Możliwość złożenia elektronicznego wniosku o wydanie paszportu, obniżenie granicy wiekowej osób zwolnionych z obowiązku złożenia własnoręcznego podpisu oraz usystematyzowanie opłat. To tylko niektóre zmiany, które przewiduje projekt ustawy o dokumentach paszportowych autorstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Resort zwrócił uwagę, że ze względu na potrzebę realizacji oczekiwań społecznych w zakresie dostępności do dokumentów paszportowych, a także potrzebę wzmocnienia bezpieczeństwa wydawanych dokumentów paszportowych "koniecznym jest dokonanie zasadniczych zmian w systemie wydawania dokumentów paszportowych, które usprawnią i uproszczą proces ubiegania się o dokument oraz zwiększą jego bezpieczeństwo".
Jak wynika z informacji dostępnych na stronach Rządowego Centrum Legislacji, projekt trafił do uzgodnień i konsultacji publicznych.
Nowy rejestr
Projekt przewiduje budowę nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych (RDP). "Nowy rejestr zastąpi dotychczasową Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów paszportowych (CEWiUDP) i lokalne ewidencje prowadzone w ramach Paszportowego Systemu Obsługi Obywatela (PS2O)" – czytamy w ocenie skutków regulacji.
Według MSWiA "nowy centralny rejestr umożliwi szybszy obieg informacji, referencyjność danych i dostęp do aktualnych danych wszystkim organom paszportowym. Przede wszystkim organy zyskają dostęp do Rejestru Dowodów Osobistych, Rejestru Stanu Cywilnego i rejestru PESEL".
Wniosek przez internet
Budowa nowego rejestru ma umożliwić odstąpienie od papierowej wersji wniosku o wydanie dokumentu paszportowego na rzecz elektronicznego wniosku. Zgodnie z założeniem wniosek będzie generowany przez urzędnika paszportowego w aplikacji.
"Wniosek, po akceptacji, będzie podpisywany przez obywatela na urządzeniu służącym do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego.
W przypadku niezgodności danych zawartych w rejestrach państwowych ze stanem faktycznym, po udokumentowaniu prawidłowych danych, organy paszportowe będą mogły w krótkim czasie, za pośrednictwem systemu, doprowadzić do usunięcia stwierdzonych niezgodności, co pozwoli na wydanie dokumentu" – wyjaśniono.
Obniżenie granicy wiekowej
Projekt przewiduje obniżenie granicy wiekowej osób zwolnionych z obowiązku złożenia własnoręcznego podpisu oraz konieczności pobierania odcisków linii papilarnych palców. Z obowiązku mają być zwolnieni małoletni do 12. roku życia, podczas gdy obecnie zwolnieni są małoletni do 13. roku życia.
W związku z tym zmienić mają się również okresy ważności paszportów. Projektowana ustawa zakłada, iż paszport wydawany osobie, która:
- ukończyła 12. rok życia - będzie ważny przez 10 lat od daty jego wydania,
- nie ukończyła 12. roku życia - będzie ważny przez 5 lat od daty jego wydania.
Opłata za paszport
Zaproponowano także zastąpienie rozbudowanego systemu ulg liczonych od wysokości opłat wskazanych w rozporządzeniu w sprawie opłat paszportowych wskazaniem konkretnych kwot opłat. Kwoty mają być określone przez Radę Ministrów w rozporządzeniu.
Autorzy zmian argumentują, że obecna struktura opłat paszportowych powoduje, że osoby ubiegające się o wydanie dokumentu paszportowego często nie wiedzą, jaką opłatę powinny uiścić, a organy paszportowe mogą różnie interpretować podobne sytuacje.
Jak zaznaczono, "jest to tym bardziej istotne z uwagi na fakt, że większość obywateli uiszcza opłatę paszportową za pomocą przelewów internetowych przed wizytą w organie paszportowym. Natomiast jeżeli opłata, którą wniósł obywatel jest nieprawidłowa, wniosek o wydanie dokumentu paszportowego nie może być zrealizowany".
Ustawa ma wejść w życie 18 października 2021 roku.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock