Organizacje rolników, producentów cukru i jego przetwórców stanowczo protestują przeciwko wprowadzeniu tak zwanego podatku cukrowego. "Nie chodzi o zdrowie Polaków, a jedynie o objęcie podatkiem maksymalnie szerokiej liczby produktów spożywczych" - podkreślają.
W ubiegłym tygodniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.
W projekcie zaproponowano nałożenie dodatkowej opłaty, tak zwanego podatku od cukru, na napoje z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących (np. monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów) i substancji aktywnych (kofeiny, guarany lub tauryny).
Ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia 2020 roku. Razem z opłatą od tak zwanych małpek, czyli napojów alkoholowych w opakowaniach o małej objętości, oraz opłatą od reklam suplementów diety ma dać w przyszłym roku 2,3 miliarda złotych, z których większość trafi do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Krytyka podatku cukrowego
W ocenie Polskiej Federacji Producentów Żywności głównym celem projektu ustawy jest wyłącznie uzyskanie dodatkowych, kosztem konsumentów i firm, środków do budżetu. "Kosztem szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią prawie 70 procent rynku napojów w Polsce" - dodano.
PFPŻ zwróciła uwagę, że branża napojowa podpisała w październiku 2019 roku zobowiązanie, zgodnie z którym do 2021 roku doprowadzi do zmniejszenia kaloryczności napojów poprzez zmiany w składzie oraz wprowadzanie nowych grup produktów.
"Proponowane przez Ministerstwo Zdrowia podatki piętnują jednak i dezawuują podjęte przez branżę napojową działania na rzecz redukcji spożycia cukru" - oceniła Federacja.
"Przedstawiona powyżej sytuacja pozwala na stwierdzenie, że w ministerialnej propozycji nie chodzi o zdrowie Polaków, a jedynie o objęcie podatkiem maksymalnie szerokiej liczby produktów spożywczych" - dodano.
Według organizacji, "opodatkowanie niskokalorycznych substancji słodzących stoi również w sprzeczności z najnowszymi badaniami, potwierdzającymi ich bezpieczeństwo, a także ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Instytutu Żywności i Żywienia, które uznają stosowanie tych substancji w dozwolonych ilościach za bezpieczne dla zdrowia".
Jak podkreślono w komunikacie, podatek cukrowy będzie miał również niekorzystny wpływ na kondycję polskiego sektora produkcji cukru. Chodzi głównie o krajowych producentów cukru, czyli również polskich rolników - producentów buraka cukrowego.
Jednocześnie branża napojowa zadeklarowała gotowość do "merytorycznej dyskusji z Ministerstwem Zdrowia na temat możliwych działań mających na celu wypracowanie innych niż fiskalne rozwiązań dotyczących promowania zbilansowanej diety".
Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock