Duże przejęcie na rynku ciepłowniczym w Polsce, negocjacje trwają. Kolejna zmiana terminu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Morawiecki o planowanych przejęciach Lotosu i PGNiG przez OrlenTVN24
wideo 2/3
TVN24Morawiecki o planowanych przejęciach Lotosu i PGNiG przez Orlen

Kolejny raz przedłużono wyłączność negocjacyjną w sprawie kupna spółki Tauron Ciepło przez PGNiG. Tym razem do 31 stycznia 2021 roku. Negocjacje w tej sprawie trwają od połowy czerwca tego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Zarząd Tauron Polska Energia S.A. informuje, że 30 listopada 2020 r. podjął decyzję o przedłużeniu do 31 stycznia 2021 r. okresu wyłączności negocjacyjnej przyznanej Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu S.A. w procesie sprzedaży udziałów w spółce Tauron Ciepło" - poinformował w poniedziałek w komunikacie Tauron.

Podobny komunikat w tej sprawie wydało również PGNiG. Przedstawiciele spółki wskazali, że przedmiotem negocjacji jest nabycie przez PGNiG 100 procent udziałów w spółce Tauron Ciepło.

"Poszukujemy możliwości wzmocnienia naszej pozycji"

W połowie czerwca tego roku Tauron rozpoczął z PGNiG negocjacje umowy sprzedaży udziałów w spółce Tauron Ciepło w trybie wyłączności ustalonej na okres sześciu tygodni. Wyłączność przedłużono potem o osiem tygodni, a następnie do 30 listopada 2020 roku.

"Po przeprowadzeniu due dilligence Tauron Ciepło (analiza sytuacji firmy - red.) doszliśmy do wniosku, że ewentualne kupno aktywów tej spółki będzie wspierać realizację planów PGNiG w obszarze ciepłownictwa. Inwestycje w ciepłownictwo wpisują się w koncepcję budowy silnego koncernu multienergetycznego i dywersyfikację działalności Grupy. Już teraz – poprzez PGNiG Termika – jesteśmy drugim graczem na rynku ciepłowniczym w kraju i aktywnie poszukujemy możliwości wzmocnienia naszej pozycji" - wskazywał, cytowany w czerwcowym komunikacie, ówczesny prezes zarządu PGNiG Jerzy Kwieciński.

O spółce

Jak możemy przeczytać na stronie spółki, Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w konurbacji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce.

Do spółki należą zakłady w Katowicach, Tychach i Bielsku-Białej oraz tzw. Obszar Ciepłowni Lokalnych. Łączna zainstalowana moc cieplna tych zakładów, pochodząca w większości ze źródeł kogeneracyjnych, sięga 1,1 tysiąca megawatów, zaś całkowita wartość zamówionej mocy przekracza 2,1 tysiąca megawatów.

Według danych z czerwca br., spółka dostarcza ciepło do około 250 tysięcy gospodarstw domowych. Firma obsługuje około 3,5 tysiąca klientów takich jak spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe.

PGNiG w rękach Orlenu?

Grupa PGNiG może zostać przejęta przez Orlen. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz ówczesny prezes PGNiG Jerzy Kwieciński we wrześniu br. rozmawiali z przedstawicielami związków zawodowych funkcjonujących w grupie kapitałowej PGNiG o możliwościach współpracy, przyszłej strategii i wyzwaniach związanych z procesem przejęcia przez płocki koncern.

Pod koniec lipca PKN Orlen informował, iż rozpoczął prace nad wnioskiem koncentracyjnym do Komisji Europejskiej, dotyczącym przejęcia Grupy PGNiG.

Wcześniej, w połowie lipca, podpisano list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad PGNiG. Podkreślono w nim m.in., że PKN Orlen i Skarb Państwa "zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji".

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PGNiG