Sejm przyjął w piątek senackie poprawki doprecyzowujące do nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym. Odrzucił natomiast poprawki między innymi wydłużające termin na przygotowanie przez gminy planów ogólnych. Nowela trafi do podpisu prezydenta.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza nowe narzędzie planistyczne - plan ogólny, który ma być obligatoryjnie uchwalany dla całej gminy jako akt prawa miejscowego. Gminy będą miały na to czas do 1 stycznia 2026 r.
Sejm odrzucił poprawki merytoryczne
Senat zgłosił prawie 40 poprawek do nowelizacji. W piątkowym głosowaniu Sejm przyjął senackie poprawki doprecyzowujące i odrzucił poprawki merytoryczne, w tym wydłużenie terminu na przygotowanie przez gminy planów ogólnych o trzy lata.
Posłowie nie poparli też poprawek Izby Wyższej, dających samorządom możliwość decydowania o lokalizacji ferm przemysłowych na ich terenie oraz zapisów uzależniających wysokość podatku od nieruchomości od realizacji ustaleń planu miejscowego w zakresie zabudowania nieruchomości. Opowiedzieli się też przeciwko skróceniu do dwóch lat od uprawomocnienia się terminu wygaśnięcia decyzji o warunkach zabudowy oraz możliwości przedłużenia jej obowiązywania o kolejne dwa lata, jeżeli warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji o warunkach zabudowy są zgodne z planem ogólnym.
Nowe formy: plan ogólny i zintegrowany plan inwestycyjny
Zgodnie z nowelizacją plan ogólny ma zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Jego ustalenia będą podstawą do uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora. W umowie urbanistycznej zawartej z gminą inwestor będzie mógł np. zobowiązać się do budowy szkoły lub wsparcia takiej inwestycji. Ustawa przewiduje też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego online.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock