Podatek od smartfonów. Rzecznik rządu: w tej chwili nie ma projektu

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu o podatku od smartfonów
Rzecznik rządu o podatku od smartfonów
Radio Plus
Radio PlusRzecznik rządu o podatku od smartfonów

W tej chwili nie ma projektu rządowego o tak zwanym podatku od smartfonów, w związku z tym taki podatek w tej chwili nie powstaje - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller.

Mueller pytany we wtorek w Radiu Plus, czy będzie przedstawiony i przyjęty przez Sejm tak zwany podatek od smartfonów, pomimo że prezydent Andrzej Duda negatywnie wypowiada się o tym pomyśle, odparł, że "jeszcze rząd nie przyjął takiego projektu".

- Myślę, że sprawa prezydenckiego weta zapowiedzianego de facto ten temat zamyka. Pan prezydent powiedział, że się nie zgodzi na te przepisy. Więc jeżeli byłaby taka sytuacja, jasna deklaracja prezydenta, to też trudno taki projekt procedować - powiedział rzecznik rządu.

Mueller był dopytywany, czy taka jest również deklaracja rzecznika rządu. - W tej chwili nie ma projektu rządowego w tym zakresie, w związku z tym taki podatek nie powstaje w tej chwili - zaznaczył.

Do kwestii wprowadzenia opłaty reprograficznej odniósł się prezydent Andrzej Duda. "Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą (podatkiem) na rzecz ZAiKS (prawa autorskie twórców i artystów), byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona, jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów" - napisał prezydent na Twitterze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Podatek od smartfonów

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że kwestia opłaty doliczanej do cen urządzeń i nośników służących do kopiowania treści zostanie wkrótce uregulowana, a część pieniędzy z tej opłaty zasili tworzony właśnie fundusz ubezpieczeń dla artystów.

"Rzeczpospolita" podała w weekend, powołując się na biuro prasowe MKiDN, że w ciągu kilku tygodni projekt Ustawy o statusie artysty zawodowego trafi do uzgodnień międzyresortowych.

Jak przypomniała "Rz", chodzi o to, by urządzenia typu telewizor czy smartfon – na których odtwarzane są często treści z naruszeniem praw autorskich – obciążone były dodatkową opłatą. Często na nich tworzone są kopie treści na tzw. własny użytek i tym opłatę motywują twórcy. Środki mają trafiać na fundusz, z którego finansowana będzie zarówno pomoc dla artystów, jak i wsparcie systemu emerytalnego.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości