PKN Orlen po raz pierwszy w historii zawarł kontrakt terminowy z ExxonMobil na dostawy amerykańskiej ropy. Zgodnie z umową na potrzeby rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie w ciągu roku ma trafić około 1 milion ton surowca.
Obecnie rafinerie Grupy Orlen zaopatrywane są w ropę na bazie kontraktów długoterminowych z dostawcami z Arabii Saudyjskiej i Rosji oraz dostaw spotowych m.in. z Morza Północnego, Angoli czy Nigerii. Orlen podawał wcześniej, że miesięcznie do rafinerii w Płocku trafia ok. 1,4 mln ton ropy naftowej (rocznie ok. 17 mln).
"Zgodnie z zapowiedziami kontynuujemy proces dywersyfikacji dostaw ropy, rozszerzając nasze portfolio o dodatkowy wolumen surowca amerykańskiego. Od początku moim priorytetem było i jest nadal stabilne zaopatrzenie wszystkich rafinerii Grupy Orlen, a w konsekwencji niezakłócone dostawy paliw w regionie" – podkreślił, cytowany w komunikacie, Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. Płocki koncern podkreślił, że amerykański ExxonMobil jest największą spółką paliwową na świecie.
Obajtek zamieścił wpis w tej sprawie także na Twitterze. "Po raz pierwszy w historii PKN Orlen zawarł długoterminowy kontrakt na dostawy ropy z USA" – przekazał.
Wynik analiz
Spółka podała w komunikacie, że terminowy kontrakt na zakup amerykańskiej ropy to m.in. wynik analizy w zakresie komplementarności różnych gatunków ropy z możliwościami technologicznymi rafinerii koncernu.
Według PKN Orlen zakup gatunku lekkiej i słodkiej ropy jaką jest WTI (West Texas Intermediate) wpływa na wzrost uzysków. "Charakteryzuje się ona bowiem bardzo dobrymi parametrami gęstości i zawartości siarki, co sprawia, że w procesie przerobu uzyskuje się z niej m.in. dużą ilość tzw. produktów białych, jak benzyna czy olej napędowy" – podkreśliła spółka.
Stacje paliw w Polsce
Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, PKN Orlen na koniec 2020 roku miał 1811 stacji paliw w Polsce. Na drugim miejscu znalazło się BP. Sieć liczyła 570 stacji paliw. Na najniższym stopniu podium sklasyfikowano Grupę Lotos z 513 obiektami.
Pierwszą piątkę uzupełniły: Shell - 423 stacje, a także CircleK - 368 stacji. Ponad 300 obiektów na koniec 2020 roku miała także w swoim portfelu firma Anwim, która jest operatorem sieci stacji Moya.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock