"Być może już w listopadzie, a najpóźniej w grudniu sektor wejdzie w fazę recesji"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Bogusław Grabowski o inflacji w Polsce
Bogusław Grabowski o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/5
TVN24Bogusław Grabowski o inflacji w Polsce

Produkcja budowlano-montażowa w październiku w ujęciu rocznym wzrosła o 3,9 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zdaniem analityków Banku Pocztowego to ostatni taki wzrost, a w listopadzie, najpóźniej w grudniu tego roku sektor wejdzie w fazę recesji.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rdr o 1,1 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 0,6 proc.

Komentarze ekonomistów

"Odbicie produkcji budowlanej w X po fatalnym wrześniu (3,9% vs 0,3%r/r) to zasługa branż związanych z infrastrukturą, pomogla lepsza pogoda niż przed rokiem. Budowa budynków rośnie (8,9%r/r), ale słabiej niż I-IX (27%). Deweloperzy kończą stare projekty, nie zaczynają nowych" - napisali ekonomiści z banku ING.

"Produkcja budowlano-montażowa to pozytywna niespodzianka. Poziom 0% r/r zadziałał jako efektywne wsparcie i odnotowaliśmy odbicie do +3,9% r/r. Naszym zdaniem to nie koniec spadania, lecz kontynuacja zygzakowatego ruchu w dół" - napisali natomiast eksperci mBank Research.

Według analityków Banku Pocztowego jest to ostatni taki wzrost. "W kolejnych miesiącach nieuniknione są spadki, na co wpływ mieć będzie z jednej strony wysoka baza odniesienia z okresu analogicznego poprzedniego roku (dotyczy to zwłaszcza pierwszego kwartału 2023 r. gdyż dynamiki w roku bieżącym odchodziły prawie do 30.0 proc. r/r), a z drugiej – zatrzymywanie nowych projektów inwestycyjnych" - napisali.

"Budownictwo jeszcze rośnie, choć widać bardzo duże wahania dynamik w ostatnich miesiącach i widać także wyraźny trend spadkowy. Być może już w listopadzie, a najpóźniej w grudniu br., sektor wejdzie w fazę recesji" - wskazali analitycy Banku Pocztowego. Ich zdaniem główną przyczyną będzie gwałtowny spadek popytu na mieszkania w związku ze wzrostem stóp procentowych i mocno ograniczoną zdolnością kredytową gospodarstw domowych, a także utrzymujące się wysokie ceny nieruchomości - ze względu na koszty energii, materiałów i pracy.

Dodali, że wpływ na recesję w branży będą miały także kończące się inwestycje finansowane ze środków unijnych. "Budownictwo będzie prawdopodobnie negatywnie kontrybuować do PKB już w czwartym kwartale br., co zobaczymy w ujemnej dynamice inwestycji, ale jego największego ujemnego wpływu należy spodziewać się w pierwszym kwartale 2023 r. (wówczas PKB w ujęciu rocznym zanotuje spadek) i najprawdopodobniej także jeszcze w drugim kwartale przyszłego roku" - zaznaczyli w komentarzu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości