"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24
Wałbrzyski biznesmen Marek Kubala wygrał odszkodowanie po 23 latach
Wałbrzyski biznesmen Marek Kubala wygrał odszkodowanie po 23 latachTVN24
wideo 2/7
Wałbrzyski biznesmen Marek Kubala wygrał odszkodowanie po 23 latachTVN24

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

W rozmowie z dziennikarzami Marek Kubala opowiedział, jak wyglądała jego 23-letnia walka z organami państwowymi. - Przejść proces karny o niewinność to jest dramat. Człowiek jest skazany na różnego rodzaju obostrzenia, zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny. Człowiek praktycznie nie funkcjonuje. Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak na filmach amerykańskich sensacyjnych. Z czym my mamy więc do czynienia? To jest dowód na celowe działanie - mówił

Historia dramatu Marka Kubali

Biznesmen dokładnie opisał, jak rozpoczął się jego życiowy dramat. - W wielkim skrócie - to był 13 grudnia 2000 roku o 6 rano. Ja byłem wtedy przedstawicielem marki Seat. Dość prężnie działającej na rynku wałbrzyskim. Tak zwany układ wewnętrzny wałbrzyski: prokurator pod naciskiem zewnętrznym dokonał napadu na moją firmę, na moją osobę, aresztując mnie bezprawnie, tworząc taką medialną nagonkę, która spowodowała, że firma upadła, ja zbankrutowałem - opowiadał.

- Naraziłem się chyba konkurencją na rynku - stwierdził. - Prowadziłem salon Seata, moja działalność już wcześniej była prowadzona w branży motoryzacyjnej w zakresie importu samochodów z Ameryki. Po ośmiu latach, w 1999 roku, podpisałem umowę dealerską. Rozpocząłem sprzedaż nowych aut. Z takim dużym rozmachem. Mój salon mieścił się w atrakcyjnym miejscu, więc stworzył poważną konkurencję dla innych i to chyba była główna przyczyna tego całego upadku i bankructwa. O to chodziło złym ludziom - oceniał.

Relacjonował, że wówczas zarzucano mu "uszczuplenie cła i podatków, narażenie Skarbu Państwa na 350 tysięcy złotych". - To był o tyle śmieszny zarzut, że on się nigdy nie utrzymał. W 11-letnim procesie karnym. Ten proces spowodował, że ta szkoda w postaci upadku firmy spowodowała bardzo wysokie straty, milionowe. To wiązało się z dużymi kosztami finansowymi, były kredyty. To przez te lata narosło - mówił.

"Długi ciągną się do dzisiaj"

- Przedsiębiorstwo było prężne. Wymagało na tamte czasy inwestycji, żeby spełnić standardy Seata. Po upadku firmy, w skutek bezprawnego aresztowania przez organy ścigania, firma upadła, długi zostały, one się ciągną do dzisiaj. (..) Straciłem autoryzację Seata, to była wartość niesamowita bo pozwoliła uzyskiwać bardzo wysokie dochody, rozwijać się jak na tamte czasy prężnie. Budować oddziały i realizować moje marzenia. (..) Wszystko upadło. Salon chcieli mi sprzedać komornicy kilkanaście razy. Musiałem się bronić w procesie karnym i przed komornikami. To był koszmar. Przeszedłem wszystkie szczeble procesów: karny, cywilny, administracyjny, egzekucyjny. Przez 23 lata przeszedłem, proszę mi wierzyć, niezłą batalię procesową - opowiadał.

- Żaden prokurator, zwłaszcza prokurator Wzunek z Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu, który był głównym autorem tego bestialstwa, nie poniósł konsekwencji, a nawet awansował. Nawet jakbym chciał go skarżyć z kroku cywilnego, karnego, to okres przedawnienia nastąpił, te przepisy trwają trzy lata od czynu. Ja już nic nie mogłem zrobić - mówił.

Sprawa Marka Kubali

W poniedziałek sieradzki sąd okręgowy ogłosił wyrok ws. Marka Kubali. Decyzją wymiaru sprawiedliwości wałbrzyski przedsiębiorca dostanie od Skarbu Państwa odszkodowanie w wysokości 12 mln zł oraz 4 mln zł odsetek.

- Moje roszczenie było na 30 milionów złotych, czyli otrzymałem mniej niż połowę. Chcę to jednak zakończyć, te pieniądze mi życia i zdrowia nie wrócą. Chcę się zgodzić z tym odszkodowaniem - mówił wcześniej Marek Kubala w rozmowie ze Stowarzyszeniem Niepokonani 2012.

Kubala dodał też, że liczy na wsparcie premiera Donalda Tuska i współpracę prokuratury, by udało się zakończyć już tę sprawę. - Chciałbym, żeby oni przerwali też ten dramat i nie zaskarżali tego wyroku, co zajęłoby kolejny rok, a jak wróci, to kolejny, może dwa. Ja mogę nie doczekać końca sprawy, a mi nie chodzi o pieniądze, tylko zakończenie tego koszmaru, wyjście z procesu z tym, co zostało zasądzone i rozpoczęcie nowego życia - podsumował.

Według wcześniejszych szacunków biegłych Kubala mógł żądać od Skarbu Państwa nawet 162 mln zł.

Wieloletnia walka o sprawiedliwość

Marek Kubala prowadził firmę zajmującą sie importem samochodów ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. W grudniu 2000 roku do jego domu wkroczyli zamaskowani funkcjonariusze, a następnie wyprowadzili go w kajdankach.

26-letniemu wówczas przedsiębiorcy zarzucono między innymi korupcję, przemyt aut oraz zaniżanie cen pojazdów. Pomimo że po dwóch tygodniach wyszedł na wolność, zła reputacja i kłopoty z bankami sprawiły, że wkrótce jego firma upadła.

Kubala od wielu lat bezskutecznie walczył o przyznanie wielomilionowego odszkodowania. W 2016 roku wrocławski sąd apelacyjny przyznał mu jedynie 153 tys. zł za czas, który spędził niesłusznie w areszcie. Jak przypomina portal walbrzych24.com, wałbrzyski przedsiębiorca "stał się twarzą walki o reformę sądownictwa".

Ogłoszony wyrok jest nieprawomocny, co oznacza, że strony mogą go zaskarżyć do wyższej instancji.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP