100 miliardów w 10 lat z wyższej akcyzy. Wcześniej resort pisał, że "drastyczna podwyżka" to fake news

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Spożycie alkoholu w Polsce
Spożycie alkoholu w Polsce
TVN24
TVN24Spożycie alkoholu w Polsce

Planowana przez rząd podwyżka akcyzy na alkohol i tytoń ma sprawić, że w ciągu 10 lat do budżetu państwa trafi dodatkowo ponad 100 miliardów złotych. Jeszcze miesiąc temu Ministerstwo Finansów przekonywało, że "informacje o planach drastycznej podwyżki akcyzy na alkohol to fake news".

Zapowiedziany w wykazie prac legislacyjnych rządu projekt ustawy przewiduje podwyższenie stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry (alkohol z gruszek), wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie.

Podwyżka stawek akcyzy na alkohol i tytoń - wpływy do budżetu

Jak dowiadujemy się z oceny skutków regulacji, rząd zakłada, że w 2022 roku dzięki podwyżce do budżetu państwa trafi dodatkowe 2 mld zł. Z kolei w ciągu pierwszych pięciu lat obowiązywania nowych przepisów państwową kasę zasilą 33 mld zł, w ciągu 10 lat - 103 mld zł.

W 2023 roku dodatkowe wpływy do budżetu państwa mają wynieść niemal 4,5 mld zł, w 2024 - prawie 6,7 mld zł, w 2025 - ok. 9 mld zł, 2026 - 11,4 mld zł. Z kolei od 2027 roku do kasy państwa ma trafiać rocznie dodatkowo 14 mld zł.

Dodatkowe wpływy do budżetu z wyższej akcyzylegislacja.gov.pl

OCENA SKUTKÓW REGULACJI - PEŁNA TREŚĆ >>>

Jak podano w wykazie prac, ostatnia zmiana stawek akcyzy na alkohol i tytoń miała miejsce 1 stycznia 2020 r. i wynosiła 10 proc.

Podwyżka akcyzy - od fake newsa do projektu

Jeszcze 19 września Ministerstwo Finansów przekonywało we wpisie na Twitterze, że "informacje o planach drastycznej podwyżki akcyzy na alkohol to fake news". Resort podkreślił wtedy, że "w MF nie toczą się prace w tym kierunku".

Tweet resortu finansów o planach podwyżki akcyzytwitter.com/MF_GOV_PL

Wyższa akcyza na alkohol i papierosy

Według założeń projektu stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry (alkohol z gruszek) i wyroby pośrednie będą wyższe o: 10 proc. w 2022 r. i co roku o 5 proc. w latach 2023-2027. Ponadto podwyższona zostanie od 2022 roku minimalna stawka akcyzy na papierosy do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów.

Rząd planuje też wprowadzenie od 2022 r. minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia oraz podwyższenie stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc. od 1 stycznia 2022 r. i co roku o 10 proc. w latach 2023-2027.

W rządowej informacji zapowiedziano także podwyższenie stawek akcyzy na papierosy i tytoń do palenia poprzez podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc. w latach 2023-2027.

Akcyza na cydr, perry, płyny do papierosów elektronicznych

Z zakresu projektowanej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. (wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu) w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa.

Wyłączenie obejmuje także akcyzę na płyny do papierosów elektronicznych i cygara i cygaretki, na które już obecnie stawki są wysokie w stosunku do innych wyrobów tytoniowych, a także na tle UE.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to czwarty kwartał 2021 roku. 

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: creativeneko / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości