Każdego dnia lasy odwiedzają tłumy grzybiarzy, a sezon trwa w najlepsze. Beztroskie zbieranie grzybów może jednak słono kosztować. Za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości nawet 500 złotych.
W Polsce zbieranie grzybów jest legalne i bezpłatne. Inaczej jest w innych krajach, takich jak chociażby Niemcy, gdzie można zebrać jedynie określoną ilość grzybów. Obfitsze grzybobrania straż leśna traktuje jako wykorzystywanie dóbr naturalnych na cele komercyjne, a to bez zezwolenia grozi karami liczonymi nawet w tysiącach euro.
Surowe zasady dotyczące grzybobrania mają też Włochy. Ukaranym można zostać za zbiór grzybów w nocy, za przekroczenie limitu zbioru, a nawet za to, że koszyk nie ma przewiewu. Aby móc zbierać grzyby, trzeba wykupić specjalne zezwolenie, kosztujące około 30 euro rocznie.
W Polsce nie ma takich wymogów, ale podczas grzybobrania należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, gdyż za ich złamanie grożą kary w wysokości nawet do 500 złotych.
Jakie mandaty?
Grzybów nie można zbierać w miejscach, gdzie jest zakaz wstępu. Stałym zakazem objęte są lasy stanowiące: uprawy leśne do 4 m wysokości, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne, ostoje zwierząt, źródliska rzek i potoków czy obszary zagrożone erozją. Grzybów nie wolno także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.
Może zostać także wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, gdy: wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego, występuje duże zagrożenie pożarowe, wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.
Trzeba też pamiętać, że właściciel lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa może zakazać wstępu, oznaczając ten las tablicą z odpowiednim napisem.
Kara grzywny może być nałożona na osoby, które w lesie rozgarniają ściółkę i niszczą grzyby lub grzybnię.
Mandat można otrzymać także za zaśmiecanie lasu, niszczenie lęgowisk lub gniazd ptasich, nor i mrowisk, zranienie lub zabicie dzikiego zwierzęcia poza czynnościami związanymi z polowaniem lub ochroną lasów, a także za puszczanie luzem psa.
Wybierając się do lasu, należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Auta nie można zostawić przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu. Takie działanie może bowiem utrudniać ich wykorzystanie.
Źródło: TVN24 Biznes