TVN24 Biznes | Z kraju

Prawie 30 miliardów złotych kary dla Gazpromu. "To przedsięwzięcie dzieli Europę na dwie części"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Ponad 29 miliardów złotych kary na Gazprom i ponad 234 milionów złotych na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2 nałożył prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

UOKiK przypomniał, że dwa lata temu postawiono w tej sprawie zarzuty sześciu firmom: Gazpromowi, Engie Energy, OMV, Shell, Uniper i Wintershall.

Kary to skutek braku zgody na transakcję Nord Stream 2. "Na mocy decyzji Prezesa UOKiK podmioty mają obowiązek rozwiązać umowy zawarte na finansowanie gazociągu NS2" - podał Urząd.

Jego zdaniem uruchomienie NS2 zagrozi ciągłości dostaw gazu ziemnego do Polski, wysoce prawdopodobny jest również wzrost cen surowca, którym zostaną obciążeni polscy konsumenci.

"Zadziwia brak zrozumienia"

- Realizacja tej inwestycji zwiększa zależność ekonomiczną od rosyjskiego gazu nie tylko Polski, ale i innych krajów europejskich. Pod względem bezpieczeństwa energetycznego przedsięwzięcie to dzieli Europę na dwie części, z granicą na Odrze. Zadziwia brak zrozumienia tej kwestii przez zachodnie koncerny, biorące udział w przedsięwzięciu naruszającym nie tylko konkurencję na rynku, ale również europejskie bezpieczeństwo energetyczne - zaznaczył.

Dlatego nałożone kary - jak podkreślił - mają zarówno nakłonić strony do przestrzegania prawa, jak i zniechęcić w przyszłości inne podmioty do podobnych zachowań naruszających prawo antymonopolowe.

- W tym wypadku niezbędne było również zastosowanie innych środków prawnych, tak by przywrócić stan sprzed dokonania koncentracji. Skorzystaliśmy ze wszystkich przysługujących nam narzędzi – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Gazprom nie zgodził się z zarzutami stawianymi przez UOKiK i stwierdził, że nie naruszył polskiego prawa antymonopolowego. Dostawca gazu zapowiedział, że skorzysta ze swojego prawa do odwołania od nałożonej kary.

UOKiK już w sierpniu nałożył niemal 213 milionów złotych kary na Gazprom za brak współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.

Nord Stream 2

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg miał być gotowy do końca 2019 roku. Jednocześnie Rosja zamierzała znacznie ograniczyć przesyłanie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Gazociąg Nord Stream 2PAP

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Axel Schmidt