Długa lista "grzechów" Szałamachy. Ale stanowisko straci przez politykę

Szałamacha do dymisji? "Od stycznia tego typu pytania padają"
Szałamacha do dymisji? "Od stycznia tego typu pytania padają"
tvn24
Szałamacha do dymisji? "Od stycznia tego typu pytania padają"tvn24

Paweł Szałamacha, minister finansów w rządzie Beaty Szydło jest jednym z głównych kandydatów do dymisji, którą na ten tydzień zapowiedziała premier.

Paweł Szałamacha to pierwszy po 1989 roku minister finansów, który z wykształcenia nie jest ekonomistą a prawnikiem. Pogłoski o jego dymisji pojawiają się od stycznia, choć na stanowisko został powołany w połowie listopada 2015 roku.

Jednak szef resortu finansów zawsze ucinał nieoficjalne doniesienia mówiąc, że jest gotowy odejść każdego dnia.

Dymisja ministra?

Wiele wskazuje na to, że dzień dymisji jest coraz bliżej. Premier Beata Szydło zapowiedziała w piątek w rozmowie z Polskim Radiem, że w obecny tygodniu ogłosi zmiany w rządzie. Mają one mieć charakter "nie tylko personalny, ale też systemowy".

Następnie władze PiS udały się na dwudniowe posiedzenie klubu do Jachranki pod Warszawą. Z nieoficjalnych informacji wynika, że premier Beata Szydło może ogłosić wzmocnienie pozycji wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Miałby on "nadzorować prace wszystkich gospodarczych resortów". Taka decyzja oznaczałaby dymisję ministra finansów. Jego miejsce mógłby zająć szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, obecnie odpowiadający za likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa Henryk Kowalczyk.

Obok minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, Kowalczyk został w piątek wymieniony przez premier Szydło jako jeden z najlepszych ministrów.

Słaba pozycja

Taki scenariusz jest całkiem prawdopodobny, bo pozycja Szałamachy w rządzie PiS jest z pewnością słabsza niż ta, którą wywalczył sobie wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodatkowo szefowi resortu finansów trudno przychodzi realizacja najtrudniejszego zadania jakie przed nim postawiono, czyli znalezienia pieniędzy na sfinansowanie zapowiadanej w wyborach "Dobrej zmiany". W kampanii wyborczej przyszła premier mówiła, że to łatwe, bo wystarczy dobrze rządzić, aby znaleźć pieniądze na realizację kosztownych obietnic. I o ile fundusze na Program Rodzinna 500 plus zostały zabezpieczone, to z realizacją kolejnych deklaracji może być trudno.

Złe decyzje?

Wszystko przez to, że pieniądze, które miały przynieść nowe podatki są mniejsze. Podatek bankowy, którym obłożono instytucje finansowe przyniósł przez pierwsze cztery miesiące obowiązywania 1,1 mld zł. W lipcu Szałamacha przyznał, że to mniej niż zakładano. Oczekiwane w tym roku wpływy miały bowiem wynieść 5 mld złotych.

Jeszcze gorszy los spotkał podatek handlowy. Daniną objęto sieci handlowe. Początkowo mówiono, że przyniesie on nawet 5-6 mld złotych. Ostatecznie założono, że wpływy do budżetu w 2017 wyniosą ok 1,5 mld zł. Wiele wskazuje jednak na to, że rząd będzie musiał o tych pieniądzach zapomnieć, bo nową daninę zakwestionowała Komisja Europejska i nakazała jego zawieszenie, bo nowe prawo jest niezgodne z unijnym prawem. Oznacza to, że sieci handlowe, które 25 października miały pierwszy raz zapłacić nowy podatek najpewniej nie będą musiały tego robić.

Minister Szałamacha jest też odpowiedzialny za zaplanowanie największego deficytu budżetowego w historii III RP. Według założeń Ministerstwa Finansów zawartych w projekcie budżetu na 2017 rok dziura budżetowa wyniesie 59,3 mld złotych. Zresztą poprzedni rekord również ustanowił rząd Beaty Szydło, który w obecnym roku zaplanował deficyt w wysokości 54,7 mld złotych.

Gorsze oceny

Kolejną niechlubną kartą zapisaną na konto szefa resortu finansów jest obniżenie ratingu polski przez Standard&Poor's. Agencja ratingowa w styczniu obniżyła rating naszego kraju z "A-" na "BBB+". Wprawdzie taka decyzja wynikała głównie z ryzyka politycznego związanego z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego, ale z obniżenia ratingu tłumaczyć musiał się minister finansów. W kolejnych miesiącach polska gospodarka nie miała dobrej prasy. W maju agencja Moody's wprawdzie utrzymała rating polski na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną. Jako przyczyny zmiany perspektywy ratingu agencja wymieniła ryzyko osłabienia w przyszłości sytuacji fiskalnej Polski oraz pogorszenie tzw. klimatu inwestycyjnego. Jednak na koncie Pawła Szałamachy są również sukcesy. Jednym z głównych jest poprawienie ściągalności podatku VAT. W kampanii wyborczej PiS podkreślało, że polskie państwo traci na dziurawym systemie podatkowym kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Obiecywano "załatanie" dziury a odzyskane miliardy miały posłużyć na realizację zobowiązań. Na tym polu szef resortu finansów ma pewne sukcesy. Ministerstwo podało w lipcu, że ściągalność podatku VAT była o 3,5 mld złotych wyższa niż rok wcześniej. Nie dziwi więc, że rząd w budżecie na przyszły rok zapisał dodatkowe 10 mld złotych ze ściągalności podatków. Jednak zdaniem ekspertów, choćby z agencji ratingowej Fitch takie założenia nie są realistyczne. "Poprawa ściągalności VAT jest możliwa, bo duża jest luka w tym podatku, a rząd wzmocnił wysiłki, by ją zmniejszyć" - pisali analitycy Fitch i zaraz dodali: "wzrost wpływów budżetu z VAT aż o założone 10,9 proc. jest jednak nierealistyczny".

Niższy CIT

Oznacza to, że jeśli Szałamacha przestrzelił swoje szacunki, a zdaniem ekspertów są one zbyt optymistyczne, to w przyszłorocznym budżecie może zabraknąć pieniędzy. Minister finansów jako jeden ze swoich sukcesów uważa obniżenie podatku CIT dla małych przedsiębiorców (z 19 do 15 proc.), który ma wejść w życie od 2017 roku. Jednak zapowiadana w kampanii wyborczej pomoc dla właścicieli firm w rzeczywistości może ich rozczarować. Tak uważają eksperci, do których zalicza się choćby główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. - Obniżenie podatku CIT dla małych przedsiębiorstw jest kompletnie bez znaczenia dla małych firm - oceniła w TVN24 BiS Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek i dodała, że niższe podatek zapłaci jedynie 8 proc. firm.

Znudzony pytaniami

W piątek na konferencji prasowej Paweł Szałamacha był kilkukrotnie pytany o swoją ewentualną dymisję. Minister finansów odparł, że takie sugestie pojawiają się od stycznia. - Następne pytanie proszę. Jestem znudzony tymi pytaniami - mówił Szałamacha.

Zobacz. Skórzyński: w ramach rekonstrukcji rządu zdymisjonowani zostaną Szałamacha i Radziwiłł

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank BPH, Bank Pocztowy - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w nadchodzących dniach. Klienci niektórych z nich powinni zaopatrzyć się na wszelki wypadek w gotówkę. Sprawdziliśmy, jakie prace planują banki.

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Źródło:
tvn24.pl

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24

Tablice alimentacyjne zniknęły ze stron Ministerstwa Sprawiedliwości. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje. Ponownie je przeanalizujemy" – napisała na platformie X wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję środowiskową Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Stało się tak na wniosek stowarzyszenia Zielone Wyspy Świnoujście oraz organizacji Lebensraum Vorpommern z wyspy Uznam. Wiceminister infrastruktury zapewnia, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Źródło:
PAP

Errol Musk chce utworzyć instytut badawczy zajmujący się grawitacją, czasoprzestrzenią i długowiecznością. Ojciec najbogatszego człowieka na świecie spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Izby Handlowej Federacji Bośni i Hercegowiny.

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w piątek umowę o udzieleniu Polsce gwarancji kredytowej w wysokości 4 miliardów dolarów na modernizację polskiej armii. - Potwierdziliśmy sojusz polsko-amerykański. Jesteśmy przykładem dla Europy w sprawie wydatkowania pieniędzy na bezpieczeństwo - powiedział szef MON.

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump spotkał się z szefem banku centralnego Jerome'em Powellem w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie. Trump powtórzył, że chciałby, aby Powell obniżył stopy procentowe.

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Źródło:
PAP

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP

Japonia planuje budowę nowego reaktora jądrowego w elektrowni Mihama na zachodzie kraju. To pierwsza nowa elektrownia atomowa, która ma powstać w tym kraju od katastrofy w Fukushimie z 2011 roku.

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Źródło:
CNN, The Japan Times, tvn24.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało tak zwaną tablicę alimentacyjną, która ma trafić do wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. To narzędzie ma pomóc sędziom w podejmowaniu orzeczeń w sprawach o alimenty i zakłada się, że pomoże w skróceniu czasu trwania postępowań. Jak podało Radio Zet, po fali krytyki MS rozważa zmiany w tablicy alimentacyjnej.

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Zet

- Minister finansów pracuje nad projektem ustawy dotyczącym podniesienia kwoty wolnej od podatku - poinformował w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 rzecznik rządu Adam Szłapka. Pytany o zapowiedź prezydenta elekta Karola Nawrockiego dotyczącą projektu w tej sprawie, stwierdził, iż "nie może być takiej sytuacji, że będzie nieodpowiedzialna ustawa złożona na przykład przez prezydenta i większość sejmowa za tym zagłosuje".

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Źródło:
PAP

W czwartek Arcelor Mittel Poland (AMP), największy producent stali w Polsce, ogłosił "tymczasowe zatrzymanie" pieca numer 3 w Dąbrowie Górniczej. Powodem są wysokie ceny energii i uprawnień do emisji CO2, a także niewystarczająca ochrona rynku. - Bardzo zła wiadomość - ocenił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Źródło:
PAP

Prezes Starbucks Brian Niccol zarobił w 2024 roku 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik sieci - informuje portal stacji CNN, powołując się na raport Executive Paywatch. To największa dysproporcja płacowa spośród 500 czołowych firm notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Źródło:
CNN