Długa lista "grzechów" Szałamachy. Ale stanowisko straci przez politykę

Szałamacha do dymisji? "Od stycznia tego typu pytania padają"
Szałamacha do dymisji? "Od stycznia tego typu pytania padają"
tvn24
Szałamacha do dymisji? "Od stycznia tego typu pytania padają"tvn24

Paweł Szałamacha, minister finansów w rządzie Beaty Szydło jest jednym z głównych kandydatów do dymisji, którą na ten tydzień zapowiedziała premier.

Paweł Szałamacha to pierwszy po 1989 roku minister finansów, który z wykształcenia nie jest ekonomistą a prawnikiem. Pogłoski o jego dymisji pojawiają się od stycznia, choć na stanowisko został powołany w połowie listopada 2015 roku.

Jednak szef resortu finansów zawsze ucinał nieoficjalne doniesienia mówiąc, że jest gotowy odejść każdego dnia.

Dymisja ministra?

Wiele wskazuje na to, że dzień dymisji jest coraz bliżej. Premier Beata Szydło zapowiedziała w piątek w rozmowie z Polskim Radiem, że w obecny tygodniu ogłosi zmiany w rządzie. Mają one mieć charakter "nie tylko personalny, ale też systemowy".

Następnie władze PiS udały się na dwudniowe posiedzenie klubu do Jachranki pod Warszawą. Z nieoficjalnych informacji wynika, że premier Beata Szydło może ogłosić wzmocnienie pozycji wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Miałby on "nadzorować prace wszystkich gospodarczych resortów". Taka decyzja oznaczałaby dymisję ministra finansów. Jego miejsce mógłby zająć szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, obecnie odpowiadający za likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa Henryk Kowalczyk.

Obok minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, Kowalczyk został w piątek wymieniony przez premier Szydło jako jeden z najlepszych ministrów.

Słaba pozycja

Taki scenariusz jest całkiem prawdopodobny, bo pozycja Szałamachy w rządzie PiS jest z pewnością słabsza niż ta, którą wywalczył sobie wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodatkowo szefowi resortu finansów trudno przychodzi realizacja najtrudniejszego zadania jakie przed nim postawiono, czyli znalezienia pieniędzy na sfinansowanie zapowiadanej w wyborach "Dobrej zmiany". W kampanii wyborczej przyszła premier mówiła, że to łatwe, bo wystarczy dobrze rządzić, aby znaleźć pieniądze na realizację kosztownych obietnic. I o ile fundusze na Program Rodzinna 500 plus zostały zabezpieczone, to z realizacją kolejnych deklaracji może być trudno.

Złe decyzje?

Wszystko przez to, że pieniądze, które miały przynieść nowe podatki są mniejsze. Podatek bankowy, którym obłożono instytucje finansowe przyniósł przez pierwsze cztery miesiące obowiązywania 1,1 mld zł. W lipcu Szałamacha przyznał, że to mniej niż zakładano. Oczekiwane w tym roku wpływy miały bowiem wynieść 5 mld złotych.

Jeszcze gorszy los spotkał podatek handlowy. Daniną objęto sieci handlowe. Początkowo mówiono, że przyniesie on nawet 5-6 mld złotych. Ostatecznie założono, że wpływy do budżetu w 2017 wyniosą ok 1,5 mld zł. Wiele wskazuje jednak na to, że rząd będzie musiał o tych pieniądzach zapomnieć, bo nową daninę zakwestionowała Komisja Europejska i nakazała jego zawieszenie, bo nowe prawo jest niezgodne z unijnym prawem. Oznacza to, że sieci handlowe, które 25 października miały pierwszy raz zapłacić nowy podatek najpewniej nie będą musiały tego robić.

Minister Szałamacha jest też odpowiedzialny za zaplanowanie największego deficytu budżetowego w historii III RP. Według założeń Ministerstwa Finansów zawartych w projekcie budżetu na 2017 rok dziura budżetowa wyniesie 59,3 mld złotych. Zresztą poprzedni rekord również ustanowił rząd Beaty Szydło, który w obecnym roku zaplanował deficyt w wysokości 54,7 mld złotych.

Gorsze oceny

Kolejną niechlubną kartą zapisaną na konto szefa resortu finansów jest obniżenie ratingu polski przez Standard&Poor's. Agencja ratingowa w styczniu obniżyła rating naszego kraju z "A-" na "BBB+". Wprawdzie taka decyzja wynikała głównie z ryzyka politycznego związanego z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego, ale z obniżenia ratingu tłumaczyć musiał się minister finansów. W kolejnych miesiącach polska gospodarka nie miała dobrej prasy. W maju agencja Moody's wprawdzie utrzymała rating polski na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną. Jako przyczyny zmiany perspektywy ratingu agencja wymieniła ryzyko osłabienia w przyszłości sytuacji fiskalnej Polski oraz pogorszenie tzw. klimatu inwestycyjnego. Jednak na koncie Pawła Szałamachy są również sukcesy. Jednym z głównych jest poprawienie ściągalności podatku VAT. W kampanii wyborczej PiS podkreślało, że polskie państwo traci na dziurawym systemie podatkowym kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Obiecywano "załatanie" dziury a odzyskane miliardy miały posłużyć na realizację zobowiązań. Na tym polu szef resortu finansów ma pewne sukcesy. Ministerstwo podało w lipcu, że ściągalność podatku VAT była o 3,5 mld złotych wyższa niż rok wcześniej. Nie dziwi więc, że rząd w budżecie na przyszły rok zapisał dodatkowe 10 mld złotych ze ściągalności podatków. Jednak zdaniem ekspertów, choćby z agencji ratingowej Fitch takie założenia nie są realistyczne. "Poprawa ściągalności VAT jest możliwa, bo duża jest luka w tym podatku, a rząd wzmocnił wysiłki, by ją zmniejszyć" - pisali analitycy Fitch i zaraz dodali: "wzrost wpływów budżetu z VAT aż o założone 10,9 proc. jest jednak nierealistyczny".

Niższy CIT

Oznacza to, że jeśli Szałamacha przestrzelił swoje szacunki, a zdaniem ekspertów są one zbyt optymistyczne, to w przyszłorocznym budżecie może zabraknąć pieniędzy. Minister finansów jako jeden ze swoich sukcesów uważa obniżenie podatku CIT dla małych przedsiębiorców (z 19 do 15 proc.), który ma wejść w życie od 2017 roku. Jednak zapowiadana w kampanii wyborczej pomoc dla właścicieli firm w rzeczywistości może ich rozczarować. Tak uważają eksperci, do których zalicza się choćby główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. - Obniżenie podatku CIT dla małych przedsiębiorstw jest kompletnie bez znaczenia dla małych firm - oceniła w TVN24 BiS Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek i dodała, że niższe podatek zapłaci jedynie 8 proc. firm.

Znudzony pytaniami

W piątek na konferencji prasowej Paweł Szałamacha był kilkukrotnie pytany o swoją ewentualną dymisję. Minister finansów odparł, że takie sugestie pojawiają się od stycznia. - Następne pytanie proszę. Jestem znudzony tymi pytaniami - mówił Szałamacha.

Zobacz. Skórzyński: w ramach rekonstrukcji rządu zdymisjonowani zostaną Szałamacha i Radziwiłł

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP