Duży program inwestycji. Zapowiedź premiera Morawieckiego

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
mp
Źródło:
PAP
Morawiecki: jest ostrożna nadzieja na powrót do normalnościZdjęcia organizatora
wideo 2/11
Zdjęcia organizatoraMorawiecki: jest ostrożna nadzieja na powrót do normalności

Zapowiadamy wielki program inwestycyjny – powiedział podczas prezentacji Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w tym celu powstanie specjalny Fundusz Inwestycji, którego budżet wyniesie łącznie 650 miliardów złotych w ciągu 5-7 lat.

W ramach programu inwestycji szef rządu wymienił sześć obszarów: rozbudowa dróg i autostrad; środki na nowoczesny transport i logistykę; usługi publiczne m.in. świetlice, boiska, domy kultury; szerokopasmowa sieć dla domów, które są jej teraz pozbawione; czysta energia dla odbiorców indywidualnych, ale też miast i przemysłu.

Sześć obszarów

- W ciągu najbliższych siedmiu latach ma powstać 2500 kilometrów dróg i autostrad. Chcemy do 2030 lub 2031 roku zakończyć całą planowaną siatkę dróg ekspresowych i autostrad. Zaplanowaliśmy na ten cel 220 miliardów złotych – powiedział Morawiecki.

- Będziemy prowadzić z rozmachem inwestycje w polskie domy, inwestycje w drogi wodno-kanalizacyjne na terenach, które są ich pozbawione – mówił premier.

Dodatkowo rząd skupić ma się przebudowie i modernizacji 50 tys. km dróg krajowych i 15 tys. km linii kolejowych, jak również "wielu tysięcy chodników i dróg rowerowych".

Drugim obszarem inwestycji - kontynuował premier - będzie logistyka i transport, w tym "nisko i zeroemisyjny, elektryczny i wodorowy".

Trzecim obszarem są usługi publiczne. - To tysiące nowych świetlic, w tym świetlic na terenach wiejskich. To także boiska. Trzy tysiące zmodernizowanych boisk, ale również bardzo wielkie inwestycje w ośrodki kultury, edukacji, szkoły i przebudowa wielu instytucji państwowych w taki sposób, by lepiej służyły obywatelom we wszystkich miejscach w każdej gminie, w każdym powiecie, w każdym województwie – wymienił premier.

Kolejnym obszarem jest cyfryzacja. - Doprowadzimy sieć szerokopasmową do miliona domów, które są jej dzisiaj pozbawione. To podniesie ich możliwości, także pracy zdalnej. To unowocześnianie Polski w praktyce – podkreślił premier.

- Wreszcie 5G to prawdziwa rewolucja cyfrowa. To też zadanie, które stawiamy sobie do wykonania w najbliższych latach – dodał szef rządu.

Piątym obszarem, które wymienił premier, są inwestycje w polskie domy, "zwłaszcza na terenach wiejskich i gminach miejsko-wiejskich" oraz finansowanie czystej energii, czyli m.in. współfinansowanie paneli słonecznych.

- Mam tutaj na myśli tysiące dróg wodno-kanalizacyjnych na tych terenach, które są ich cały czas pozbawione – wyjaśnił.

Ostatnim, szóstym obszarem inwestycji, ma być ciepłownictwo i czystą energią dla przemysłu i miast. - Dlatego z tych środków, które pozyskujemy z uprawnień do emisji CO2 utworzymy specjalny fundusz na remont, modernizację i budowę nowych ciepłowni w 120 mniejszych i większych miastach – podsumował Mateusz Morawiecki.

Polski Ład

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Polski Ład składa się z następujących obszarów: Planu na zdrowie, Uczciwej pracy - godnej płacy, Dekady rozwoju, Rodziny i domu w centrum życia, Polski - naszej ziemi, Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek, Dobrego klimatu dla firm, Czystej energii - czystego powietrza, CyberPoland 2025, Złotej jesieni życia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Konwencja pierwotnie miała się odbyć 20 marca br., ale ze względu na walkę z epidemią COVID-19 została przełożona.

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel podkreślił w piątek, że Polski Ład to projekt polityczny, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę, czyli poza PiS również Porozumienie i Solidarna Polska.

PiS od przyszłego tygodnia planuje też dziesięć wyjazdowych debat, na których eksperci mają poruszać poszczególne elementy programu.

Pierwsza planowana jest w Chełmie pod koniec przyszłego tygodnia. Dodatkowo planowany jest, już od poniedziałku, objazd premiera Mateusza Morawieckiego po kraju, podczas którego będzie przedstawiał założenia Polskiego Ładu.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock