Orange Polska planuje rozpocząć wyłączanie sieci 3G w drugiej połowie września 2023 roku - podał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Zmiany już wcześniej wprowadziło T-Mobile Polska. Różowy operator z końcem kwietnia wyłączył sieć 3G na terenie całego kraju, z wyjątkiem niewielkich obszarów. "Zmiana starej technologii na nowszą pozwoli zaoferować użytkownikom większą jakość usług mobilnych, czyli potocznie mówiąc szybszy mobilny internet" - wyjaśnił Paweł Staroń z Departamentu Częstotliwości UKE.
3G jest trzecią generacją sieci mobilnej, która w porównaniu do 2G, umożliwiała lepszą jakość rozmów i dostęp do internetu mobilnego z prędkością 7,2 Mb/s. Wraz z szerszym dostępem do internetu na urządzeniach mobilnych, 3G stało się jednak niewystarczające.
"Technologia 3G okazała się zbyt kosztowna i w dość krótkim czasie została zastąpiona przez standard 4G LTE, który obecnie dominuje jako technologia telekomunikacyjna. Aktualnie operatorzy wdrażają z powodzeniem technologię 5G, która umożliwia pobieranie danych z prędkością powyżej 1Gb/s" - wskazał we wpisie na blogu Paweł Staroń z Departamentu Częstotliwości UKE.
Dlatego część sieci w Polsce już teraz zdecydowała o wyłączeniu technologii 3G.
Zmiany dla klientów Orange i T-Mobile
"Wyłączenie 3G nie oznacza wyłączenia częstotliwości np. 900 MHz czy 2100 MHz w jakich usługi 3G są świadczone. Zmiana starej technologii na nowszą pozwoli więc na tych samych częstotliwościach zaoferować użytkownikom większą jakość usług mobilnych, czyli potocznie mówiąc szybszy mobilny internet. Takie zmiany są zgodne nie tylko z prawem polskim, ale regulowane na poziomie europejskim jak i światowym" - wyjaśnił Staroń.
Jak podał, firma Orange Polska poinformowała urząd, że wyłączanie sieci 3G rozpocznie się w drugiej połowie września 2023 roku. Cały proces ma się zakończyć w 2025 roku. Przedstawiciel UKE poinformował, że T-Mobile zakończył świadczenie usług 3G w drugim kwartale 2023 roku, z wyjątkiem niewielkich obszarów, które zostaną także wyłączone do końca tego roku.
"Spółka P4, czyli operator sieci Play, przekazał, że aktualnie nie ma planu wygaszania usług w technologii 3G" - dodał Paweł Staroń. Plus w marcu br. również poinformował TVN24 Biznes, że "obecnie nie planuje wyłączenia 3G".
Wymiana najstarszych kart i telefonów
Dla części osób wyłączenie technologii 3G oznacza konieczność wymiany najstarszych kart SIM oraz telefonów. "Po wyłączeniu 3G konsumentowi, który nie posiada aparatu korzystającego z technologii 4G, pozostanie tylko sieć 2G – umożliwia ona przede wszsytkim rozmowy, a także komunikację przy pomocy SMS-ów" - wyjaśnił przedstawiciel UKE.
Jak dodał, wyłączenie technologii 3G może niekiedy oznaczać konieczność wymiany starych telefonów komórkowych, działających tylko w tej technologii. "Niestety, koszt takiej wymiany musi ponieść konsument. Szczegółowe informacje dostępne są u operatorów" - zauważył Staroń.
Jednocześnie Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił 22 czerwca aukcję na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 gigaherca (GHz). "Nowe zasoby częstotliwości umożliwią operatorom zaoferowanie klientom usług o jeszcze wyższej przepustowości i jakości" - ocenił Paweł Staroń.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock