Gigantyczne wydatki na inwestycje. Orlen aktualizuje strategię

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Członek zarządu Orlenu: kontrakt na dostawy z firmą Tatnieft obowiązuje do końca 2024 roku
Członek zarządu Orlenu: kontrakt na dostawy z firmą Tatnieft obowiązuje do końca 2024 rokuTVN24
wideo 2/6
TVN24Członek zarządu Orlenu: kontrakt na dostawy z firmą Tatnieft obowiązuje do końca 2024 roku

PKN Orlen ogłosił aktualizację strategii grupy kapitałowej do 2030 roku. Przewiduje ona nakłady inwestycyjne w tym okresie w łącznej wysokości około 320 miliardów złotych. Z tego około 40 procent, czyli 120 miliardów złotych ma zostać przeznaczone na tak zwane inwestycje zielone. PKN Orlen zakłada też wypłatę dywidendy za 2022 rok, jej rekomendowany poziom "jest najwyższy w historii" - wskazał koncern.

Jak podkreślono w komunikacie, kluczowym obszarem rozwoju Grupy Orlen w tej dekadzie będzie nowoczesna energetyka, oparta przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii i wspierana mocami gazowymi. "Orlen zamierza zwiększyć czterokrotnie, w stosunku do planów ogłoszonych dwa lata temu, moce w OZE, które wyniosą 9 GW. Rozwijane będą projekty wiatrowe na lądzie i morzu, fotowoltaika, a także magazyny energii" - czytamy.

Jak dodano, "aspiracje w tym obszarze Grupa będzie realizować nie tylko w Polsce, ale też za granicą, inwestując m.in. w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim".

Nowa strategia Grupy Orlen

Do 2030 roku nakłady inwestycyjne Grupy Orlen mają wynieść w sumie około 320 mld zł, z czego około 40 proc., czyli 120 mld zł, zostanie przeznaczone na zielone inwestycje. "Połączenie PKN Orlen, Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG w jeden, silny koncern otwiera przed nami nowe, ogromne możliwości rozwoju i pozwala jeszcze szybciej dokonywać zmian, na których skorzystają wszyscy Polacy" - powiedział, cytowany w komunikacie, Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Zgodnie z komunikatem, inwestycje w segmencie wydobycie i obrót gazem mają wynieść 70 mld zł, w segmencie rafineryjnym 60 mld zł, z czego 25 mld zł mają to być tzw. inwestycje zielone. Nakłady w petrochemii mają sięgnąć 40 mld zł, z czego 5 mld zł na inwestycje zielone.

W segmencie energetyka konwencjonalna i sieci inwestycje mają wynieść 65 mld zł, z czego 15 mld zł na inwestycje zielone. Nakład w segmencie nowa energetyka i OZE zaplanowane są na 70 mld zł, a detal - 15 mld zł, z czego 5 mld zł na inwestycje zielone.

W efekcie, według Orlenu, ma nastąpić podwojenie zysku operacyjnego EBITDA całej grupy w 2030 roku do poziomu około 60 mld zł. Skumulowany zysk operacyjny EBITDA w latach 2023-2030 ma wynieść ponad 400 mld zł.

Nowe cele Orlenu na 2030 rok to m.in. moce przerobowe rafinerii działających w ramach Grupy Kapitałowej na poziomie około 42 mln ton ropy naftowej rocznie, około 3,8 GW mocy zainstalowanej w jednostkach parowo-gazowych (CCGT), sieć sprzedaży detalicznej licząca 3,5 tys. stacji paliw, a także ponad 10 tys. punktów ładowania pojazdów elektrycznych w Europie Środkowej.

Dodatkowo strategia przewiduje ponad 130 tys. ton rocznie produkcji odnawialnego wodoru oraz około 300 MW mocy zainstalowanej w reaktorach jądrowych SMR.

Koncern podkreślił, że duże znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski będzie miało wzmocnienie pozycji Grupy Orlen w sektorze wydobycia gazu w Europie. "W perspektywie 2030 roku wolumen wydobycia gazu w Polsce i za granicą przekroczy 12 mld m3 rocznie, czyli o około połowę więcej niż obecnie" - zadeklarowano.

Strategia wyznacza także cele w zakresie dekarbonizacji i neutralności emisyjnej. Do 2030 zakłada się spadek emisji CO2 w segmencie rafinerii, petrochemii i wydobycia o 25 proc. w odniesieniu do roku bazowego 2019, obniżenie intensywności emisji w segmencie energetyki o 40 proc., a do 2035 roku zakończenie produkcji energii z węgla.

Zaznaczono przy tym, że realizacja strategii ma przybliżyć Grupę Orlen do osiągnięcia długofalowego celu, jakim jest neutralność emisyjna do 2050 roku.

Orlen wypłaci dywidendę za 2022 rok

Orlen poinformował, że zarząd w ramach aktualizacji strategii wstępnie zarekomendował wypłatę dywidendy z zysku osiągniętego w 2022 roku, w wysokości 5,50 zł na jedną akcję. Podkreślono, że "rekomendowany poziom dywidendy za 2022 rok jest najwyższy w historii".

"Zgodnie z nowymi zasadami PKN Orlen będzie wypłacać co roku dywidendę odpowiadającą wysokości 40 proc. skorygowanych wolnych przepływów pieniężnych (tj. przepływy z działalności operacyjnej minus przepływy z działalności inwestycyjnej) wygenerowanych przez Grupę Kapitałową Orlen w poprzednim roku obrotowym. Będzie to jednak nie mniej niż dywidenda bazowa (gwarantowana), której poziom został ustalony na 4,00 zł na jedną akcję dla roku 2022 i będzie sukcesywnie rósł o 15 groszy co roku, aż do poziomu 5,20 zł na jedną akcję w roku 2030" - napisano.

Jak dodano, oznacza to wzrost dywidendy bazowej (gwarantowanej) w skali dekady o 49 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości