Sadurska: prezydenckie projekty ws. emerytur i kwoty wolnej od podatku są gotowe

Z kraju


Projekty dotyczący obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku są gotowe. Chcemy, żeby zajął się nimi Sejm tej kadencji - mówi szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Dodaje, że w ciągu kilku tygodni zakończą się prace nad bilansem otwarcia Kancelarii Prezydenta RP.

Małgorzata Sadurska stwierdziła, że projekty dotyczące obniżenia wieku emerytalnego oraz podwyższenia kwoty wolnej od podatku są gotowe.

Dwa projekty

- Te dwa projekty są już gotowe. Trwają ostatnie konsultacje prawne. Chcemy, żeby projektami zajął się Sejm tej kadencji. Złożenie tych projektów to kwestie najbliższych 2-3 tygodni - powiedziała Sadurska. Nie chciała jednak zdradzić, czy projekt ws. emerytur będzie zakładał powiązanie 40-letniego okresu składkowego z obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. - Ustawa mówi o obniżeniu wieku emerytalnego - ucięła.

Frankowicze

Pytania czy prezydent planuje spotkanie z przedstawicielami Związku Banków Polskich ws. ustawy o tzw. frankowiczach Sadurska powiedziała, że Andrzej Duda będzie się spotykał z "każdą reprezentatywną grupą".

- Sprawa frankowiczów jest bardzo poważna. Kredyty frankowe bardzo poważnie dotknęły wielu Polaków - powiedziała Sadurska.

Sadurska odniosła się również do informacji, że poprzednicy zostawili w Kancelarii Prezydenckiej pustki.

- Faktem jest, że nasi poprzednicy rozwiązali umowy o pracę za porozumieniem stron ze sporą grupą pracowników. To w jakiś sposób naruszyło kondycję finansową Kancelarii Prezydenta. O szczegółach będziemy mówić podczas prezentacji bilansu otwarcia - powiedziała Sadurska.

Budżet

- Obejmujemy Kancelarię w trakcie roku budżetowego, co oznacza, że zaplanowane przez poprzedników wydatki musimy wziąć pod uwagę. Musimy też dostosować te wydatki do nowego sposobu funkcjonowania, bardzo dużej aktywności prezydenta Andrzeja Dudy, także na polu zagranicznym. Chcemy utrzymać budżet Kancelarii Prezydenta na tym samym poziomie co w roku poprzednim - wyjaśniła Sadurska.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: