"Trochę jak złote jajo". Tyle wynoszą zarobki w zagranicznej spółce Orlenu

Autor:
mp/ToL
Źródło:
Radio Zet, TVN24
Gierszewski: mamy wrażenie, że prezes Obajtek nie wiedział, ile się tam zarabia albo nie do końca mówi prawdę
Gierszewski: mamy wrażenie, że prezes Obajtek nie wiedział, ile się tam zarabia albo nie do końca mówi prawdęTVN24
wideo 2/6
TVN24Gierszewski: mamy wrażenie, że prezes Obajtek nie wiedział, ile się tam zarabia albo nie do końca mówi prawdę

Pensje w kierownictwie zagranicznej spółki grupy PKN Orlen, do której trafiają ludzie bliscy prezesa, są wyższe niż deklarował Daniel Obajtek - informuje Radio Zet. Autor publikacji Mariusz Gierszewski mówił na antenie TVN24, że do spółki trafiają ludzie "na których zależy Obajtkowi".

W artykule na portalu radia przypomniano, że w marcu tego roku w programie "Gość Radia ZET" prezes Daniel Obajtek dopytywany o wynagrodzenia w Radzie Dyrektorów spółki Lotos Exploration&Production Norge powiedział, że to "coś w zakresie 2-3 tys. euro miesięcznie". Jak wynika jednak z ustaleń dziennikarzy Radia Zet i "Polityki", pensje w tej spółce są jednak wyższe niż deklarował Obajtek. Chodzi o kwoty dochodzące do 4-4,5 tys euro miesięcznie.

Duże zarobki w spółce PKN Orlen

"Zasiadający od 2020 roku w Radzie Dyrektorów Lotos Norge Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, w samym tylko 2021 r. zarobił w Norwegii ponad 540 tys. koron, czyli ok. 250 tys. zł. To o przynajmniej 100 tys. zł więcej, niż wynikałoby z zapewnień Obajtka. Deklaracje podatkowe za miniony rok będą upublicznione w ciągu najbliższych tygodni" - czytamy w artykule.

Z ustaleń dziennikarzy wynika, że w marcu tego roku do Rady Dyrektorów orlenowskiej spółki w Norwegii trafił Piotr Długosz, założyciel fundacji, która dzierżawi i remontuje dworek Obajtka. "Ma tam powstać centrum rehabilitacyjno-edukacyjne. Długosz jest też głównym projektantem geotermii Toruń, inwestycji należącej do fundacji powiązanej z o. Rydzykiem" - napisano.

"W połowie lipca 2022 do spółki trafił Marcin Wysocki, dyrektor warszawskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Trzy tygodnie później KOWR zrezygnował z prawa pierwokupu dwóch działek o łącznej powierzchni 16 ha w nadmorskiej gminie Choczewo. Kupił je prezes Daniel Obajtek" - podano w artykule.

"Do tej spółki trafia wielu ludzi, na których zależy Obajtkowi"

Na antenie TVN24 autor artykułu Mariusz Gierszewski mówił, że "do tej spółki trafia bardzo dużo ludzi, na których zależy Obajtkowi". - Mamy wrażenie, że albo prezes Obajtek nie do końca wiedział, ile zarabia się w tej spółce albo nie do końca mówił prawdę - stwierdził dziennikarz.

Redaktor odniósł się także do tego, że w norweskiej spółce PKN Orlen zasiada dyrektor oddziału KOWR Marcin Wysocki i do jego powiązań z zakupem przez Obajtka działki w nadmorskiej gminie Choczewo. - Takich dziwnych zdarzeń jest tutaj więcej. Ta spółka wygląda trochę jak takie złote jajo, gdzie trafiają ludzie, którzy dla Objatka są znaczący. Obajtek mówi jednak, że kieruje się tylko kompetencjami - mówił.

- Być może powinny się tym zająć norweskie organy, tam prawo antykorupcyjne jest bardzo restrykcyjne, to jest spółka zarejestrowana w Norwegii, tam są płacone podatki, więc dotyczy to norweskiego podatnika. Oni są bardzo czuli na takie przykłady, gdy w spółkach znajdują się politycy lub nominaci polityków - powiedział dziennikarz.

Stanowisko Orlenu

Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do Orlenu. Jak czytamy w przesłanym nam stanowisku, "spółka Lotos Exploration & Production Norge jest spółką zarejestrowaną w Norwegii i działającą zgodnie z wymaganiami prawa tego kraju, również w zakresie obowiązków informacyjnych". "Skład Rady Dyrektorów Lotos Exploration & Production Norge jest jawny, a wszelkie zmiany są upubliczniane w norweskim rejestrze spółek" - napisano.

"Rada Dyrektorów Lotos Exploration & Production Norge pełni funkcję organu nadzorczego, a więc m.in. zatwierdza wszystkie istotne decyzje inwestycyjne spółki. Rada Dyrektorów Lotos Exploration & Production Norge zbiera się regularnie. Duża częstotliwość spotkań Rady Dyrektorów spółki odpowiada intensywności prac LOTOS Exploration & Production Norge, które w ubiegłym roku obejmowały m.in. przygotowanie planów zagospodarowania obszaru wydobywczego Yggdrasil. To obecnie jeden z największych projektów tego typu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, o wartości 115 mld koron norweskich (ok. 45 mld złotych). Grupa ORLEN posiada udziały w ośmiu koncesjach na tym obszarze" - napisano.

"Przypadające na Grupę zasoby to 39 mln baryłek ropy, co przełoży się na produkcję 26,7 mln boe ropy naftowej i kondensatu gazu ziemnego oraz 2 mld m3 gazu. LOTOS Exploration & Production Norge wraz z partnerami koncesyjnymi złożył plan zagospodarowania tych zasobów w grudniu ubiegłego roku. Wiercenia mają rozpocząć się w 2025 roku, a uruchomienie wydobycia w 2027 roku. Udział w projekcie Yggdrasil wzmocni pozycję Grupy ORLEN jako jednego z czołowych graczy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Norwegia ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych do Polski" - czytamy.

Jednocześnie PKN Orlen twierdzi, że "bezpodstawna i oczerniająca jest sugestia, że powołanie p. Marcina Wysockiego do Rady Dyrektorów ma jakikolwiek związek z rezygnacją KOWR z pierwokupu działek w Choczewie". "Zgodnie z procedurą, do KOWR zgłaszane są wszystkie umowy kupna-sprzedaży działek rolnych, a Ośrodek ma prawo skorzystać z prawa pierwokupu tych działek. W całym ubiegłym roku KOWR skorzystał z prawa pierwokupu zaledwie w 129 przypadkach na 30 766 tys. zgłoszonych warunkowych umów kupna-sprzedaży nieruchomości, co oznacza, że KOWR zrezygnował z prawa pierwokupu stosunku do 99,6 proc. transakcji dot. działek rolnych. Jak z tego wynika, KOWR w przytłaczającej większości przypadków nie korzysta z prawa pierwokupu" - twierdzi PKN Orlen.

"Nierzetelnym uproszczeniem jest również twierdzenie, że Fundacja Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane 'remontuje dworek prezesa Daniela Obajtka' Sprawa ta była już wielokrotnie wyjaśniana. Pan Obajtek przekazał nieruchomość w Borkowie Lęborskim do użytkowania Fundacji Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane. Użyczenie ma charakter nieodpłatny. Na podstawie umowy Fundacja jest zobowiązana do uruchomienia i prowadzenia na ternie nieruchomości Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Szkoleniowego, w którym leczone będą osoby z dysfunkcjami i zaburzeniami rozwojowymi, zaburzeniami mowy i komunikacji, zespołem Tourette'a. Nieodpłatne użyczenie obejmuje okres 40 lat – w tym czasie to Fundacja sprawuje zarząd nieruchomości, a więc decyduje również o ewentualnych pracach remontowych, z których efektów będzie korzystać do końca okresu użyczenia" - czytamy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: Radio Zet, TVN24

Pozostałe wiadomości