Duże zmiany w paszportach. Można wnioskować o nowe dokumenty

Z kraju

Można składać wnioski o paszport z nowym wzoremMSWiA
wideo 2/6

Każda osoba, która od poniedziałku złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument przygotowany według nowego wzoru. Na stronach paszportu znajdą się grafiki przedstawiające między innymi Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców polskiej niepodległości.

Nowe wzory paszportów określa zmienione rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zaczęło obowiązywać od 5 listopada.

Stulecie niepodległości

"Polski paszport będzie bezpieczniejszy, ponieważ zastosowane w nim rozwiązania będą jeszcze skuteczniej chroniły dokument przed próbą fałszowania. Na stronach nowego paszportu znajdą się motywy graficzne przedstawiające najważniejsze dla odzyskania niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole" - przypomniało w ubiegłotygodniowym komunikacie MSWiA. Resort zwrócił uwagę, że motywy graficzne paszportu nawiązują do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. "Część motywów została wybrana w drodze internetowego głosowania - tym samym, po raz pierwszy w historii mogliśmy sami zdecydować o wyglądzie urzędowego dokumentu. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W paszporcie znajdą się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza" - wyjaśniono. MSWiA podkreśliło, że paszport będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa. "Unikalne zabezpieczenia i cechy stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie. Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu. Ta strona będzie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza. Strona będzie także łączyć się z książeczką za pomocą specjalnego "zawiasu". Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna. Jest to rozwiązanie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych" - zwrócono uwagę. Jak zaznaczono w komunikacie, dotychczasowy wzór polskiego paszportu biometrycznego funkcjonuje od 2006 roku. "Konieczność zapewnienia wysokiego poziomu zabezpieczeń wymaga, aby średnio raz na dekadę zmieniać jego wzór. Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza jednak konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli. Dotyczy ona tych osób, których dokument straci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy" - napisano.

Kontrowersje

Przypomnijmy, że prace nad nowym paszportem ogłosił jeszcze jako minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, dzisiejszy szef resortu obrony.

Projekt w początkowej fazie wywołał nerwowe reakcje w stolicach Ukrainy i Litwy, gdyż strony nowego dokumentu podróży miały zdobić grafiki cmentarza Orląt Lwowskich oraz wileńskiej Ostrej Bramy.

Ostatecznie te obrazy nie znajdą się jednak na kartach nowego paszportu.

Nowy paszport

MSWiA przypomniało, że osoby, które złożą wniosek o nowy paszport, otrzymają go w terminie do 30 dni. Każdy, kto złożył wniosek o paszport, może sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl, czy jego dokument jest już dostępny do odbioru. Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, które zajmuje się między innymi przygotowywaniem dokumentów, co roku wydawanych jest około 1,3-1,4 miliona paszportów. W 2016 roku było to 1 mln 334 tys. dokumentów paszportowych, a w 2017 roku - 1 mln 452 tys. Tylko we wrześniu tego roku wydano 132 tysiące paszportów.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: MSWiA