Gospodarcze obietnice PO i PiS. "Obiecujące", "Chybiony pomysł"

12.09.2015 | Walka na programy polityczne PiS i PO. „Damy radę” kontra „Polska Przyszłości”
12.09.2015 | Walka na programy polityczne PiS i PO. „Damy radę” kontra „Polska Przyszłości”
Fakty TVN
12.09.2015 | Walka na programy polityczne PiS i PO. „Damy radę” kontra „Polska Przyszłości”Fakty TVN

Obietnice gospodarcze czołowych partii politycznych mogą znacznie zmienić życie podatników i przedsiębiorców. - Program Platformy Obywatelskiej to gigantyczna rewolucja, a pomysł PiS opodatkowania hipermarketów jest chybiony - uważa dziennikarz TVN24 Biznes i Świat, Paweł Blajer. - Mam wątpliwości co do finansowania propozycji PiS - twierdzi zaś Marek Zuber, ekonomista.

Obietnice PO

Platforma Obywatelska chce wprowadzania jednolitej, podstawowej 10-proc. stawki PIT dla najmniej zarabiających Polaków mających dzieci. - Postanowiliśmy, że zaproponujemy jednolitą stawkę podatku PIT - podkreśliła premier Ewa Kopacz. Janusz Lewandowski, szef Rady Gospodarczej przy premierze doprecyzował, że "po uporządkowaniu rynku pracy koszt planowanych zmian nie przekroczy 10 mld zł".

Kopacz zapowiedziała również likwidację składek na ZUS i NFZ oraz tzw. umów śmieciowych. PO chce również wprowadzić minimalną stawkę płacy godzinowej nie mniejszej niż 12 zł. Platforma Obywatelska proponuje również likwidację obowiązku finansowania przez pracodawców etatów związkowych, a także wprowadzenie bonu refundacyjnego na leki dla 3 mln Polaków. Mają z niego korzystać zarówno ludzie młodzi, jak i starsi, którzy są poważnie chorzy.

Rewolucja?

Paweł Blajer z TVN24 Biznes i Świat ocenił, że nowy program Platformy Obywatelskiej to "gigantyczna rewolucja". - Zarówno jeśli chodzi i rynek pracy oraz opodatkowanie tych ludzi, którzy zarabiają na podstawie umów o pracę i umów cywilnoprawnych.

- Mogłoby to pomóc w rozwiązaniu problemu osób, które pracują na umowach o dzieło, a pracują jak osoby na umowie o pracę. Co jednak z osobami, które chcą i charakter ich pracy pasuje właśnie do umowy cywilnoprawnej? Jeśli ktoś jest np. artystą, to powinien móc dostać zlecenie w postaci umowy o dzieło - uważa Paweł Blajer.

Paweł Blajer o obietnicach gospodarczych PO
Paweł Blajer o obietnicach gospodarczych POTVN24 BiS

Za mało szczegółów

Zdaniem Adama Czerniaka, głównego ekonomisty think tanku Polityka Insight propozycje Platformy Obywatelskiej są ciekawe. - Są obiecujące, ale nawet w treści programu nie są szczegółowo omówione. Bardzo ciężko je ocenić zarówno pod względem korzyści dla poszczególnych grup społecznych, jak i konsekwencji dla polityki fiskalnej. Na razie mamy pewne wyręby propozycji, a nie konkretne rozwiązania. A zawsze w tego typu regulacjach diabeł tkwi w szczegółach - ocenił Adam Czerniak i dodał, że wprowadzenie tzw. kontraktu jako formy umowy z pracodawcą nie zlikwiduje szarej strefy.

- Jednolity kontrakt może pomóc w ograniczeniu tzw. umów śmieciowych. Od dawna brakuje w Polsce tzw. złotego środka, jeżeli chodzi o umowy. Z jednej strony mamy cywilnoprawne, które są bardzo elastyczne i które w bardzo niewielki sposób chronią pracownika. A z drugiej strony mamy bardzo sztywne umowy o pracę, które z kolei są niekorzystne dla pracodawców, a od strony podatkowej niekorzystne dla pracowników. Wprowadzenie czegoś, co jest pomiędzy jest na pewno dobrym rozwiązaniem - uważa Czerniak.

Czerniak o propozycjach PO: są ciekawe i obiecujące
Czerniak o propozycjach PO: są ciekawe i obiecujące TVN24 BiS

Obietnice PiS

Wśród najważniejszych obietnic gospodarczych Prawa i Sprawiedliwości znalazły się m.in. ubezpieczenie dla rolników, która ma dać im gwarancję bezpieczeństwa, obrona polskiej ziemi oraz zmiany w systemie dopłat dla rolników z Unii Europejskiej, a także zmiany w podatku CIT dla małych firm. PiS chce wprowadzenia 15 proc. stawki podatku dla firm, których roczny obrót nie przekracza 1,2 mln euro.

Największa partia opozycyjna chce również zmian w ustawie zamówień publicznych tak, aby 40 proc. inwestycji lokalnych wykonywały miejscowe firmy. PiS proponuje również utworzenie 1,2 mln miejsc pracy dla młodych oraz wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w wysokości 12 zł brutto. W czasie sobotniej konwencji Beata Szydło, kandydatka PiS na urząd premiera zapowiedziała również, że jej rząd sprawi, że budżet będzie miał większe wpływy dzięki uszczelnieniu ściągania podatków. Szydło powtórzyła również pomysł wprowadzenia podatku bankowego oraz opodatkowania sieci sklepów wielkopowierzchniowych.

Chybiony pomysł?

Paweł Blajer z TVN24 Biznes i Świat ocenił, że program PiS nie jest zaskoczeniem. - Jest to zebranie wszystkiego tego, co wcześniej się pojawiało m.in. w kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział Blajer.

Jego zdaniem wprowadzenie podatku bankowego i opodatkowanie hipermarketów to główny pomysł PiS-u na wpływy budżetowe. - Te podatki mają dać pieniądze na bardzo rozbudowany system wydatków. Pomysł podatku bankowego bardzo obciąży instytucje finansowe i jest łatwy do wprowadzenia. Natomiast pomysł opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych jest chybiony od samego początku. Sieci hipermarketów dzięki temu, że mają bardzo wiele struktur międzynarodowych i tak unikną tego podatku - uważa Paweł Blajer.

Zdaniem Pawła Blajera dobrym pomysłem jest obniżenie podatku CIT dla małych i średnich firm. - Zmniejszenie podatku CIT w przypadku dużych przedsiębiorstw sprawdziło się i wpływy do budżetu mimo mniejszej stawki podatkowej zwiększyły się. Mniejszych firm jest więcej w Polsce. Jest ich ponad 2 mln. Jeżeli one nie będą płaciły wyższego podatku, to może skłonić to je do inwestycji - uważa Blajer.

Paweł Blajer o obietnicach gospodarczych PiS
Paweł Blajer o obietnicach gospodarczych PiSTVN24 BiS

Skąd pieniądze?

Ekonomista Marek Zuber ocenia, że przy propozycjach programowych Prawa i Sprawiedliwości pojawia się wątpliwość dotycząca źródła finansowania. - Jeżeli PiS miałby robić to tak, że najpierw wprowadzi to wszystko co zwiększy wpływy do budżetu, czyli np. zacieśni system podatkowy i wprowadzi nowe podatki, to dopiero po roku będziemy mogli mówić o tym, ile można wydawać dodatkowe pieniądze na różnego rodzaju pomysły, bo to jest bezpieczne dla budżetu. Jeżeli będzie inaczej, to być może będziemy mieli problemy - mówił Marek Zuber i dodał, że cieszy go pomysł obniżenia podatku CIT. - Problem polega na tym, że największym problemem małych i średnich firm są stałe płatności np. ZUS, a nie CIT, bo ten płacimy dopiero, gdy wygenerujemy zysk - dodał Zuber.

Marek Zuber: problemem małych firm są płatności na ZUS, a nie CIT
Marek Zuber: problemem małych firm są płatności na ZUS, a nie CIT TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP