Sprawa podwyżek wynagrodzeń dla pracowników, rozwój usług by m.in. sprostać konkurencji, w tym zmiana korespondencji listowej na elektroniczną - to zdaniem Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury najważniejsze wyzwania przed jakimi staje nowy zarząd Poczty Polskiej SA.
"Do najpilniejszych wyzwań stojących przed Pocztą Polską w związku z e-substytucją, czyli zmianą korespondencji listowej na elektroniczną, jest dostosowanie sieci logistycznej do trzech linii produktowych: listów tradycyjnych, paczek, logistyki drobnicowej oraz zapewnienie klientom bezpiecznej komunikacji elektronicznej" - czytamy w informacji przesłanej PAP przez resort infrastruktury i budownictwa.
Przebudowa systemu
Ministerstwo zapowiada, że w planach działań Poczty Polskiej jest m.in. przebudowa informatycznych systemów centralnych, rozwój technologii i upowszechnienie internetu.
Rzecznik PP Zbigniew Baranowski zapowiedział, że już w najbliższą środę ma się odbyć spotkanie dotyczące współpracy Grupy Poczty Polskiej w procesie cyfryzacji państwa. W spotkaniu udział wezmą minister cyfryzacji Anna Streżyńska oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Piotr Woźny. Natomiast PP będą reprezentować nowi członkowie zarządu oraz pełniący od stycznia obowiązki prezesa Marek Chibowski.
Nowe władze
W ubiegły weekend Rada Nadzorcza PP SA powołała na nowych członków zarządu spółki: Wiesława Włodka (wiceprezes), Grzegorza Kurdziela oraz Pawła Skoworotko. Jak podkreślało biuro prasowe MIB Rada Nadzorcza Poczty chce także w jak najszybszym czasie powołać prezesa zarządu Poczty Polskiej S.A.
Kandydatury na stanowisko członka zarządu spółki ds. finansowych oraz prezesa Poczty Polskiej SA są przyjmowane do 11 maja 2016 r. do godz. 10.00. Zgodnie z postępowaniem konkursowym w dn. 13–21 maja 2016 r. Rada Nadzorcza PP SA przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami, które doprowadzą do wyłonienia prezesa oraz członka zarządu Poczty.
Wyzwania
Usprawnienie działania poczty i rozwój usług - jak tłumaczy MIB - oprócz wyjścia na przeciw oczekiwaniom klientów, ma także na celu pomóc spółce w walce z rosnącą konkurencją na rynku pocztowym.
Ponadto celem Poczty Polskiej - według resortu - jest również "sprostanie oczekiwaniom strony społecznej, co do podwyżki wynagrodzeń". Spółka jest największym pracodawcą w Polsce zatrudniającym pracowników w oparciu o umowy o pracę.
Pracownicy Poczty Polskiej od wielu lat domagają się podwyżek. W marcu br. w związku z zapowiadanymi przez urzędników pocztowych strajkami, związkowcy zostali zaproszeni przez prezesa PP do mediacji. 24 marca 2016 r. podpisano porozumienie, w myśl którego pracownicy o wynagrodzeniu nie przekraczającym 4 tys. zł otrzymają podwyżkę pensji w wysokości 150 zł brutto. Podwyżką wynagrodzenia zasadniczego objętych zostało ponad 70 tys. pracowników.
Oczekiwania związków
Porozumienie podpisane w marcu - jak czytamy w komunikacie NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej - było tylko spełnieniem części żądań organizacji związkowej. Kolejne mediacje mają się odbyć najpóźniej w czerwcu.
Innym ogromnym, zdaniem MIB, wyzwaniem jest wykorzystanie Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej S.A., w skład której wchodzi Bank Pocztowy, dwa Towarzystwa Ubezpieczeniowe i Fundusz Emerytalny.
"Celem rządu jest budowa trwale rentownej Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej S.A., która będzie dostarczycielem najwyższej jakości usług pocztowych, kurierskich, logistycznych, cyfrowych, bankowych oraz ubezpieczeniowych dla obywateli" - podkreśla biuro prasowe MIB.
Nowe władze
Jak czytamy na stronie Poczty Polskiej, powołany na wiceprezesa zarządu Wiesław Włodek jest związany ze spółką od 2003 roku. Jest wieloletnim pracownikiem struktur państwowych, w których pełnił funkcje dyrektorskie m.in. w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty, Urzędzie Regulacji Telekomunikacji oraz w Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej. Powołany na członka zarządu Grzegorz Kurdziel rozpoczynał swoją karierę zawodową w 1996 roku jako listonosz, w ostatnim czasie pełnił funkcję dyrektora zarządzającego sprzedażą. Kurdziel pełnił także funkcję członka i sekretarza rady nadzorczej spółki kapitałowej PP. Inny nowy członek zarządu Paweł Skoworotko pełnił dotychczas stanowiska kierownicze w polskich i międzynarodowych firmach działających w branży logistycznej i przemysłowej m.in. Amazon oraz Philips Polska.
W zarządzie pozostał jeszcze wakat na stanowisko reprezentującego pracowników członka zarządu spółki ds. finansowych. Wśród kandydatów na to stanowisko wymieniany jest Gustaw Czarnowski, którego kandydaturę popiera NSZZ "S".
- Uważam, że Gustaw Czarkowski ma największe szanse, aby stać się członkiem zarządu reprezentującym pracowników. Jeżeli wszyscy członkowie Solidarności pracujący w Poczcie zagłosują na Gustawa, powinien dość łatwo wygrać tę konkurencję - przekonywał w rozmowie z PAP przewodniczący NSZZ "S" Pracowników Poczty Polskiej Bogumił Nowicki.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Poczta Polska