Wiceminister o pomocy dla konsumentów: ich sytuacja nie uległa pogorszeniu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Czy możliwy jest lockdown? Premier: poczekajmy do czwartku, do piątkuTVN24
wideo 2/6
TVN24Czy możliwy jest lockdown? Premier: poczekajmy do czwartku, do piątku

Nie będzie tarczy dla konsumentów, skupiamy się na pomocy dla firm w celu ochrony miejsc pracy - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski. Dodał, że jeśli resort zauważy, że kredytobiorcy nie będą w stanie spłacać rat kredytów hipotecznych, jakaś interwencja może być.

Jak zaznaczył Patkowski podczas poniedziałkowej debaty organizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, konsumenci nie odczuli bezpośrednio w swoich kieszeniach skutków epidemii, co innego firmy.

- W momencie kiedy utrzymamy miejsca pracy, nie ma potrzeby stosowania dalszych środków dla konsumentów, bo z ich punktu widzenia nic się nie zmienia - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Widzimy, że sytuacja konsumentów nie uległa pogorszeniu"

Jak tłumaczył, jeśli konsumenci mają taki sam dochód jak przed pandemią, to nie potrzebują wsparcia. - Widzimy, że sytuacja konsumentów nie uległa pogorszeniu. Gdyby się to zmieniło i zauważymy, że dużo osób, które spłacają w tej chwili kredyty hipoteczne, nie są w stanie tych rat obsługiwać, to pewnie taka interwencja będzie potrzeba, ale na ten moment takiej potrzeby nie widać - zaznaczył. Patkowski zwrócił uwagę, że pewne ograniczenia sanitarne są związane ze spędzaniem wolnego czasu. Wskazał, że zamknięte są restauracje, kina, baseny czy kluby fitness, więc pieniądze wydawane na rozrywkę i rekreację, w tym momencie zostają w kieszeni konsumentów. - W tym momencie, więc konsument ma czasami większa kwotę do dyspozycji, jeśli nie stracił pracy - zaznaczył. Jak podkreślił, problemem jest natomiast sytuacja tych przedsiębiorców, którzy stracili klientów przez wprowadzenie tych obostrzeń. - I przede wszystkim do tych przedsiębiorców trzeba kierować wsparcie, żeby mogli jak to tylko jest możliwe, utrzymać swoje biznesy - dodał. - Bardziej patrzymy na wsparcie dla przedsiębiorców, ale są związane z tym warunki, na które się z nimi umawiamy, czyli otrzymujecie od nas wsparcie, ale nie zwalniacie pracowników - mówił Patkowski. Dodał, że to w dużej mierze rozwiązuje problem konsumentów.

Autor:ToL

Źródło: PAP