TVN24 Biznes | Z kraju

Obowiązkowe szczepienia w podmiotach leczniczych. Minister zdrowia wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Minister zdrowia o możliwym obowiązku szczepienia w podmiotach leczniczych
Minister zdrowia o możliwym obowiązku szczepienia w podmiotach leczniczychRMF FM
wideo 2/8
RMF FMMinister zdrowia o możliwym obowiązku szczepienia w podmiotach leczniczych

W ustawie o weryfikacji szczepień przez pracodawcę będzie też przepis o obowiązkowych szczepieniach w podmiotach leczniczych. Nie będzie katalogu kar, ale znajdzie się możliwość rozstania się z niezaszczepionym pracownikiem - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia, pytany w RMF FM o zapowiedź projektu ustawy dotyczącej możliwości weryfikowania przez pracodawców zaszczepienia się przez pracownika przeciw koronawirusowi, odparł, że w jego opinii takie rozwiązanie byłoby znacznie bardziej skuteczne niż certyfikaty szczepień. Podkreślił, że dzięki temu pracodawca będzie mógł zarządzać pracownikami w zależności od stopnia ryzyka zakażenia i transmisji.

Weryfikacja szczepienia w miejscu pracy

- To rozwiązanie, które jest tutaj proponowane, jest rozwiązaniem, które jest moim zdaniem najlepsze ze względu na to, że odwołuje się do takiego poczucia odpowiedzialności, które jest bardzo ważne przy wykonywaniu obowiązków służbowych - mówił szef MZ.

Niedzielski ocenił, że nie jest to rodzaj segregacji, lecz zwiększenie ochrony i bezpieczeństwa pracowników.

Wyraził nadzieję, że rozwiązanie to wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN 24 GO >>>

Obowiązkowe szczepienia w podmiotach leczniczych

Minister zdrowia zapewniał, że to pracodawcy namawiają rząd do przekazania im takich uprawnień. - Jest między innymi postulat w tej ustawie, żeby w podmiotach leczniczych kierownicy podmiotów mogli wprowadzać na przykład obowiązek szczepienia - poinformował Niedzielski.

Dopytywany, jakich placówek mógłby dotyczyć obowiązek szczepień, odparł, że podmiotów leczniczych, w tym szpitali czy hospicjów.

Szef MZ pytany, czy w sytuacji odmowy zaszczepienia się dana osoba będzie musiała pożegnać się z zawodem, odparł: "prawdopodobnie tak".

- Rozwiązanie mówi o obowiązku, tam nie ma katalogu kar wymienionego. To będzie prawdopodobnie możliwość rozstania się z pracownikiem - dodał Niedzielski.

Minister zdrowia zapowiedział wspomniany projekt ustawy już w poniedziałek. Projekt ma pozwolić pracodawcy na weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony. Według Niedzielskiego ma on zostać skierowany pod obrady rządu i trafić prawdopodobnie na najbliższe posiedzenie Sejmu.

Szczepienia w zakładach pracy

Regulacji szczepień przeciw koronawirusowi w zakładach pracy podjęła się już m.in. Łotwa. Parlament łotewski w piątek przyjął ustawę, która umożliwia przedsiębiorcom zwalnianie pracowników odmawiających zaszczepienia się przeciw COVID-19 bądź przejścia na pracę zdalną. W kraju w pełni zaszczepionych jest ok. 61 proc. dorosłych, przy średniej unijnej 75 proc. Nowe zasady wejdą w życie 15 listopada. Nie obejmą osób, które ze względów medycznych nie mogą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19, ani tych, które niedawno przeszły tę chorobę.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości