TVN24 Biznes | Rynki

Prezes PGNiG rezygnuje ze stanowiska

TVN24 Biznes | Rynki

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Morawiecki o planowanych przejęciach Lotosu i PGNiG przez Orlen
Morawiecki o planowanych przejęciach Lotosu i PGNiG przez OrlenTVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki o planowanych przejęciach Lotosu i PGNiG przez Orlen

Jerzy Kwieciński zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) z końcem dnia 22 października 2020 roku - podała spółka w komunikacie. Jak poinformowano, Kwieciński złożył rezygnację 21 października.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

PGNiG podało, że powodem decyzji Jerzego Kwiecińskiego były sprawy osobiste, jednak według RMF FM jedną z przyczyn złożenia rezygnacji mógł być konflikt z szefem Orlenu Danielem Obajtkiem. Sam Kwieciński w rozmowie z PAP nie chciał komentować tej decyzji.

Rada nadzorcza PGNiG powołała na prezesa spółki Jerzego Kwiecińskiego z dniem 10 stycznia 2020 r. Zastąpił na tym stanowisku Piotra Woźniaka, którego kadencja upłynęła z końcem grudnia 2019 r.

Jerzy Kwieciński od 20 września do 15 listopada 2019 roku był ministrem finansów. Funkcję tę pełnił równolegle z kierowaniem ówczesnym resortem inwestycji i rozwoju, na którego czele stał od 9 stycznia 2018 roku do 15 listopada 2019 roku.

Kwieciński był w rządzie także w latach 2005-2008. Pełnił wówczas funkcję wiceministra rozwoju regionalnego. W przeszłości zajmował się także między innymi doradztwem przy raportach Banku Światowego. W 2015 roku został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta.

O spółce

PGNiG jest spółką giełdową, notowaną na GPW od września 2005 r. Zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także - poprzez spółki zależne - magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego.

71,88 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, pozostałe 28,12 proc. do innych akcjonariuszy.

Pod koniec lipca PKN Orlen informował, iż rozpoczął prace nad wnioskiem koncentracyjnym do Komisji Europejskiej, dotyczącym przejęcia Grupy PGNiG.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości