Polacy płacą za energię więcej niż sąsiedzi. Najtańszy prąd mają Duńczycy

Z kraju

pixabay.comW Polsce MWh kosztował średnio 146,39 zł

W pierwszym kwartale br. Duńczycy, Niemcy, Czesi i Szwedzi mieli niższe hurtowe ceny energii niż Polska - wynika z kwartalnego raportu Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). W naszej części Europy najdrożej było na Węgrzech.

Najtaniej na hurtowym rynku energii było w Danii - 118,05 zł za MWh, w Czechach - 134,7 zł, w Finlandii - 134,96 zł i Szwecji 123,12 zł. W Polsce MWh kosztował średnio 146,39 zł, więcej trzeba było zapłacić na Łotwie i Litwie po ok. 155,9 zł. Najdrożej było na Węgrzech - 167,36 zł.

Jak wynika z raportu PGE w pierwszym kwartale br. średnia cena na rynku niemieckim spadła o 4 proc. w stosunku do ub.r. Również 4 proc. spadek cen zanotowano na rynku skandynawskim, który był zdeterminowany sytuacją hydrologiczną.

Wyrównanie cen

Choć średnia kwartalna cena była ciągle jedną z najwyższych w regionie, jednak zdarzały się dni, kiedy średnie dobowe ceny na rynku niemieckim były wyższe niż na rynku polskim. W raporcie PGE zwrócono jednak uwagę, na i tak silny spadek cen w pierwszym kwartale 2015 roku na rynku polskim, co doprowadziło do wyrównania cen w stosunku do rynków sąsiadów.

PGE wskazał w swym raporcie, że odzwierciedleniem zmieniających się relacji cenowych pomiędzy Polską i krajami ościennymi były wolumeny handlowej wymiany międzysystemowej. W pierwszym kwartale 2015 roku nastąpił 30 proc. spadek importu w ujęciu rok do roku, co było spowodowane poziomem cen oraz niedostępnością importu z Ukrainy.

Najwięcej energii importowano ze Szwecji. Eksport wzrósł o 13 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2014 roku. "W konsekwencji niższy import oraz wyższy eksport energii elektrycznej wpłynęły na saldo wymiany międzysystemowej w Polsce, które wyniosło w pierwszym kwartale 2015 roku 0,21 TWh i było niższe o 65 proc. w ujęciu rok do roku" - napisano w raporcie PGE.

Co z cenami prądu? TVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com