Kolejna zmiana w Ministerstwie Finansów. Odeszła osoba bliska premierowi

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Wiceminister finansów odwołany ze stanowiska
Wiceminister finansów odwołany ze stanowiska
wideo 2/10
Wiceminister finansów odwołany ze stanowiska

W kierownictwie Ministerstwa Finansów doszło do kolejnej zmiany w ostatnich dniach. Ze stanowiskiem dyrektora generalnego pożegnała się Renata Oszast, od wtorku tę funkcję pełni Katarzyna Szweda - wynika z informacji dostępnych na stronie resortu. Nie podano przyczyn zmiany.

Renata Oszast objęła stanowisko dyrektora generalnego MF 29 sierpnia 2019 roku. Początkowo, od lipca 2019 roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora w Biurze Dyrektora Generalnego Ministerstwa Finansów. Jak mogliśmy przeczytać na stronach resortu, Renata Oszast od lutego 2008 roku jest związana z sektorem finansowym na stanowiskach kierowniczych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ministerstwo Finansów - zmiana w kierownictwie

O jej planowanym odejściu z MF w poniedziałek poinformował Bartek Godusławski, zastępca redaktora naczelnego serwisu Business Insider. "Renata Oszast, dyrektor generalna @MF_GOV_PL odchodzi. To była szara eminencja resortu i najbliższa współpracowniczka Mateusza Morawieckiego w MF" - napisał Godusławski we wpisie na Twitterze.

O tym, że Oszast była uważana za osobę ściśle związaną z Mateuszem Morawieckim, pisał również portal wyborcza.biz. Jak przekazano, sam Morawiecki miał ją ściągnąć do resortu. "Do ministerstwa trafiła bowiem z Santandera (dawny BZ WBK), gdzie premier był przed wejściem w politykę prezesem. Oszast dla resortu pożegnała się ze stanowiskiem dyrektora HR w banku, a wcześniej pracowała tam jako szef departamentu obsługi klientów korporacyjnych" - wyjaśniono.

Jeszcze w poniedziałek wieczorem w składzie kierownictwa Ministerstwa Finansów widniało nazwisko Renaty Oszast. Sytuacja zmieniła się we wtorek. O poranku na stronie resortu pojawił się profil Katarzyny Szwedy jako nowej dyrektor generalnej MF.

"Stanowisko dyrektora generalnego Ministerstwa Finansów objęła 15 lutego 2022 r. Ukończyła Wydział Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, studia z obszaru Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz z zakresu kontrolingu na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie" - czytamy.

Według MF Szweda "posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym menedżerskie, zdobyte zarówno w biznesie, jak i administracji".

Ministerstwo nie poinformowało o przyczynach zmian.

Kolejna zmiana w resorcie finansów

To kolejna w ostatnich dniach zmiana w Ministerstwie Finansów. W piątek premier Mateusz Morawiecki odwołał ze stanowiska wiceministra finansów Jana Sarnowskiego, który pełnił tę funkcję od 28 listopada 2019 roku. Dymisja miała mieć związek z błędami we wdrażaniu zmian podatkowych.

Z kolei na początku ubiegłego tygodnia kierownictwo PiS zaakceptowało decyzję ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o rezygnacji. - Jest to oczywiście podyktowane tym, że minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych - mówiła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

24 stycznia premier Morawiecki powołał Artura Sobonia na stanowisko wiceministra finansów. Resort wskazywał, że jednym z głównych jego zadań będzie koordynacja prac dotyczących wdrożenia zmian podatkowych z Polskiego Ładu.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości