Najbogatsze gminy w kraju. "Polski Kuwejt" na szczycie

Z kraju

Gminy wiejskie mają otrzymać dopłaty na transport autobusowytvn24
wideo 2/5

Najbiedniejszą gminą w Polsce jest Potok Górny z dochodem podatkowym poniżej 455 zł na głowę - wynika z zestawienia opublikowanego przez Ministerstwo Finansów. Na szczycie listy po raz kolejny znalazł się Kleszczów.

Ministerstwo Finansów publikuje wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin, powiatów i województw. Dane stanowią podstawę do wyliczenia rocznych kwot części wyrównawczej subwencji ogólnej i wpłat na 2020 r. Podstawą do obliczenia aktualnych wskaźników były informacje o dochodach podatkowych za 2018 r. według stanu na 30 czerwca 2019 r.

Najbiedniejsza i najbogatsza gmina

Jak wynika z zestawienia MF, średnia dla gmin w kraju wynosi 1956,15 zł, natomiast wskaźnik dla najbogatszej gminy Kleszczów, na terenie której działa kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Bełchatów, sięgnął 31 028,40 zł. Kleszczów regularnie otwiera zestawienia najbogatszych gmin i często nazywany jest "polskim Kuwejtem".

Gminą o najskromniejszych dochodach na mieszkańca jest Potok Górny - 454,97 zł na głowę.

Miasto stołeczne Warszawa osiągnęło dochód w wysokości 4073,38 zł na głowę.

W zestawieniu powiatów na czele jest Warszawa, która osiągnęła wskaźnik dochodów podatkowych na głowę mieszkańca w wysokości 775,51 zł. Dla porównania, wskaźnik dochodów podatkowych dla zamykającego zestawienie powiatu kazimierskiego wynosi 105,05 zł. W zestawieniu województw listę otwiera najbogatsze mazowieckie ze wskaźnikiem w wysokości 451,38 zł, na końcu jest zaś lubelskie ze wskaźnikiem 100,03 zł, podczas gdy średnia dla województw wynosi 205,43 zł. JAK ŻYJE SIĘ W "POLSKIM KUWEJCIE"? PRZECZYTAJ NASZ REPORTAŻ

Autor: mp / Źródło: PAP