- Budowa interkonektora gazowego między Ukrainą i Polską rozpocznie się w 2017 roku – poinformował w środę Maksym Bilawski, rzecznik ukraińskiego operatora gazowego Ukrtranshaz, który realizuje ten projekt wraz z polskim Gaz-Systemem.
Gazociąg, który połączy systemy dwóch krajów, będzie miał długość prawie 100 kilometrów i pozwoli m.in. na transportowanie na Ukrainę gazu z terminalu LNG w Świnoujściu. - Komercyjna eksploatacja zaplanowana jest od 2020 roku – oświadczył Bilawski na Facebooku.
W rozmowie z agencją Interfax-Ukraina uściślił następnie, że po zatwierdzeniu studium wykonalności interkonektora Ukrtransgaz i Gaz-System zaakceptowali jedną z trzech dróg jego budowy i zamierzają rozpocząć prace projektowe w lipcu bieżącego roku. - Pierwszy etap projektu zakłada powstanie interkonektora, który powinien zapewnić zwiększenie eksportu gazu ziemnego z Polski na Ukrainę do objętości 5 mld metrów sześciennych rocznie. Drugi etap pozwoli na osiągnięcie poziomu 8 mld metrów sześc., jednak decyzja o jego realizacji będzie zależała od zainteresowania rynku – pisze Interfax.
Eko-rozwiązania
Gazociąg budowany będzie zgodnie z najnowszymi technologiami ze szczególną troską o środowisko naturalne i przetnie 24 rzeki, 27 dróg, jedną linię kolejową oraz 14 innych linii gazociągowych – pisze Interfax-Ukraina. Umowę na budowę interkonektora Gaz-System i Ukrtransgaz zawarły w 2014 roku. W styczniu 2015 r. ówczesny premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk mówił, że przedsięwzięcie to umożliwi dostarczanie na Ukrainę 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
Rosja pójdzie w odstawkę. Gaz do Polski ma płynąć z nowych kierunków:
Autor: PMB / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock