Węgiel może dać pieniądze i miejsca pracy. Pod kilkoma warunkami

[object Object]
Tchórzewski: Do 2050 nie uda się ograniczyć udziału węgla w energetyceEKG
wideo 2/4

Polska ma ogromny potencjał związany z węglem kamiennym, ale wymaga on między innymi inwestycji oraz dalszych działań badawczo-rozwojowych - mówili eksperci podczas wtorkowej konferencji branżowej „Węgiel w okresie transformacji energetycznej” w Katowicach.

Prezes organizującej konferencję Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski akcentował, że wydobycie węgla kamiennego na świecie utrzymuje się w ostatnich latach na bardzo wysokim poziomie, a Polska ma przy tym bardzo bogate zasoby bilansowe na poziomie 58 mld ton, z których zagospodarowane są jedynie nieco ponad 22 mln zł. Prezentując krajowe otoczenie branży Olszowski podkreślił, że „polski sektor węglowy w szerokim rozumieniu jest dziś światową potęgą”. - Mamy bogate zasoby węgla kamiennego i brunatnego, mamy producentów węgla kamiennego i brunatnego, mamy producentów maszyn i urządzeń; mamy zaplecze naukowo-badawcze, mamy firmy usługowe, w tym bardzo specjalistyczne – to jest ogromny potencjał, który Polska nadal posiada - zaznaczył.

Górnicze miejsca pracy

Prezes GIG przypomniał, że tak szeroko rozumiany sektor górniczy generuje prawie 0,5 mln miejsc pracy oraz ma ogromny wpływ na finanse publiczne (podał, że w okresie 2007-2015 zasiliło je łączną kwotą 73,6 mld zł). Jednocześnie z przygotowywanego przez rząd programu dla górnictwa węgla kamiennego wynika, że przy najgorszym scenariuszu Polska w 2030 r. nadal będzie potrzebowała rocznie co najmniej 56,5 mln ton tego paliwa (w maksymalnym 86 mln ton – przy wartości referencyjnej ok. 71 mln ton). - Polska nadal posiada silny sektor górnictwa węglowego; posiada też opracowane programy dla górnictwa węgla kamiennego i brunatnego. (...) Istnieje pilna potrzeba inwestowania w polski sektor paliwowo-energetyczny, w tym w projekty związane z zapewnieniem dostępu do zasobów węgla, zwiększeniem innowacyjności i konkurencyjności, a także z wysokosprawnymi elektrowniami węglowymi, wychwytywaniem i wykorzystaniem CO2 oraz z technologiami przetwórstwa węgla w paliwa gazowe i płynne - podkreślił prezes GIPH.

Węgiel z potencjałem

Wnioski te częściowo rozwinął naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa prof. Stanisław Prusek, który prezentował konwencjonalne i niekonwencjonalne technologie wykorzystania węgla (technologie konwencjonalne, czyli spalanie i odgazowanie zagospodarowują dziś łącznie znacznie ponad 90 proc. tego paliwa; niekonwencjonalne, czyli zgazowanie i uwodornienie – szacunkowo kilka procent). Prusek zaznaczył m.in., że zgodnie z prognozami, pomimo presji na redukcję gazów cieplarnianych, węgiel pozostanie głównym źródłem pozyskiwania energii na świecie. W tym kontekście jednak powinien być on postrzegany nie tylko jako źródło energii otrzymywanej poprzez spalanie, ale również jako surowiec o dużym potencjale karbochemicznym. - Musimy zrobić wszystko, aby węgiel był postrzegany jako paliwo czyste, z tego też powodu musimy wielokierunkowo rozwijać różne technologie jego wykorzystania. (…) Dla Polski konieczne jest rozwijanie i wdrażanie niekonwencjonalnych technologii wykorzystania węgla, w tym zgazowania – szczególnie biorąc pod uwagę zapisy Pakietu Zimowego, czy konkluzje BAT (związane z upowszechnianiem zaostrzanych norm środowiskowych), czy wprowadzane w ostatnim okresie uchwały antysmogowe - podkreślił szef GIG.

Perspektywy

- Mamy potencjał naukowy – zarówno kadrowy, jak i laboratoryjny – dla tego, aby opracowywać nowe technologie i później je komercjalizować i wdrażać - zaakcentował Prusek. Mówiący o perspektywach górnictwa w kontekście m.in. bezpieczeństwa energetycznego, ekspert komitetu ds. energii i polityki klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej Leopold Gabryś wskazał, że ten rodzaj bezpieczeństwa – w uproszczonej definicji – zakłada pewność zasilania, przewidywalność cen oraz horyzont, w którym inwestor w tym obszarze, potrafi się odnaleźć. Nawiązując do określonych przez komitet ds. energii i polityki klimatycznej KIG filarów bezpieczeństwa energetycznego (suwerenność energetyczną, bezpieczeństwo dostaw energii, konkurencyjność i efektywność energetyczna oraz zmniejszenie wpływu gospodarki na środowisko i klimat) ekspert zaapelował, aby ich założenia znajdowały długookresowe odzwierciedlenie m.in. w przygotowywanych dokumentach i planach.

Bilans energetyczny

Gabryś przypomniał, że rola paliw stałych w polskim bilansie źródeł energii wzrosła w 2016 r. wobec 2015 r. (i utrzymuje się na poziomie 55-56 proc.), import energii pierwotnej w stosunku do jej zużycia nie przekracza – także dzięki nim - bariery 50 proc., a łącznie generacja energii elektrycznej z dostępnych w Polsce zasobów wynosi obecnie ok. 92 proc. Specjalista przestrzegł jednocześnie, że brak odwagi decyzyjnej w kolejnych latach będzie oznaczał znaczące uszczuplenie dostępnych w kraju paliw stałych. Mówiąc o bezpieczeństwie dostaw Gabryś podkreślił, że jego zapewnienie powinno wiązać się z zasadą zrównoważonego rozwoju. - Nie można mówić na gwałt, że trzeba nam budowy nowych bloków energetycznych – takich czy innych, bez zwrócenia uwagi, na co wydajemy pieniądze w sieciach, w dystrybucji - zaznaczył przypominając, że podstawowym czynnikiem bezpieczeństwa dostaw okazują się niedostatecznie odporne na czynniki atmosferyczne sieci najniższych napięć. Ekspert KIG ocenił także, że wobec konieczności ochrony środowiska „trzeba wydać na przeżycie na blokach węglowych 200 MW 10-15 mld USD, aby przedłużyć ich czas, a jednocześnie spełnić bardzo wyśrubowane normy środowiskowe”. Zaapelował jednocześnie o eliminację niskiej emisji – związanej z bardzo szkodliwym wykorzystaniem paliw stałych.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Decyzja jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - powiedział założyciel kancelarii Mariański Group Adam Mariański o odroczeniu wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), o czym poinformował minister finansów w piątek. W opinii Piotra Juszczyka, głównego doradcy podatkowego InFaktu, bez przesunięcia terminu "polskim firmom groził paraliż". W wykazie prac legislacyjnych opublikowana została zapowiedź pilnego projektu w tej sprawie.

"Polskim firmom groził paraliż". Rząd szykuje pilną zmianę

"Polskim firmom groził paraliż". Rząd szykuje pilną zmianę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie chwile na rozliczenie PIT za 2023 rok. Termin składania deklaracji upływa w przyszłym tygodniu. Część osób nie musi robić nic, a fiskus uzna za wysłane zeznanie wstępnie wypełnione wcześniej przez Krajową Administrację Skarbową. Takie udogodnienie nie dotyczy jednak wszystkich podatników.

Ważny termin dla podatników

Ważny termin dla podatników

Źródło:
tvn24.pl

Borge Brende, prezes Światowego Forum Ekonomicznego, ocenił, że świat czeka dekada niskiego wzrostu, jeśli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki. Stwierdził także, że takiego długu, jaki jest obecnie w światowej gospodarce, "nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich".

"Takiego długu nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich"

"Takiego długu nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich"

Źródło:
tvn24.pl

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Złoty kieszonkowy zegarek, który miał przy sobie w chwili katastrofy najbogatszy pasażer na pokładzie Titanica, został w sobotę sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii za 900 tysięcy funtów. W przeliczeniu to 4,5 miliona złotych. Kwota jest kilkukrotnie większa niż szacował dom aukcyjny Henry Aldridge & Son.

Zegarek pasażera Titanica sprzedany za zawrotną kwotę

Zegarek pasażera Titanica sprzedany za zawrotną kwotę

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto po raz kolejny nie padła szóstka. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 14 milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 27 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Eksperci nie są zgodni co do tego, jak powinien zostać zrealizowany komponent kolejowy planowany w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcji "piasty i szprych" broni między innymi jej twórca Patryk Wild. Przeciwnego zdania jest Piotr Rachwalski, ekspert w zakresie transportu publicznego, który wskazuje głównie na potrzebę budowy "igreka".

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Źródło:
PAP

PGNiG, jako spółka Skarbu Państwa, nawet rozumiejąc specyfikę działań rynkowych, powinna brać na cel ochronę interesów odbiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W ten sposób odniósł się do sytuacji Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, której sprawę wysokich rachunków za gaz opisaliśmy. Wiceszef MKiŚ przekazał też, że rząd chce zamrozić cenę błękitnego paliwa dla małych i średnich firm.

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Jedna z najbardziej niezwykłych kolekcji monet trafi na sprzedaż. Owiana mgłą tajemnicy, bowiem niewiele osób miało do niej dostęp, a potomkowie duńskiego przedsiębiorcy, który kolekcję stworzył, musieli czekać ponad 100 lat, by móc nią dysponować. Teraz mogą wzbogacić się o dziesiątki milionów dolarów.

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Źródło:
tvn24.pl

W Chile skrócono tydzień pracy z 45 do 44 godzin. To pierwszy etap rozłożonego na pięć lat procesu mającego ostatecznie doprowadzić do 40-godzinnego tygodnia pracy w 2028 roku – podał wydawany w Santiago dziennik "La Tercera".

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO Bank Polski zwraca uwagę na fałszywe wiadomości, w których oszuści podszywają się pod tę instytucję. Nie należy otwierać załącznika, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem - przestrzega bank.

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl