Z kraju

W Europie jak w kraju. Od środy nowe taryfy operatorów

Z kraju

Dlaczego polscy operatorzy nie chcą znieść roamingu?TVN24 BiS
wideo 2/4

Od połowy czerwca Play zmienia taryfy za roaming. Firma po fali krytyki zaprezentowała nowy cennik, z którego wynika, że połączenia głosowe, SMS-y, MMS-y zostaną potraktowane jak połączenia wykonane w kraju. Do 15 czerwca nowe zasady roamingu przedstawi również Plus - poinformował tvn24bis.pl przedstawiciel operatora.

W przypadku sieci Play, brak opłat będzie dotyczył zarówno usług abonamentowych, jak i na kartę. Od 15 czerwca klienci operatora będą mogli skorzystać z krajowej oferty na terenie UE oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Firma wszystkie połączenia głosowe, SMS-y, MMS-y, które klienci wykonają w roamingu Unii, potraktuje jak połączenia wykonane w kraju. Ponadto, każdy będzie miał możliwość korzystania z transmisji danych bez dodatkowych opłat. Wielkość takiego pakietu będzie uzależniona od posiadanego abonamentu bądź pakietu na kartę.

"Transmisję danych rozliczymy z uwzględnieniem Limitów GB przyznanych w niektórych planach taryfowych" - wskazano. I tak na przykład, posiadacze oferty Firma VIP będą mieli do dyspozycji do 15,43 GB internetu w roamingu na obszarze Wspólnoty. Klienci w ramach Formuła 4.0 będą mieli zaś do dyspozycji 7,48 GB internetu.

W przypadku kart prepaid pakiet 2GB za 9zł na 30 dni da 0,45 GB internetu na terenie Unii. To jednak nie koniec zmian. Jak poinformowało bowiem tvn24bis.pl biuro prasowe Plusa, operator do 15 czerwca przedstawi nowe zasady roamingu w Unii Europejskiej.

Zmiana strategii

Pierwszą siecią, która dostosowała swój cennik do nowych regulacji było Orange. W ubiegłym tygodniu nowe stawki zaprezentowało T-Mobile. Nastąpiło to jednak po fali krytyki pod adresem firm.

Sieć Plus ma to zrobić jeszcze przed 15 czerwca. W korespondencji z tvn24bis.pl firma nie zdradziła szczegółów oferty.

Nowe zasady

Przypomnijmy, że od 15 czerwca w krajach UE zniesione zostają dodatkowe opłaty za roaming. Miesiąc temu, kiedy mijał termin przedstawienia zasad i tabel opłat związanych ze zniesieniem roamingu w Unii Europejskiej, okazało się, że w Polsce ofertę dostosowała tylko jedna firma.

Zdaniem Komisji Europejskiej, Polska była jedynym krajem, który tak ociągał się z wprowadzeniem unijnych regulacji w życie.

UOKiK zauważał natomiast, że przedstawione propozycję nie "oddają ducha i celu" zniesienia roamingu. Zdaniem Urzędu, jedyną siecią, która w pełni wdrożyła zasady roam like at home było Orange.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock