Utrata miejsc pracy w sektorze górniczym i powiązanych z nim branżach, a być może i w całej gospodarce - tak mogą wyglądać konsekwencje wprowadzenia w Polsce podatku węglowego. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego zatrudnienie wzrosłoby natomiast w innych sektorach.
MFW dokonał w opublikowanym w piątek rozdziale jesiennej edycji "Fiscal Monitor" przeglądu rozwiązań fiskalnych, które mogą sprzyjać redukcji emisji CO2 na świecie.
Utrata miejsc pracy
Wśród przeanalizowanych propozycji znalazło się m.in. wprowadzenie podatku węglowego od paliw kopalnych, który mógłby być nakładany np. na rafinerie czy kopalnie w zależności od zawartości węgla w produkcie finalnym. Z szacunków MFW wynika, że wprowadzenie w Polsce podatku węglowego w wysokości 50 dol. od tony CO2 skutkowałoby do 2030 r. utratą około 40 tys. miejsc pracy w górnictwie i sektorach powiązanych. W całej gospodarce spadek zatrudnienia po wprowadzeniu podatku wyniósłby według MFW 0,3-0,9 proc. całości zatrudnienia. MFW zaznacza, że w tym samym czasie zatrudnienie wzrosłoby w innych niż górnictwo sektorach - np. związanych z energią odnawialną. Jednak nowe miejsca pracy powstałyby prawdopodobnie w innych regionach kraju niż miejsca likwidowane.
Autor: mp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock