TVN24 Biznes | Z kraju

SMS-y z informacją o odłączeniu prądu. Można stracić wszystkie pieniądze z konta

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę
wideo 2/4
Oszuści wykorzystują pandemię i wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę

Oszuści nadal wykorzystują oszustwo na prąd - ostrzega firma CyberRescue. Przestępcy wysyłają wiadomości informujące o tym, że należy uregulować płatność, a w przeciwnym razie odłączona zostanie energia elektryczna. Podają się za Polską Grupę Energetyczną (PGE).

"Otrzymujesz SMSa z informacją, że musisz opłacić prąd, inaczej zostanie on odłączony. W wiadomości znajduje się link, który przenosi do fałszywej strony płatności. Podając dane do karty płatniczej lub dane logowania do banku, oszuści są w stanie wyczyścić twoje konto bankowe do 0. W tym wypadku wykorzystywany jest wizerunek Polskiej Grupy Energetycznej" - czytamy w komunikacie CyberRescue.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Oszustwo na prąd. Apel o czujność

- Podczas długiego weekendu otrzymaliśmy ponad 200 zgłoszeń dotyczących tego oszustwa. Niestety nadal pomagamy wielu ofiarom odzyskać stracone pieniądze - tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue. 

"Dlatego jeżeli otrzymamy taką wiadomość, od razu sprawdźmy za pomocą innego źródła czy jest zgodna z prawdą. W tym wypadku należy zapytać pracownika PGE. Jeżeli nie ma pewności, czy SMS jest prawdziwy, lepiej nie klikać w link" - zaleca firma.

- Natomiast, jeżeli daliśmy się oszukać, mamy dwie możliwości. Jeśli dokonaliśmy płatności kartą, natychmiast należy wyzerować na niej limity, a następnie ją zastrzec. Gdy zdecydowaliśmy się na przelew i podaliśmy dane logowania do banku na fałszywej stronie, konieczne jest zabezpieczenie całego konta. W obu przypadkach należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i zareklamować transakcję  - dodaje Dominika Szewczyk.

"Zawsze zachowajmy czujność, gdy otrzymamy podejrzaną wiadomość. Nie wiesz od kogo ona przyszła? Najlepiej usuń ją, a nadawcę zablokuj" - czytamy.

Tak wygląda SMS od oszustówCyberRescue

Kolejne ostrzeżenie

Oszustwo tego typu nie jest nowością. PGE już w kwietniu br. ostrzegała przed przed SMS-ami z informacją o rzekomym zadłużeniu, które w razie nieregulowania spowoduje wstrzymanie dostaw energii.

"Prosimy naszych Klientów, aby zachowali szczególną ostrożność, ignorowali takie wiadomości i pod żadnym pozorem nie klikali w aktywne linki w nich zawarte" - napisała firma komunikacie.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości