Nie jedz kebaba i nie zdejmuj butów. PKP radzi, jak zachowywać się w pociągu

Z kraju

tvn24Kultura pasażerska

Denerwuje cię rozmowa współpasażerów lub głośna muzyka? PKP Intercity zbadały, jakie zachowania w pociągu najbardziej drażnią podróżujących i stworzyły kodeks kulturalnego podróżowania. Ma on podnieść komfort jazdy i zachęcić pasażerów do wzajemnego szacunku.

PKP Intercity stworzyło kodeks kulturalnego podróżowania. To odpowiedź na wyniki ankiety na temat najbardziej irytujących zachowań współpasażerów, przeprowadzonej wśród klientów spółki. Głosowanie zostało przeprowadzone drogą internetową, a wzięło w nim udział 3 tysiące osób. Dodatkowe 100 przesłało doświadczenia podczas podróży pociągiem.

Sonda wykazała, że dla zdecydowanej większości najbardziej drażniące okazują się rozmowy telefoniczne czy z osobą siedzącą obok. Takie zachowania wskazało aż 55 proc. osób. Na drugim miejscu znalazło się pozostawianie po sobie niesprzątniętych śmieci, jak również zdejmowanie obuwia. Pasażerów denerwuje również głośne słuchanie muzyki czy intensywny zapach spożywanych posiłków.

Nauka savoir-vivre

Jak przypomina PKP, pociąg nie jest prywatnym środkiem lokomocji. Dlatego też przypomina swoim pasażerom o zasadach kultury w zestawie zasad podróżowania.

- Kodeks kulturalnego podróżowania powstał przy uwzględnieniu zebranych opinii pasażerów. Chcemy, aby stał się częścią podróży pociągami PKP Intercity – mówi Beata Czemerajda, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Przewoźnik przypomina, że rozmowy telefoniczne należy odbywać w miejscu, gdzie nie będziemy słyszani przez pasażerów, a najlepiej po zakończeniu podróży. Do gromadzenia śmieci służą kosze. Ogromnym nietaktem jest zdejmowanie butów, a tym bardziej skarpetek. Podobna zasada dotyczy spożywania przekąsek o duszącym zapachu.

PKP tworzy kodeks kulturalnego podróżowania PKP

Pasażerowie mogą również potrzebować naszej pomocy. PKP przypomina, że warto oferować podniesienie walizki, jeśli jest taka konieczność. O wysokiej kulturze będzie również świadczyć słuchanie muzyki czy oglądanie filmu przez słuchawki, nie przeszkadzając innym w podróży.

PKP tworzy kodeks kulturalnego podróżowaniaPKP

- Na dworcu, na przystanku czy 
w przedziale, miejmy na uwadze, że kluczem w relacjach międzyludzkich jest życzliwość. Pomagajmy sobie nawzajem np. przy wkładaniu bagażu, a w czasie jazdy pociągiem zachowujmy się cicho 
i kulturalnie – dodaje Adam Jarczyński, ekspert ds. savoir-vivre.

Jak brzmi kodeks zachowania w PKP? Oto zasady:

1. Wszyscy mamy pasjonujące historie do opowiedzenia, ale nie wszystkie okoliczności temu sprzyjają. Pewnie zgodzimy się, że rozmowa telefoniczna na temat wizyty u lekarza, czy wyzwań w pracy powinna odbyć się już poza pociągiem. Ostatecznie można się oddalić w miejsce, gdzie nikt nas nie będzie słyszał. 2. Naszym naturalnym odruchem jest sprzątanie po sobie papierków, torebek, wszystkiego co powinno znaleźć się 
w koszu – to wiemy od małego, ale może pójdziemy o krok dalej i podniesiemy ten złośliwie wpatrujący się w nas kubeczek po kawie? Pokażemy innym, że można. Bo można, prawda? 3. Buty uwielbiają towarzystwo naszych stóp, dlatego zachowamy się taktownie, jeśli nie pozbawimy ich tej przyjemności. Zdjęte buty śmieją się z naszych skarpetek, bądź pończoch, a kiedy dodatkowo widzą nogi na siedzeniu, to burczą coś o higienie i estetyce. 4. Kultura może być osobista, ale i fizyczna. Zaoferujmy zatem pomoc każdemu, kto może mieć problem z podniesieniem swojej walizki. A jak już ją ułożymy w luku nad głową, to zadbajmy, by ktoś inny mógł również ułożyć tam swój bagaż. Będzie to podwójnie kulturalne – fizycznie 
i osobiście. 5. Przekąska w pociągu to smaczny pomysł pod warunkiem, że zapach naszej potrawy nie przeszkadza pozostałym podróżnym. I nie musi to być wcale owoc Duriana, aby inni czuli się mało komfortowo. 6. Zagadka: Jak sprawić przyjemność wszystkim podróżującym, łącznie ze sobą, podczas słuchania muzyki, bądź oglądana filmu na tablecie? Odpowiedź: Założyć słuchawki. To normalne, że osoba kulturalna lubi sprawiać przyjemność innym, dlatego dźwięk w słuchawkach powinien być na tyle cichy, że inni go nie usłyszą. Z tego samego względu wyłączmy dźwięk w telefonie czy komputerze. Kodeks PKP

Autor: PMB / Źródło: PKP Intercity

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock