Elektrownia węglowa o potężnej mocy zasili sieć. Trwa jej rozruch na Mazowszu

[object Object]
Era węgla mija. Polska się dusi i dorzuca do pieca więcejTVN24 BiS
wideo 2/4

Trwa rozruch nowego bloku na węgiel kamienny w należącej do Enei Elektrowni Kozienice. W sobotę blok osiągnął moc 1000 megawatów, przekraczając tym samym moc największego dotychczas polskiego źródła - bloku o mocy 858 megawatów na węgiel brunatny w elektrowni Bełchatów.

Na początku września nowy blok w Kozienicach został zsynchronizowany z siecią energetyczną i rozpoczął dostarczanie do niej energii. Przez kilka dni blok pracował z różną mocą w ramach prób przed osiągnięciem 1000 MW.

Jak poinformował Polimex-Mostostal, który w konsorcjum z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe jest wykonawcą projektu, w sobotę o godzinie 13.00 blok uzyskał moc 700 MW, a o godz. 16.30 osiągnął 888 MW, a 1000 MW osiągnięto o godz. 17.30.

Termin pełnego oddania bloku do eksploatacji mija 19 grudnia.

Próba nowego bloku

"Przejście próby 1000 MW i synchronizacja bloku z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym to wielki sukces wszystkich zaangażowanych stron. Wyróżnikiem zbudowanego bloku w Kozienicach jest zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Cały zespół profesjonalistów z Polimex-Mostostal pracujący dla Elektrowni Kozienice dołożył wszelkich starań, by ten projekt zrealizować na jak najwyższym poziomie" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Polimex-Mostostalu Antoni Józwowicz.

Jak dodał, to "budowa największej i jednocześnie najsprawniejszej jednostki wytwórczej opalanej węglem kamiennym w historii krajowej energetyki".

Blok 1075 MW będzie miał sprawności wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 45,6 proc. oraz 92 proc. dyspozycyjność. Dzięki nowej jednostce moc Elektrowni Kozienice wzrośnie do poziomu 4 tys. MW. Pozwoli to Enei osiągnąć 13-proc. udział w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Elektrownia Kozienice jest największą opalaną węglem kamiennym w Unii Europejskiej.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: enea.pl

Pozostałe wiadomości