TVN24 Biznes | Z kraju

Fala przejęć Orlenu coraz bliżej. "Chcemy zakończyć proces w tym roku"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Bodnar o przyjęciu Polska Press przez Orlen
Bodnar o przyjęciu Polska Press przez OrlenTVN24
wideo 2/5
TVN24Bodnar o przyjęciu Polska Press przez Orlen

Zawarto umowę ze Skarbem Państwa - Ministerstwem Aktywów Państwowych o współpracy w sprawie przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG - poinformowała spółka PGNiG.

W wyniku przyjętego scenariusza połączenia akcjonariusze spółek Grupy LOTOS i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych Grupy LOTOS i PGNiG obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN ORLEN i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami PKN ORLEN.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kiedy przejęcie?

PKN Orlen chce zakończyć proces połączenia z Lotosem i PGNiG w tym roku - poinformował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

"Model połączenia ma być opracowany do września, a jeśli chodzi o kwestię walnego to liczymy, że będzie to na przełomie października i listopada. (...) Chcielibyśmy proces zakończyć w tym roku" - powiedział Obajtek na środowym briefingu.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył, że podmiot, powstały po przejęciu Lotosu i PGNiG będzie na tyle silny, że będzie się liczył gospodarczo ale i geopolitycznie w regionie.

Jak zwrócił uwagę na konferencji prasowej, bardzo ważną decyzją rządu jest bezgotówkowy charakter tych przejęć. Gotówkowy charakter powodowałby zmniejszenie siły inwestycyjnej - stwierdził.

Jak dodał, decyzja o tym, że Skarb Państwa będzie miał do 50 proc. udziałów w nowym podmiocie likwiduje potencjalne niebezpieczeństwa związane z tym, ze państwo jest mniejszościowym udziałowcem Orlenu.

Skarb Państwa zwiększy udziały

Według komunikatu PGNiG - majątek Lotosu oraz PGNiG zostałby przeniesiony na PKN Orlen za akcje, które Orlen przyznałby akcjonariuszom obu spółek. Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin poinformował, że Skarb Państwa zwiększy udział w kapitale "nowego" Orlenu do 50 proc. Takie rozwiązanie miałoby zabezpieczyć przed ewentualnym wrogim przejęciem.

"W efekcie transakcji dojdzie do podniesienia udziału Skarbu Państwa w nowym Orlenie do poziomu 50 proc. To zagwarantuje Skarbowi Państwa decydujący wpływ na tę firmę" - powiedział Sasin na środowym briefingu. Jak podkreślił, transakcje przejęcia przez Orlen będą miały charakter bezgotówkowy, a udziały Skarbu Państwa w PKN Orlen, dziś poniżej 30 proc. - zostaną podniesione. Zagwarantuje to możliwości sprawnego zarządzania i zabezpieczy przed ewentualnym wrogim przejęciem i innymi niebezpieczeństwami - stwierdził Sasin.

Zmiany dla akcjonariuszy

Umowa, o której poinformowano w środę dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.

"W ramach umowy Skarb Państwa i PKN Orlen będą współpracować przy opracowaniu analiz, których celem będzie ostateczne potwierdzenie tego scenariusza jako optymalnego z punktu widzenia Skarbu Państwa" - napisano w komunikacie spółek.

Dodano też, że połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen może dojść do skutku pod warunkiem wykonania określonych w treści decyzji Komisji Europejskiej środków zaradczych, które mają na celu zapobieżenie wystąpieniu negatywnych skutków planowanej koncentracji dla konkurencji na właściwych rynkach.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości