Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego staje się faktem - poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin. NABE ma przejąć bloki energetyczne oparte na węglu oraz kopalnie węgla brunatnego. Rząd przyjął we wtorek dokument o transformacji sektora elektroenergetycznego.
"Przyjęliśmy na Radzie Ministrów bardzo ważny dokument dla transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce" - napisał na Twitterze Sasin.
NABE - porozumienie spółek energetycznych i państwa
Jeszcze w lipcu 2021 roku kontrolowane przez państwo spółki energetyczne: PGE, Tauron, Energa i Enea podpisały ze Skarbem Państwa porozumienie o współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych, na przykład elektrowni, i ich połączenia w ramach nowej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Jak poinformowało wtedy Ministerstwo Aktywów Państwowych w komunikacie, celem porozumienia jest określenie współpracy w procesie wydzielenia aktywów energetyki węglowej i ich integracji w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), a także wsparcie procesu kształtowania optymalnego modelu działalności NABE.
NABE z wydzielonych części spółek
W opublikowanym w maju dokumencie "Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa" MAP zawarło koncepcję wydzielenia z grup kapitałowych aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych.
Integracja wydzielonych aktywów ma nastąpić wokół dzisiejszej spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która docelowo będzie działać pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PGE