W najbliższą niedzielę 4 grudnia sklepy będą zamknięte. W całym grudniu wypadają jednak aż dwie niedziele handlowe. Niedzielne zakupy w większych sklepach będzie można zrobić tuż przed świętami Bożego Narodzenia.
W 2022 roku - podobnie jak w 2021 roku - handlowych niedziel jest siedem. Zakaz do tej pory nie obowiązywał podczas ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca oraz niedzieli poprzedzającej Wielkanoc. W tym roku czekają nas jeszcze dwie niedziele wolne od zakazu handlu.
Zakupów w większych placówkach handlowych nie zrobimy jeszcze w najbliższą niedzielę, która wypada 4 grudnia. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
Zgodnie z przepisami zakaz nie obowiązuje również w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, który pracuje we własnym imieniu i na własny rachunek.
Większe sklepy otwarte będą w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Wypadają one 11 i 18 grudnia. Na ostatnią niedzielę 2022 roku przypada natomiast pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Wtedy sklepy będą zamknięte.
Zakaz handlu w niedziele
Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. W ustawie przewidziano także katalog 32 wyłączeń.
Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje m.in. działalności pocztowe. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.
Od początku lutego obowiązują zmiany w zakazie handlu w niedziele, których celem jest uszczelnienie obowiązujących do tej pory przepisów. Po wejściu w życie nowelizacji otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 procent przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock