Polski Ład. Gowin proponuje trzy zmiany podatkowe, które mają pomóc samorządom

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Gowin o zmianach podatkowych dla samorządów
Gowin o zmianach podatkowych dla samorządówTVN24
wideo 2/6
TVN24Gowin o zmianach podatkowych dla samorządów

Zmiany podatkowe będące częścią programu Polski Ład nadal są przedmiotem konsultacji. Porozumienie w środę przedstawiło propozycje, które mają pomóc samorządom zrekompensować ubytek dochodów wynikających z Polskiego Ładu. Były wicepremier Jarosław Gowin mówił o podniesieniu udziału samorządów w podatkach PIT, CIT oraz potrzebie udziału samorządów w podatku VAT.

Szef Porozumienia Jarosław Gowin na środowej konferencji prasowej w Sejmie mówił o rozwiązaniach dla samorządów. - Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na dzisiaj (środa - red.) konferencję prasową, na której przedstawi nowej propozycje, jeżeli chodzi o finansowanie samorządów. Bardzo się z tego cieszymy, dlatego że od początku zwracaliśmy uwagę, że nowe rozwiązania podatkowe są śmiertelnym zagrożeniem dla samorządów i wymagają działań osłonowych. Zobaczymy, jakie propozycje przedstawi pan premier Morawiecki - mówił były wicepremier.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład - samorządy

Jednocześnie Gowin przypomniał o propozycjach Porozumienia. - Propozycje zostały wypracowane wspólnie przez Porozumienie oraz wszystkie organizacje samorządowe - zaznaczył. Obecnie projekt zmian podatkowych będących częścią Polskiego Ładu jest na etapie konsultacji społecznych.

Po pierwsze - jak mówił były wicepremier - Porozumienie proponuje podniesienie udziału samorządów w podatku PIT do wysokości ok. 60 proc. - Po drugie, podniesienie udziału samorządów w podatku CIT do wysokości około 31 procent i wreszcie - to jest rozwiązanie zupełnie nowe - udział samorządów w podatku VAT. W tym przypadku chodziłoby o wyrównanie szans dla słabszych ekonomicznie gmin, powiatów, czy województw - tłumaczył. - Proponujemy, aby rocznie od każdego zameldowanego mieszkańca gmina otrzymywała z podatku VAT 200 złotych, powiat - 75 złotych, a województwo - 25 złotych - wyjaśniał.

Jarosław Gowin mówił również o skutkach proponowanych rozwiązań. - To zapewni stabilne finansowanie samorządom, to spowoduje też wypełnienie ubytku w dochodach samorządowych, wynikającego z planowanych przez rząd zmian podatkowych - zauważył.

W ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu ustawy podatkowej będącej częścią Polskiego Ładu, rząd podał m.in. wyliczenia dotyczące wpływu zmian na dochody jednostek samorządu terytorialnego w ciągu 10 lat od wprowadzenia w życie zmian. Z szacunków autorów projektu wynika, że w ciągu pierwszych 10 lat obowiązywania nowych przepisów, samorządy stracą ponad 132 mld zł, zaś stowarzyszenia samorządowe wyliczają stratę na 145 miliardów.

W ocenie Gowina "potrzebne są zmiany systemowe, jeżeli chodzi o finansowanie samorządów". - Powinniśmy dojść do czegoś w rodzaju podatku samorządowego, który będzie całkowicie niezależny od "widzimisię" władz centralnych

Polski Ład - zmiany w podatkach

Najważniejsze zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, to propozycja podniesienia kwoty wolnej od podatku z 8000 do 30 000 zł. Ponadto podniesienie z 85 528 zł do 120 000 zł progu podatkowego rozpoczynającego drugi przedział dochodów, do których ma zastosowanie 32-proc. stawka podatku. Zaproponowano jednocześnie likwidację odliczenia od podatku części składki zdrowotnej oraz zastąpienie ryczałtowej składki zdrowotnej, którą obecnie płacą mali przedsiębiorcy, składką proporcjonalną do dochodu.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości