Kolejny zły dzień dla polskiej waluty. "RPP nie będzie chciała aż tak słabego złotego"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Piotr Kuczyński o notowaniach złotego
Piotr Kuczyński o notowaniach złotegoTVN24
wideo 2/9
Piotr Kuczyński o notowaniach złotegoTVN24

Piątek jest kolejnym dniem osłabiania się polskiej waluty. Drożeje dolar, euro i frank szwajcarski. Od środy EUR/PLN rósł z okolic poniżej 4,60 i w piątek rano znalazł się w okolicy poziomu 4,64. - Frank się umacnia, tak jak euro i dolar. Złoty traci na rynkach finansowych, podobnie jak większość walut rynków wschodzących. Kapitał wycofuje się z rynków wschodzących, co jest pochodną nadchodzących podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych - ocenił w rozmowie z TVN24 główny ekonomista "Pulsu Biznesu" Ignacy Morawski.

W piątek przed godziną 11 za dolara amerykańskiego trzeba było zapłacić 4,06 zł. Serwis macroNEXT zauważa, ze od wtorku podrożał on o 10 groszy.

Euro kosztowało natomiast 4,64 złote, frank szwajcarski - blisko 4,41 zł, a funt brytyjski - 5,43 zł.

Złoty - notowania 12 listopada 2021

USD/PLN
EUR/PLN
GBP/PLN
CHF/PLN
Cezary Królak o notowaniach złotego
Cezary Królak o notowaniach złotegoTVN24

- Frank się umacnia, tak jak euro i dolar. Złoty traci na rynkach finansowych, podobnie jak większość walut rynków wschodzących. Kapitał wycofuje się z rynków wschodzących, co jest pochodną nadchodzących podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Zawsze gdy Amerykanie podnoszą stopy procentowe albo ogłaszają, że będą podnosić stopy procentowe rynkom wschodzącym, takim jak Polska, jest trudniej, bo kapitał przenosi do Stanów Zjednoczonych albo generalnie na rynki rozwinięte - wyjaśniał w rozmowie z TVN24 główny ekonomista "Pulsu Biznesu" Ignacy Morawski.

- Czas jest trudny i dla złotego i innych walut walut krajów takich jak Polska. Natomiast perspektywy na najbliższy rok są oceniane różnie. Niedawno jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie ogłosił prognozę, czy też rekomendację, żeby kupować złotego na przyszły rok, czyli perspektywy polskiej waluty mogą się poprawić - mówił.

- Frank jest ważny dla tych, którzy mają kredyty walutowe. Wiadomo, że jak frank drożeje, to rosną raty. Natomiast dla reszty obywateli ważniejszy jest kurs euro i dolara. My importujemy towary płacąc w euro i dolarach, za ropę, surowce energetyczne płacimy w dolarach, za różne towary konsumpcyjne sprowadzane z Europy płacimy w euro. Kiedy kurs euro i dolara idzie w górę, wtedy my sprowadzamy te towary drożej i inflacja jest wyższa. Osłabienie złotego jest czynnikiem, który z jednej strony wynika z rosnącej inflacji, a z drugiej strony sam podbija inflację. Można powiedzieć, że są to procesy nawzajem się wzmacniające - słaba waluta i rosnąca inflacja - wyjaśniał.

Ignacy Morawski o notowaniach złotego
Ignacy Morawski o notowaniach złotegoTVN24

- Jest taka nadzieja, że w przyszłym roku inflacja zacznie się obniżać, będziemy mieli wyższe stopy procentowe i to sprawi, że złoty się ustabilizuje - przewidywał.

Dodał, że ta nadzieja wynika z tego, że "stopy procentowe będą wyższe".- Bank centralny już zaczął podnosić stopy procentowe, NBP pewnie jeszcze te stopy podniesie - mówił.

- Sądzę, że bardzo ważnym elementem, który mógłby umocnić złotego, byłoby dogadanie się polskiego rządu z Brukselą w sprawie funduszy europejskich, na razie fundusze z programu odbudowy są zablokowane ze względu na spory o Izbę Dyscyplinarną SN. Jeżeli ten spór zostanie rozwiązany i fundusze będą odblokowane, sądzę, że to będzie czynnik pozytywny dla złotego - ocenił.

- Podsumowując: podwyżki stóp procentowych oraz dogadanie się z UE mogą dać szansę na ustabilizowania polskiej waluty - podkreślił.

Notowania złotego komentował na antenie TVN24 analityk finansowy Piotr Kuczyński.

- Jeżeli chodzi o ostatnie dni, to nie tyle złoty jest bardzo słaby, o ile dolar jest bardzo mocny. W środę, kiedy były publikowane dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych, 6,2 procent przypomnijmy, dolar potężnie umocnił się do euro, prawie 1 procent, 1 procent na tej parze na rynku walutowym, to jest bardzo dużo. Jeżeli eurodolar tak nurkuje, czyli dolar umacnia się do euro, to automatycznie pociąga za sobą złotego - mówił.

- Bardzo długo Rada Polityki Pieniężnej mówiła, że chce słabego złotego, bo to zwiększa konkurencyjność gospodarki. Fakt zwiększa, ale zwiększa również inflację - kupujemy przecież wiele surowców - ropę, gaz w walutach, dolarach. Myślę, że w tej chwili nadszedł czas, kiedy RPP nie będzie chciała mieć słabego złotego, aż tak słabego złotego. Myślę, że zmienią zdanie - ocenił.

- Proszę zauważyć, że chyba wczoraj Goldman Sachs, potężny bank inwestycyjny amerykański, powiedział, że będzie stawiał na złotego w 2022 roku. Ja bym się wcale nie zdziwił, jakby tak się stało. Nasza gospodarka ma naprawdę dobre fundamenty, jeżeli się dogadamy, rząd się dogada z KE i KPO wejdzie w życie, to złoty będzie miał podbudowę również fundamentalną. Myślę, że Goldmans Sachs się nie myli, więc poczekajmy do nowego roku - dodał.

Kurs złotego

Piątek to kolejny dzień osłabiania się polskiej waluty. Na sytuację złotego zwracali uwagę w piątkowych komentarzach ekonomiści.

"Środowe popołudnie było spowodowało kolejną, silną aprecjację dolara amerykańskiego. Wszystko za sprawą wyższych od oczekiwań odczytów inflacyjnych. Spadki na giełdach oraz odpływ kapitału w kierunku USD to czynniki nie sprzyjające złotemu. Pomimo wypowiedzi niektórych członków RPP o podwyżkach stóp, PLN jest wyjątkowo słaby" - czytamy w piątkowym komentarzu Łukasza Zembika z DM TMS Brokers

"Spadki na giełdach oraz silny dolar to czynniki, które z pewnością nie są korzystne dla złotego. W relacji do euro PLN jest najsłabszy od września. USD/PLN jest najwyżej od maja 2020 roku a CHF/PLN był przez moment na poziomach nienotowanych od 2015 roku" - zauważa.

Na umocnienie się dolara zwraca uwagę także Przemysław Kwiecień z XTB Polska.

"Czwartek był dniem wolnym w Polsce, ale nie na globalnych rynkach, gdzie widzieliśmy zdecydowane umocnienie dolara. W takich okolicznościach złoty często traci, a brak inwestorów znad Wisły często ten fakt potęguje i dokładnie tak było wczoraj" - wyjaśniał.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Chorwacja oczekuje w 2024 roku rekordowego sezonu turystycznego. Jak podał portal Dnevnik, w tym roku 70 firm umożliwia bezpośrednie dotarcie nad Adriatyk z ponad 500 kierunków. W ten sposób nawiązano do zainaugurowanego bezpośredniego połączenia lotniczego na linii Warszawa - Split.

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Orange Polska kontynuuje wyłączanie starszej technologii 3G w naszym kraju. Proces wkrótce ma objąć kolejne regiony. Operator opublikował harmonogram wyłączeń do końca 2024 roku.

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Kraków-Balice jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiło procedurę na zakup dziesięciu nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa bagaży kabinowych. Takie informacje przekazały władze małopolskiego portu w mediach społecznościowych. Pojawienie się urządzeń będzie oznaczało duże ułatwienia dla podróżnych.

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl

Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, wezwie do serwisu właścicieli blisko 4 tysięcy samochodów w USA. Chodzi o posiadaczy futurystycznego modelu Cybertruck. Problemem okazało się mocowanie gumowej podkładki na pedale gazu.

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała przepisy, które mogą doprowadzić do zakazu w USA popularnej chińskiej aplikacji TokTok i wycofania jej ze sklepów z aplikacjami. Teraz ustawą zajmie się Senat. TikTok to aplikacja do udostępniania krótkich filmów wideo. "To niefortunne" - tak o głosowaniu w cieniu przyznania pomocy dla Ukrainy, piszą przedstawiciele TikToka na platformie X.

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Obecnie w rządzie trwają prace nad wprowadzeniem bonu senioralnego, czyli nowej formy wsparcia kierowanej do osób starszych oraz ich rodzin. Warto jednak pamiętać, że emeryci i renciści mogą też wnioskować o kilka innych zasiłków oraz dodatków, które pozwolą podreperować domowy budżet. Jakie formy pomocy przysługują seniorom w 2024 roku?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Źródło:
ZUS, MRPiPS

Zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw wywołała burzę. Eksperci są podzieleni, a politycy przepychają się w social mediach. Dla części to nadmierny wpływ państwa na rynek, dla drugich walka o zdrowie Polaków. Pomiędzy nimi są stacje benzynowe, dla których zakaz może spowodować spadek blisko 50 procent dochodów.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje już niedługo, a to oznacza, że wiele osób planuje letni wypoczynek. Miliony Polaków wybierają zorganizowane wycieczki z biurami podróży. Warto przed wybraniem touroperatora sprawdzić, czy jest to rzetelny partner, z którym spokojnie możemy się wybrać na wymarzony urlop. Z pomocą przychodzi strona internetowa Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. 

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Źródło:
tvn24.pl, UFG

Na stacjach paliw w Polsce w ostatnich dniach obserwowaliśmy niewielkie zmiany cen. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że rośnie liczba punktów, na których benzyna bezołowiowa 95 jest droższa od oleju napędowego. Są też prognozy dotyczące kosztów tankowania w najbliższym tygodniu.

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 8 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 20 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Blisko 15 tysięcy osób skorzystało do tej pory z możliwości szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina w Warszawie. W sobotę mija rok od uruchomienia usługi w stołecznym porcie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort podał najczęstsze kierunki odlotów z paszportem tymczasowym.

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Źródło:
tvn24.pl

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Polska podpisała umowę z Bankiem Światowym na sfinansowanie programu Czyste Powietrze. Budżet programu ma zostać zasilony kwotą 250 milionów euro, co stanowi równowartość blisko 1,1 miliarda złotych.

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT na przełomie kwietnia i maja mają otrzymać pierwszy z 11 zamówionych samolotów typu Boeing 737 MAX 8. Dwie kolejne maszyny mają trafić do spółki w okresie wakacyjnym. Takie informacje przekazał prezes PLL LOT Michał Fijoł.

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister Sławomir Nitras chce, aby Polski Związek Badmintona oraz związana z nim Fundacja Narodowy Badminton zwróciły ponad 1,4 miliona złotych z publicznych środków. We wpisie na X Nitras napisał, że "środki z budżetu ministerstwa sportu służą upowszechnianiu i wspieranie sportu. Nie mogą być wykorzystywane w kampanii wyborczej polityków PiS".

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Źródło:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wirtualna Polska

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl