TVN24 Biznes | Z kraju

Rynek przesyłek. Jesienią Orlen uruchomi sieć automatów paczkowych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Poczta Polska uruchomiła pierwsze automaty paczkowe
Poczta Polska uruchomiła pierwsze automaty paczkowePoczta Polska
wideo 2/3
Poczta PolskaPoczta Polska uruchomiła pierwsze automaty paczkowe

Orlen ma uruchomić własną sieć automatów paczkowych jesienią. Jednocześnie spółka Ruch rozwija współpracę z e-sklepami, których klienci będą mogli zamawiać i odbierać przesyłki także na stacjach benzynowych - podał płocki koncern paliwowy w komunikacie.

Orlen podkreślił, że rozwija segment usług kurierskich, "aktywnie wykorzystując potencjał spółki Ruch", nad którą przejął kontrolę w listopadzie 2020 r.

"Koncern buduje własną sieć automatów paczkowych, z której będzie można korzystać już od jesieni. Jednocześnie Ruch rozwija współpracę z e-sklepami, których klienci będą mogli zamawiać przesyłki i odbierać je w automatach, na stacjach Orlen, w punktach Ruchu i w innych punktach partnerskich" - podał PKN Orlen.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Start usługi "Orlen paczka"

Koncern wyjaśnił, iż spółka Ruch przygotowując się do startu usługi "Orlen Paczka" wprowadza wiele zmian organizacyjnych i technologicznych, w tym "znacząco skraca czas dostawy przesyłek do punktu do 1-2 dni". "Usługa zostanie udostępniona jesienią, ale już teraz RUCH rozwija współpracę z e-sklepami, które swoim klientom będą mogły zaoferować atrakcyjną ofertę dostawy" – zaznaczył PKN Orlen.

Dodał, że "integracja z 'Orlen Paczka' jest prosta, szybka i dostępna będzie na platformach e-commerce w Polsce". Jak wspomniano w informacji, nowi klienci biznesowi mogą korzystać ze specjalnej promocji na start usługi. "Ponadto Ruch oferuje także pełne wsparcie handlowe i marketingowe oraz pomoc w procesie integracji" – podkreślono w komunikacie.

Jak podał PKN Orlen, usługa nadawania i odbierania paczek będzie dostępna do końca tego roku w ponad 5,5 tys. punktów sieci "Orlen Paczka". "We wrześniu automaty 'Orlen paczka' staną w ok. 200 atrakcyjnych, dostępnych całodobowo miejscach, w wielu polskich miastach. Z kolei do końca 2022 r. ich sieć będzie liczyła już blisko 2 tys. urządzeń" – zapowiedział koncern. Wspomniał przy tym, iż dostępna będzie aplikacja mobilna, która ułatwi odbiór przesyłki z automatu paczkowego.

W połowie sierpnia PKN Orlen ogłosił wstępne zapytanie ofertowe, dotyczące współpracy w zakresie pozyskiwania lokalizacji pod automatyczne maszyny paczkowe.

Nowe urządzenia od innych firm

InPost ma w kraju ponad 11 tys. paczkomatów. Na koniec tego roku firma zapowiada, że będzie miał ich 15 tys.

W marcu informowaliśmy, że w Warszawie stanął pierwszy automat chińskiej firmy logistycznej CaiNiao do samodzielnego odbioru towarów zakupionych w serwisie AliExpress.

Uruchomienie podobnych urządzeń zapowiedziała także firma Allegro. Przedstawiciele spółki na początku marca poinformowali, że podpisali list intencyjny ze spółką Modern-Expo na dostawę automatów paczkowych. Jak wyjaśniono, w planie jest, by z 1500 urządzeń kupujący i sprzedający zaczęli korzystać jeszcze w tym roku. W sumie w ramach pierwszej fazy spółka chce uruchomić 3000 urządzeń.

Z kolei w październiku 2020 roku Poczta Polska poinformowała, że zamierza udostępnić do 2022 roku 2000 zewnętrznych automatów paczkowych. Spółka przekazała, że w tym roku ma udostępnić 500 zewnętrznych automatów zarówno do odbioru, jak i nadawania przesyłek.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości