Pakiet antyinflacyjny będzie zawierał obniżkę akcyzy na nośniki energii. Jesteśmy gotowi, by przedstawić projekt - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd będzie robił wszystko, aby osiągnąć lekkie umocnienie złotego.
Morawiecki o tarczy antyinflacyjnej
- Tarcza antyinflacyjna jest praktycznie gotowa i będziemy chcieli ją lub jej znaczną część wdrożyć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Ona będzie zwierała takie elementy jak obniżenie akcyzy na nośniki energii. O szczegółach powiemy w swoim czasie. Właściwie jesteśmy gotowi z tym projektem, by go przedstawić - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zdaniem Morawieckiego to nośniki energii są współodpowiedzialne za gwałtowne wzrosty cen, a dowodem na to jest fakt, że w "ogromnej większości krajów Europy" inflacja jest historycznie wysoka w ciągu 20 czy 30 lat.
- Za wysokie ceny energii odpowiada Gazprom, Rosja, Nord Stream 2 oraz ci w Europejskiej Partii Ludowej, którzy nie tylko nie zablokowali Nord Stream 2, ale sprzyjali wybudowaniu tego gazociągu - oświadczył Morawiecki. Jak dodał, dziś ten gazociąg stanowi element szantażu w rękach prezydenta Rosji Władimira Putina.
Premier o kursie złotego
Zapytany podczas konferencji o to, czy martwi go poziom kursu złotego, premier powiedział: - Oczywiście tak i dlatego będziemy robili wszystko, aby złoty był nieco mocniejszy. Pewnie on jest bardzo dobry dla eksporterów, ale jednocześnie dla wszystkich mających dług zaciągnięty w obcej walucie a w szczególności dla polskiego budżetu, który ma częściowo nominowany dług w walutach obcych, to nie jest dobre.
Zaznaczył, że ma nadzieję, iż w ciągu najbliższych kilku kwartałów dojdzie do ustabilizowania sytuacji na rynku walutowym.
W poniedziałek około godziny 14 euro kosztowało na rynku walutowym niespełna 4,7 zł, a dolar – nieco ponad 4,16 zł.
Szef rządu mówił również o tym, że chciałby z opozycją przedyskutować "model dla osób niezaszczepionych", żeby mieć jasność, czy projekt dotyczący weryfikacji zaszczepienia pracowników będzie miał większość.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock