Na mapie Polski może pojawić się dziesięć nowych miast. Oto lista

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Nowe miasta w Polsce od stycznia 2021
Nowe miasta w Polsce od stycznia 2021TVN24
wideo 2/5
TVN24Nowe miasta w Polsce od stycznia 2021

Od początku przyszłego roku na mapie Polski może przybyć dziesięć nowych miast. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak wynika z informacji dostępnych na stronie Rządowego Centrum Legislacji, projekt w poniedziałek trafił do uzgodnień. MSWiA zaproponowało w nim, by status miasta uzyskało dziesięć miejscowości.

Ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów, która rozpatruje wnioski i wydaje stosowne rozporządzenie do dnia 31 lipca każdego roku. Zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia.

ZOBACZ PROJEKT ROZPORZĄDZENIA

Nowe miasta w Polsce

Jak wynika z projektu rozporządzenia, status miasta nadany ma być miejscowości Kamieniec Ząbkowicki w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim. Miejscowość liczy 4533 mieszkańców. Resort wskazał, że za pozytywnym rozpatrzeniem tego wniosku przemawiają między innymi cechy funkcjonalno-przestrzenne, które wykazują jego miejski charakter oraz fakt, że głównym źródłem utrzymania mieszkańców miejscowości Kamieniec Ząbkowicki jest działalność pozarolnicza.

W projekcie uwzględniono również wniosek o nadanie statusu miasta miejscowości Goraj w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim. Jak wskazano w uzasadnieniu, miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1398-1869. "Niniejsza zmiana jest przywróceniem 'praw miejskich' utraconych w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym" - dodano.

Na liście jest również miejscowość Kamionka w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim. Jak przypomniano, miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1458-1869. Według MSWiA za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku przemawia, iż "miejscowość objęta jest ustaleniami kilku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którymi w granicach wsi Kamionka przewidziane są tereny rozwojowe przyszłego miasta obejmujące tereny pod zabudowę mieszkaniową, usługową, a także przemysłową".

Status miasta ma zyskać również Solec nad Wisłą w województwie mazowieckim, w powiecie lipskim. W uzasadnieniu wskazano, że cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta wykazują jego miejski charakter. "Rynek w kształcie litery L pełni funkcję kulturalno-rekreacyjną" - czytamy. Miejscowość posiadała prawa miejskie od XIV wieku do 1869 roku.

W projekcie pojawiła się również inna miejscowość z województwa mazowieckiego - Sochocin, w powiecie płońskim. Ministerstwo podało, że w centrum miejscowości znajduje się rynek, zrewitalizowany w latach 2009-2010, a także kościół parafialny oraz park. "Większość mieszkańców Sochocina zatrudniona jest poza rolnictwem" - podkreślono. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1385-1869.

W rozporządzeniu znalazły się także Wiskitki, w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. Tutaj także MSWiA podkreśliło, że cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta wykazują jego miejski charakter. Ponadto - według resortu - za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku przemawia między innymi, że większość mieszkańców Wiskitek utrzymuje się z działalności pozarolniczej, a także fakt, że miejscowość jest zwodociągowana, w części skanalizowana. Rozpoczęto także budowę sieci gazowej. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1595-1869.

Na liście jest również miejscowość Dubiecko w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1407-1934. "Ze względu na liczne zabytki architektury, krajobraz, bazę turystyczną, gastronomiczną i hotelową Dubiecko określane jest jako miejscowość o dużym potencjale turystycznym" - czytamy w uzasadnieniu. Najważniejszym zabytkiem Dubiecka jest Zespół Zamkowo-Parkowy.

W projekcie rozporządzenia uwzględniono również wniosek miejscowości Wodzisław w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim. Ministerstwo podkreśliło, że cechy funkcjonalno-przestrzenne wykazują jego miejski charakter. "W centrum miejscowości znajduje się rynek w kształcie czworoboku, zrewitalizowany w latach 2010-2012, od którego rozchodzą się ulice posiadające historyczną zwartą zabudowę" - wskazano. Przez miejscowość przebiega droga ekspresowa S7. Wodzisław posiadał prawa miejskie w latach 1366-1869.

Kolejnym miejscowością, która ma odzyskać prawa miejskie, jest Budzyń w województwie wielkopolskim, w powiecie chodzieskim. Miejscowość liczy 4477 mieszkańców, z których większość utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Jak czytamy w uzasadnieniu, Budzyń posiada zwartą zabudowę oraz jednoznacznie wykształcone centrum. Budzyń utracił status miasta stosunkowo niedawno, bo w 1934 roku.

W projekcie pojawiła się również inna miejscowość z województwa wielkopolskiego - Koźminek, w powiecie kaliskim. Miejscowość posiadała prawa miejskie od IV wieku do 1870 roku. Wskazano, że Koźminek posiada wyodrębnione centrum, z rynku wychodzą promieniście główne ulice ze zwartą zabudową.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Negatywne rekomendacje

Nie wszystkie wnioski uzyskały pozytywną rekomendację ministerstwa. Tak było w przypadku wniosku Rady Gminy Szreńsk o nadanie miejscowości statusu miasta. Szreńsk to miejscowość położona w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim. "Należy zauważyć, iż wyniki konsultacji wskazują, że mieszkańcy gminy Szreńsk nie popierają propozycji nadania statusu miasta miejscowości Szreńsk" - czytamy. Ponadto resort zwrócił uwagę, że na terenie miejscowości 145 gospodarstw, czyli 44,62 procent, podlega obowiązkowi opłacania podatku rolnego.

Po raz trzeci o nadanie statusu miasta ubiegała się miejscowość Skarbimierz-Osiedle w województwie opolskim, w powiecie brzeskim. MSWiA ponownie zarekomendowało jednak, by odrzucić wniosek. W ocenie ministerstwa spraw wewnętrznych "obecny układ urbanistyczny miejscowości Skarbimierz-Osiedle w dużej mierze nie przypomina miasta, lecz dobrze rozwinięte osiedle". "Powyższe uwarunkowania pozostają nadal aktualne, dlatego wniosek rekomenduje się do negatywnego rozpatrzenia" - zaznaczono.

Ministerstwo do negatywnie oceniło również wniosek o nadanie statusu miasta miejscowości Wydminy w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Koshal/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Pozostałe wiadomości