Do Polski trafiają śmieci nawet z Nigerii i Australii. Alarmujący wzrost ilości sprowadzanych odpadów

[object Object]
Ziaja o czarnej serii pożarów śmieciTVN24 BiS
wideo 2/2

Ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła ilość odpadów przywiezionych do Polski z zagranicy. Najwięcej śmieci trafiło do naszego kraju z Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii, choć na liście są także Nigeria czy Australia - wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Środowiska na pytanie posła Platformy Obywatelskiej.

Krzysztof Brejza z PO zapytał, jaka była ilość odpadów przywiezionych do Polski w latach 2015-2017 oraz z jakich państw pochodziły przywiezione odpady.

Odpowiedzi w tej sprawie udzielił resort środowiska, o czym parlamentarzysta poinformował na Twitterze.

Ilość odpadów rośnie

Jak wynika z pisma, faktyczny przywóz odpadów do Polski w 2017 roku wyniósł 377,7 tys. ton.

Najwięcej, bo 38,6 procent całości stanowiły śmieci przywiezione z Niemiec. Ponadto sporo odpadów trafiło do naszego kraju ze Szwecji - 15,8 procent i Wielkiej Brytanii - 15 procent. Na liście pojawiają się również Włochy - 6,6 procent oraz Austria - 6,1 procent.

Oznacza to, że w ubiegłym roku do Polski trafiło ponad dwukrotnie więcej odpadów niż w 2015 roku. Dla porównania wówczas było to 154 tys. ton, w 2016 roku zanotowaliśmy wzrost do 256 tys. ton.

We wszystkich latach zdecydowanie największy udział w faktycznym przywozie odpadów do Polski miały Niemcy.

Jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Środowiska, faktyczna realizacja zezwoleń na przywóz odpadów do Polski dotyczyła głównie przywozu z krajów Unii Europejskiej. W latach 2016-2017 wskaźnik wyniósł 95 procent, a w 2015 roku - 92 procent.

"Reszta dotyczyła przywozu śmieci spoza Unii Europejskiej - głównie z Nigerii, Australii i Szwajcarii" - wskazał resort.

Pożary wysypisk śmieci

Wraz z rosnącą liczbą odpadów w Polsce, wzrosła także liczba pożarów wysypisk śmieci. Tylko od początku roku ich liczba wyniosła około 80.

Według służb wiele wskazuje na to, że niektóre pożary nie były przypadkowe - chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów.

"Z dymem poszły w tym roku opony, chemikalia, plastiki, farby i masa innych materiałów. Zatruły powietrze, ale trafiły też do gleby, powodując nieodwracalne szkody dla środowiska i zdrowia ludzi. Pożary budzą podejrzenie, że nie jest to przypadek, lecz tani sposób na pozbycie się hałd śmieci" - podkreślono w czerwcowej analizie przygotowanej przez BIG InfoMonitor oraz Bisnode.

Jak wynika z danych, co dziewiąta firma z tej branży ma problem z terminową płatnością faktur, a blisko 60 procent jest w słabej bądź złej kondycji finansowej.

- Nie mamy warunków ekonomicznych do zagospodarowania śmieci - wskazywał na początku czerwca w programie "Bilans" w TVN24 BiS Jerzy Ziaja z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu. Zdaniem Dariusza Szweda z Zielonego Instytutu, "w ciągu ostatnich lat zostaliśmy Chinami Europy".

Nowelizacja przepisów

To już wkrótce ma się jednak zmienić, a pomóc może w tym tak zwany pakiet odpadowy autorstwa Ministerstwa Środowiska, na który składają się nowelizacje dwóch ustaw: ustawy o odpadach oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska.

Na początku lipca posłowie przyjęli propozycje resortu w tej sprawie.

Główną zmianą, jaką wprowadzi nowela ustawy o odpadach, jest kaucja, gwarancja finansowa, którą płacić będą firmy zajmujące się gospodarką odpadową. Mechanizm ten ma zabezpieczyć samorządy przed porzucaniem odpadów. Jeśli do tego dojdzie, gminy będą miały środki na unieszkodliwienie, zagospodarowanie takich śmieci. Nowela wprowadza ponadto: obowiązkowy monitoring na wysypiskach; na wysypiskach nie będzie można składować śmieci dłużej niż rok (obecnie jest to do trzech lat); firmy, ubiegając się o pozwolenie na prowadzenie działalności związanej ze zbieraniem odpadów, będą musiały wykazać, że są one właścicielami gruntu, są ich użytkownikiem wieczystym, mają potwierdzoną notarialnie umowę dzierżawy. Nowelizacja ustawy o odpadach reguluje też kwestie związane z międzynarodowym transportem odpadów. Po zmianie przepisów do Polski nie będzie można wwieźć odpadów komunalnych bądź odpadów przeznaczonych do unieszkodliwienia. Druga ustawa pakietu odpadowego, czyli nowela ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska znacznie wzmocni kompetencje i uprawniania tej służby. Zgodnie z nowymi przepisami inspektorzy będą ścigać przestępstwa przeciwko środowisku. Będą oni mogli też wnosić akty oskarżenia. Inspektorzy - po zmianie przepisów - będą mogli też prowadzić kontrole o każdej porze dnia i nocy; będą mogli prowadzić niezapowiedziane kontrole składowisk czy firm odpadowych; w swojej pracy będą mogli korzystać z dronów, ustalać tożsamość, współpracować z policją i innymi służbami.

Obie nowele teraz trafią pod obrady Senatu.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mirbud, właściciel spółki Marywilska 44, zapowiada, że hale Centrum Handlowego w Warszawie przy ulicy Marywilskiej 44 zostaną odbudowane po zniszczeniu w wyniku pożaru, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. Mirbud poinformował również, że majątek spółki Marywilska 44 jest ubezpieczony.

Właściciel spółki Marywilska 44: odbudujemy hale

Właściciel spółki Marywilska 44: odbudujemy hale

Źródło:
PAP

Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział w niedzielę w Skotnikach (Świętokrzyskie) wprowadzenie form wsparcia dla sadowników, których uprawy zostały zniszczone przez kwietniowe przymrozki. W niektórych powiatach straty mogą sięgać nawet stu procent. Organizacje sadowników apelują o pomoc i mówią o "prawdziwej klęsce żywiołowej".

"Prawdziwa klęska żywiołowa". Minister zapowiada dopłaty i upusty

"Prawdziwa klęska żywiołowa". Minister zapowiada dopłaty i upusty

Źródło:
PAP

Miasto nigdy nie miało w planach sprzedaży działki przy Marywilskiej 44. Teren jest szeroki, objęty wielorakimi roszczeniami dawnych właścicieli - powiedział wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek o działce, na której stała hala targowa, która spłonęła w niedzielę.

Rozległy teren i liczne roszczenia. "Miasto nigdy nie miało w planach sprzedaży tej działki"

Rozległy teren i liczne roszczenia. "Miasto nigdy nie miało w planach sprzedaży tej działki"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone mogą prześcignąć Chiny i stać się głównym partnerem handlowym Niemiec - pisze CNBC. Zacieśnianie relacji biznesowych między największymi zachodnimi gospodarkami odzwierciedlają dane z pierwszy miesięcy tego roku. Łączna wartość wymiany handlowej między Niemcami a USA wyniosła w pierwszym kwartale 63 miliardy euro, podczas gdy handel z Chinami opiewał w tym czasie na kwotę 60 miliardów euro.

Przetasowania wśród gigantów. USA prześcigają Chiny w walce o europejskiego lidera

Przetasowania wśród gigantów. USA prześcigają Chiny w walce o europejskiego lidera

Źródło:
CNBC, Reuters

Włoscy rolnicy i producenci żywności rocznie tracą ponad 100 miliardów euro. Wszystko z powodu podrabiania włoskich produktów spożywczych na wszystkich kontynentach. Obrona produktów pochodzących z Włoch i walka z podróbkami mobilizuje producentów, organizacje rolnicze i polityków.

Przez oszukańcze chwyty marketingowe rocznie tracą aż sto miliardów euro

Przez oszukańcze chwyty marketingowe rocznie tracą aż sto miliardów euro

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości ponad siedmiu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 11 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 11 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 11 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Zaległe zobowiązania branży gastronomicznej przekroczyły w marcu ponad miliard złotych. Blisko 7 procent firm ma problemy ze spłatą bieżących zobowiązań, kredytów i zaległości wobec dostawców. Średnio na jeden podmiot przypada 91 550 złotych długu - wynika raportu BIG InfoMonitor.

Zadłużenie tej branży przekroczyło miliard złotych. "Trudno jest wyjść na prostą"

Zadłużenie tej branży przekroczyło miliard złotych. "Trudno jest wyjść na prostą"

Źródło:
PAP

Imperium restauracyjne znanego prezentera Gordona Ramsaya potroiło straty aż do 3,4 miliona funtów w ubiegłym roku - pisze "The Guardian". Kosztów przybyło przede wszystkim w wyniku przygotowań do otwarcia pięciu nowych restauracji. Sam Ramsay przyznaje, że sytuacja branży jest niełatwa, a firmy toczą "walkę o utrzymanie się na powierzchni".

Słynny kucharz potroił straty. W branży "walka o utrzymanie się na powierzchni"

Słynny kucharz potroił straty. W branży "walka o utrzymanie się na powierzchni"

Źródło:
"The Guardian"

Chcemy wprowadzić program "Aktywny rolnik". To rozwiązanie dla prawdziwych gospodarzy, którzy orzą, sieją i zbierają oraz dla hodowców, którzy mają gospodarstwa specjalistyczne - zapowiedział w sobotę wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według szefa ludowców takich takich gospodarstw jest około 250 - 300 tys.

"Rozwiązanie dla prawdziwych gospodarzy". Wicepremier mówi o zwiększeniu dopłat

"Rozwiązanie dla prawdziwych gospodarzy". Wicepremier mówi o zwiększeniu dopłat

Źródło:
PAP

Setki aktywistów klimatycznych starły się w piątek z policją nieopodal podberlińskiej fabryki Tesli - podają zagraniczne media. Protestujący przeprowadzili nawet próbę szturmu, a części z nich udało się przedrzeć na teren zakładu. Interweniowała policja, kilka osób zostało rannych, w tym trzech funkcjonariuszy.

Szturm na fabrykę Muska. Kilka osób jest rannych

Szturm na fabrykę Muska. Kilka osób jest rannych

Źródło:
BBC

Ustawa antyflipperska nie została porzucona przez Lewicę - wynika z wypowiedzi wicemarszałkini Senatu Magdaleny Biejat. Zapowiedziała, że Lewica przygotuje uzupełnienie i odeśle projekt ustawy z powrotem do Kancelarii Sejmu. Projekt ustawy przewiduje między innymi w niektórych przypadkach aż pięciokrotny wzrost stawki podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Nawet pięciokrotny wzrost podatku dla flipperów. Lewica chce zmian

Nawet pięciokrotny wzrost podatku dla flipperów. Lewica chce zmian

Źródło:
PAP

Spółka ABB Polska ogłosiła w czwartek, że wygasza produkcję silników niskich napięć wytwarzanych w fabryce w Aleksandrowie Łódzkim. Z decyzją wiążą się zwolnienia pracowników. Plany zwolnień w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim potwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" burmistrz miasta Jacek Lipiński ujawniając, że koncern produkcję silników ma przenieść do Chin.

"Wygaszenie produkcji" w polskiej fabryce. Pytania o miejsca pracy kilkuset osób

"Wygaszenie produkcji" w polskiej fabryce. Pytania o miejsca pracy kilkuset osób

Źródło:
PAP

Agencja Fitch Ratings potwierdziła w piątek wieczorem długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną - podała agencja w komunikacie. Zdaniem Ministerstwa Finansów rating Polski może podnieść między innymi poprawa bilansu wydatków i dochodów budżetu. Zwrócono też uwagę na pierwszą transzę środków z KPO.

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Źródło:
PAP

Może być tak, że nie będzie kredytu zero procent, a zostanie zastąpiony on innym rozwiązaniem - stwierdził w piątek w radiowym wywiadzie wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej, w czwartek pismo w sprawie programu Mieszkanie na start skierował do resortu rozwoju zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Źródło:
tvn24.pl

W Neapolu padła "szóstka" w Superenalotto. Była to pierwsza taka wygrana w tej włoskiej grze liczbowej, jaka padła w tym roku. Zwycięzca zgarnął ponad 101 milionów euro.

Zapłacił 2 euro za grę. Zgarnie ponad 100 milionów

Zapłacił 2 euro za grę. Zgarnie ponad 100 milionów

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej przepisy dotyczące wakacji kredytowych w 2024 roku. Poinformowała o tym w piątek Kancelaria Prezydenta RP.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wakacjami kredytowymi. Jest wniosek

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wakacjami kredytowymi. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podniesienie VAT-u na niektóre produkty żywnościowe z zera do 5 procent nie przeniosło się w tak dużym stopniu na ceny, jak się obawiał Narodowy Bank Polski - stwierdził w piątek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Przyznał, że inflacja w kolejnych kwartałach wzrośnie, choć zaznaczył, że "skala tego wzrostu obarczona jest wysoką niepewnością".

Szef NBP: to jest główny powód niepokoju

Szef NBP: to jest główny powód niepokoju

Źródło:
tvn24.pl

Analitycy Goldman Sachs prognozują obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jeszcze w 2024 roku. Innego zdania są ekonomiści Santandera oraz ING Banku Śląskiego. Wcześniej, podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński stwierdził, że dyskusja o obniżkach stóp może pojawić się dopiero na początku 2025 roku.

Kiedy cięcie stóp procentowych? Dwa scenariusze

Kiedy cięcie stóp procentowych? Dwa scenariusze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Blisko rozbicia kumulacji było w Polsce, gdzie pojawiła się wygrana drugiego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku do 7448 wzrosła liczba odmownych decyzji w sprawie wniosków o przyłączenie odnawialnych źródeł energii (OZE). Rok wcześniej było ich 7023 - wynika z raportu Urzędu Regulacji Energetyki. "Rozwiązaniem problemu odmów jest cyfryzacja oraz szersze wykorzystanie możliwości przyłączenia na zasadach komercyjnych" - uważa prezes URE Rafał Gawin.

Liczne odmowy w sprawie przyłączenia OZE. Prezes urzędu wyjaśnia

Liczne odmowy w sprawie przyłączenia OZE. Prezes urzędu wyjaśnia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

9 maja 2024 roku prezydent Jaworzna wydał pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego - poinformowała biznesową redakcję tvn24.pl spółka ElectroMobility Poland. Fabryka ma być gotowa w ciągu 23 miesięcy od rozpoczęcia prac budowlanych.

Ważna decyzja w sprawie fabryki Izery. "Ostatni krok"

Ważna decyzja w sprawie fabryki Izery. "Ostatni krok"

Źródło:
tvn24.pl

Strażak, ratownik medyczny oraz lekarz to najbardziej poważane zawody w Polsce - wynika z najnowszego rankingu SW Research. Na drugim końcu listy ponownie znaleźli się między innymi youtuberzy i influencerzy, jednak to rolnicy są tegorocznymi rekordzistami, jeśli chodzi o spadek zaufania.

Najbardziej i najmniej poważane zawody w Polsce

Najbardziej i najmniej poważane zawody w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Kursy spółek energetycznych rosną w piątek po południu. To reakcja na informację o powstaniu w resorcie aktywów państwowych zespołu do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa.

W resorcie powstał specjalny zespół. Rynek reaguje

W resorcie powstał specjalny zespół. Rynek reaguje

Źródło:
PAP

Były minister w Kancelarii Premiera, Jakub Jaworowski, zostanie nowym ministrem aktywów państwowych - poinformował premier Donald Tusk. W przeszłości Jaworowski był sekretarzem stanu w KPRM, analitykiem ekonomicznym i dziennikarzem.

Nowy minister aktywów państwowych. Kim jest Jakub Jaworowski?

Nowy minister aktywów państwowych. Kim jest Jakub Jaworowski?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Krzysztof Paszyk zastąpi Krzysztofa Hetmana na stanowisku ministra rozwoju i technologii - przekazał premier Donald Tusk. Paszyk jest prawnikiem, a od 2015 roku nieprzerwanie zasiada w Sejmie.

Krzysztof Paszyk nowym ministrem rozwoju i technologii

Krzysztof Paszyk nowym ministrem rozwoju i technologii

Źródło:
PAP

Komunia w domu czy lokalu? Przyjęcie to spory wydatek. Za talerzyk trzeba zapłacić od około 180 złotych do nawet 320 złotych. - Jak chcesz taniej, to organizujesz w domu i gotujesz sama. Ale nie każdy ma na to czas - mówi nam matka dziecka, które przystępuje w tym roku do komunii. W sumie wyda ponad 4 tysiące złotych.

Komunia jak wesele? "Byłem w szoku, ile to kosztuje"

Komunia jak wesele? "Byłem w szoku, ile to kosztuje"

Źródło:
tvn24.pl

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl