Do trzydziestki nie zapłacą PIT-u? Rząd chce zwolnić młodych z podatku

Z kraju

tvn24Młodzież bez PIT-u

Platforma Obywatelska planuje od przyszłego roku zmiany w podatkach - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Jednym z rządowych pomysłów jest zerowy PIT dla młodych. Ludzie do 30. roku życia byliby zwolnieni z podatku dochodowego, co ma im ułatwić wejście na rynek pracy. Ma to również zachęcać pracodawców do zatrudniania młodych.

Nie wiadomo, na ile rząd szacuje koszt takiego zwolnienia podatkowego, ale - jak wylicza "GW" - budżet państwa musi się liczyć z ubytkiem kilku miliardów złotych.

Przy założeniu, że zwolnienie z podatku dochodowego objęłoby 2 mln osób, które zarabiają średnio po 2000 zł, ich roczny podatek wynosi trochę ponad 1300 zł od osoby. Rezygnacja z niego oznaczałaby dla budżetu ubytek mniej niż 3 mld zł - czytamy w dzienniku.

Inne pomysły

Rząd chce też podnieść kwotę wolną od podatku z 3091 zł do 3575 zł. Od przyszłego roku mają też spaść stawki VAT - podstawowa z 23 do 22 proc. Rząd rozważa również obniżkę podatku dla firm. W zamian za zatrudnianie pracowników na etatach płaciłyby na przykład 15 zamiast 19 proc. podatku.

Autor: tol / Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock