Długa lista "grzechów" Szałamachy. Ale stanowisko straci przez politykę

Szałamacha do dymisji? "Od stycznia tego typu pytania padają"
Szałamacha do dymisji? "Od stycznia tego typu pytania padają"
tvn24
Szałamacha do dymisji? "Od stycznia tego typu pytania padają"tvn24

Paweł Szałamacha, minister finansów w rządzie Beaty Szydło jest jednym z głównych kandydatów do dymisji, którą na ten tydzień zapowiedziała premier.

Paweł Szałamacha to pierwszy po 1989 roku minister finansów, który z wykształcenia nie jest ekonomistą a prawnikiem. Pogłoski o jego dymisji pojawiają się od stycznia, choć na stanowisko został powołany w połowie listopada 2015 roku.

Jednak szef resortu finansów zawsze ucinał nieoficjalne doniesienia mówiąc, że jest gotowy odejść każdego dnia.

Dymisja ministra?

Wiele wskazuje na to, że dzień dymisji jest coraz bliżej. Premier Beata Szydło zapowiedziała w piątek w rozmowie z Polskim Radiem, że w obecny tygodniu ogłosi zmiany w rządzie. Mają one mieć charakter "nie tylko personalny, ale też systemowy".

Następnie władze PiS udały się na dwudniowe posiedzenie klubu do Jachranki pod Warszawą. Z nieoficjalnych informacji wynika, że premier Beata Szydło może ogłosić wzmocnienie pozycji wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Miałby on "nadzorować prace wszystkich gospodarczych resortów". Taka decyzja oznaczałaby dymisję ministra finansów. Jego miejsce mógłby zająć szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, obecnie odpowiadający za likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa Henryk Kowalczyk.

Obok minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, Kowalczyk został w piątek wymieniony przez premier Szydło jako jeden z najlepszych ministrów.

Słaba pozycja

Taki scenariusz jest całkiem prawdopodobny, bo pozycja Szałamachy w rządzie PiS jest z pewnością słabsza niż ta, którą wywalczył sobie wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodatkowo szefowi resortu finansów trudno przychodzi realizacja najtrudniejszego zadania jakie przed nim postawiono, czyli znalezienia pieniędzy na sfinansowanie zapowiadanej w wyborach "Dobrej zmiany". W kampanii wyborczej przyszła premier mówiła, że to łatwe, bo wystarczy dobrze rządzić, aby znaleźć pieniądze na realizację kosztownych obietnic. I o ile fundusze na Program Rodzinna 500 plus zostały zabezpieczone, to z realizacją kolejnych deklaracji może być trudno.

Złe decyzje?

Wszystko przez to, że pieniądze, które miały przynieść nowe podatki są mniejsze. Podatek bankowy, którym obłożono instytucje finansowe przyniósł przez pierwsze cztery miesiące obowiązywania 1,1 mld zł. W lipcu Szałamacha przyznał, że to mniej niż zakładano. Oczekiwane w tym roku wpływy miały bowiem wynieść 5 mld złotych.

Jeszcze gorszy los spotkał podatek handlowy. Daniną objęto sieci handlowe. Początkowo mówiono, że przyniesie on nawet 5-6 mld złotych. Ostatecznie założono, że wpływy do budżetu w 2017 wyniosą ok 1,5 mld zł. Wiele wskazuje jednak na to, że rząd będzie musiał o tych pieniądzach zapomnieć, bo nową daninę zakwestionowała Komisja Europejska i nakazała jego zawieszenie, bo nowe prawo jest niezgodne z unijnym prawem. Oznacza to, że sieci handlowe, które 25 października miały pierwszy raz zapłacić nowy podatek najpewniej nie będą musiały tego robić.

Minister Szałamacha jest też odpowiedzialny za zaplanowanie największego deficytu budżetowego w historii III RP. Według założeń Ministerstwa Finansów zawartych w projekcie budżetu na 2017 rok dziura budżetowa wyniesie 59,3 mld złotych. Zresztą poprzedni rekord również ustanowił rząd Beaty Szydło, który w obecnym roku zaplanował deficyt w wysokości 54,7 mld złotych.

Gorsze oceny

Kolejną niechlubną kartą zapisaną na konto szefa resortu finansów jest obniżenie ratingu polski przez Standard&Poor's. Agencja ratingowa w styczniu obniżyła rating naszego kraju z "A-" na "BBB+". Wprawdzie taka decyzja wynikała głównie z ryzyka politycznego związanego z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego, ale z obniżenia ratingu tłumaczyć musiał się minister finansów. W kolejnych miesiącach polska gospodarka nie miała dobrej prasy. W maju agencja Moody's wprawdzie utrzymała rating polski na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną. Jako przyczyny zmiany perspektywy ratingu agencja wymieniła ryzyko osłabienia w przyszłości sytuacji fiskalnej Polski oraz pogorszenie tzw. klimatu inwestycyjnego. Jednak na koncie Pawła Szałamachy są również sukcesy. Jednym z głównych jest poprawienie ściągalności podatku VAT. W kampanii wyborczej PiS podkreślało, że polskie państwo traci na dziurawym systemie podatkowym kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Obiecywano "załatanie" dziury a odzyskane miliardy miały posłużyć na realizację zobowiązań. Na tym polu szef resortu finansów ma pewne sukcesy. Ministerstwo podało w lipcu, że ściągalność podatku VAT była o 3,5 mld złotych wyższa niż rok wcześniej. Nie dziwi więc, że rząd w budżecie na przyszły rok zapisał dodatkowe 10 mld złotych ze ściągalności podatków. Jednak zdaniem ekspertów, choćby z agencji ratingowej Fitch takie założenia nie są realistyczne. "Poprawa ściągalności VAT jest możliwa, bo duża jest luka w tym podatku, a rząd wzmocnił wysiłki, by ją zmniejszyć" - pisali analitycy Fitch i zaraz dodali: "wzrost wpływów budżetu z VAT aż o założone 10,9 proc. jest jednak nierealistyczny".

Niższy CIT

Oznacza to, że jeśli Szałamacha przestrzelił swoje szacunki, a zdaniem ekspertów są one zbyt optymistyczne, to w przyszłorocznym budżecie może zabraknąć pieniędzy. Minister finansów jako jeden ze swoich sukcesów uważa obniżenie podatku CIT dla małych przedsiębiorców (z 19 do 15 proc.), który ma wejść w życie od 2017 roku. Jednak zapowiadana w kampanii wyborczej pomoc dla właścicieli firm w rzeczywistości może ich rozczarować. Tak uważają eksperci, do których zalicza się choćby główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. - Obniżenie podatku CIT dla małych przedsiębiorstw jest kompletnie bez znaczenia dla małych firm - oceniła w TVN24 BiS Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek i dodała, że niższe podatek zapłaci jedynie 8 proc. firm.

Znudzony pytaniami

W piątek na konferencji prasowej Paweł Szałamacha był kilkukrotnie pytany o swoją ewentualną dymisję. Minister finansów odparł, że takie sugestie pojawiają się od stycznia. - Następne pytanie proszę. Jestem znudzony tymi pytaniami - mówił Szałamacha.

Zobacz. Skórzyński: w ramach rekonstrukcji rządu zdymisjonowani zostaną Szałamacha i Radziwiłł

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl