TVN24 Biznes | Z kraju

Najnowsze dane z polskiej gospodarki. "Spora pozytywna niespodzianka"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Belka: inflacja wymknęła się spod kontroli, ale to nie znaczy, że nie należy działać w kierunku jej osłabienia
Belka: inflacja wymknęła się spod kontroli, ale to nie znaczy, że nie należy działać w kierunku jej osłabieniaTVN24
wideo 2/4
TVN24Belka: inflacja wymknęła się spod kontroli, ale to nie znaczy, że nie należy działać w kierunku jej osłabienia

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w trzecim kwartale o 5,3 proc. rok do roku, w porównaniu ze wzrostem o 11,2 proc. rok do roku w drugim kwartale - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej w wstępnym szacunku GUS podał, że PKB w trzecim kwartale wzrósł w ujęciu rocznym o 5,1 proc.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w trzecim kwartale wzrosły o 9,3 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,7 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 8,6 proc. rdr. Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał w trzecim kwartale wzrostu inwestycji o 6,5 proc. rdr, konsumpcji prywatnej o 4,2 proc. rdr i popytu krajowego o 5,7 proc. rdr.

Wzrost gospodarczy w PolscePAP/Maciej Zieliński

Komentarze

"PKB zrewidowany w górę (z 5,1 do 5,3% r/r) i w szczegółach dzieje się sporo: inwestycje przyspieszają (do 9,3% r/r), monstrualny wkład zmiany zapasów (3,7 pkt. proc.), konsumpcja bez szału (4,7% r/r). IV kw. zaczął się bardzo dobrze, w przyszłym roku wyhamujemy (konsumpcja)" - skomentowali dane GUS ekonomiści Pekao.

"Spora pozytywna niespodzianka na PKB. 3 kw. przyniósł wzrost o 5,3% r/r, czyli lepiej niż wskazywał szybki szacunek (5,1% r/r). Źródłem zaskoczenia w pierwszej kolejności inwestycje" - napisali analitycy mBanku.

Analityk z zespołu makroekonomii PIE Jakub Rybacki, odnosząc się do podwyższonego przez GUS szacunku wzrostu PKB w trzecim kwartale, zaznaczył, że głównym motorem wzrostu są nadal wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych, "które były większe o 4,8 proc. względem 2020 r.". "Wynik znacząco podniósł też wzrost zapasów (+3,7 pkt). Stosunkowo dynamicznie rosły także inwestycje (9,3 proc,). Tempo wzrostu PKB obniżał z kolei eksport netto" - wymienił ekspert. PIE szacuje, że w czwartym kwartale br. wzrost gospodarczy ustabilizuje się na podobnym poziomie. "Wysoka aktywność w handlu oraz usługach sugeruje, że głównym motorem gospodarki dalej będą wydatki konsumpcyjne" - ocenił Rybacki. Dodał, że ożywienie inwestycji prawdopodobnie będzie słabsze. Rybacki spodziewa się, że nakłady sektora MŚP wzrosną niewiele, "pomimo że w 2020 r. odpowiadały za ok. 85 proc. osłabienia inwestycji firm". "Słabe wyniki zanotują też samorządy" - ocenił. PIE prognozuje też niewielkie spowolnienie aktywności w 2022 r. – "wzrost PKB pozostanie zbliżony do 4,5 proc.". Zwrócono uwagę na badania ankietowe, które sugerują, że konsumenci wciąż znacząco powiększają swoje wydatki. "Narastające niedobory materiałów spowolnią wzrost inwestycji w pierwszej połowie przyszłego roku" - ocenił PIE.

Komentarz ministra finansów

W komentarzu do danych minister finansów Tadeusz Kościński podkreślił, że dane potwierdzają kontynuację ożywienia w polskiej gospodarce jest i to w tempie wyższym od przewidywań. Zauważył, że w trzecim kwartale br. PKB wyrównany sezonowo wzrósł o 2,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

"Poziom sprzed pandemii został przekroczony już w ubiegłym kwartale. Wysokie tempo wzrostu PKB w III kw. było efektem m.in. poprawy sytuacji pandemicznej i łagodniejszych obostrzeń w porównaniu do II kw. Wpłynęło to na poprawę nastrojów konsumentów, co wraz z dalszą poprawą sytuacji na rynku pracy przełożyło się na poprawę dynamiki konsumpcji prywatnej (kw/kw, sa)" - podkreślił minister finansów.

Zwrócił uwagę, że w trzecim kwartale br. kontynuowany był wzrost eksportu i wartości dodanej w przemyśle, mimo zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw i wysokich kosztów transportu.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości