ZUS uruchamia zwroty nadpłaconych składek. Skorzysta nawet 800 tysięcy firm

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Pakiet antykryzysowy. Łukasz Bernatowicz o uldze w składkach na ZUStvn24
wideo 2/4
tvn24Pakiet antykryzysowy. Łukasz Bernatowicz o uldze w składkach na ZUS

Od niedzieli można otrzymać zwrot nadpłaconych w kwietniu i maju składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Płatnicy będą również uprawnieni do zaliczenia nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań - przypomina prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska.

- ZUS dokona zwolnienia ze składek tych firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu. Skorzysta z nich nawet 800 tysięcy firm. Nowelizacja odpowiada na postulaty przedsiębiorców i została rekomendowana przez ZUS - podkreśla prof. Uścińska.

Zgodnie z nowelizacją, firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie, albo posiadały nadpłatę uzyskają pełne zwolnienie. Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Zgodnie z ustawą obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj.

Bez wniosków

Po zmianie przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu po 20 września, zgodnie z ustawowo wyznaczonym terminem. Zakład poinformuje o tym płatników na Platformie Usług Elektronicznych.

ZUS zwraca uwagę, że w wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tys. firm powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł. Będzie można wnioskować o zwrot nadpłaty.

ZUS jest jedną z głównych publicznych instytucji odpowiedzialnych za realizację zadań związanych z udzielaniem przedsiębiorcom pomocy na podstawie przepisów wprowadzonych tzw. tarczą antykryzysową. Łącznie Zakład zrealizował ponad 6,5 mln wniosków i udzielił wsparcia w różnych formach na około 25 mld zł.

- Wypłata świadczeń w ramach tarczy nie wpłynęła negatywnie na kondycje finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona obecnie bezpieczna i stabilna - podkreśla prof. Uścińska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP