Siedem organizacji twórców, wydawców i dziennikarzy oraz wielu redaktorów naczelnych wystąpiło z listem otwartym do premiera Donalda Tuska. Chodzi o zmiany w projekcie ustawy implementującej dyrektywy UE o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zdaniem sygnatariuszy listu "duże firmy technologiczne w dalszym ciągu mogą za darmo trenować swoje algorytmy na treściach twórców, czerpiąc z tego zyski".
Izba Wydawców Prasy podała, że siedem organizacji twórców, wydawców i dziennikarzy oraz wielu redaktorów naczelnych wystąpiło z listem otwartym do premiera Donalda Tuska. Wyjaśniono, że w przygotowanym przez rząd projekcie dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zaszyto niekorzystne dla twórców zapisy dotyczące wynagradzania twórców za ich treści.
Jak piszą autorzy, wynika z nich, że "duże firmy technologiczne w dalszym ciągu mogą za darmo trenować algorytmy na treściach twórców, czerpiąc z tego zyski". Zwracają uwagę, że "rząd wycofał się z przepisu, który przedstawił w pierwszej wersji dokumentu, nakładającego na Big Tech obowiązek płacenia za treści wykorzystywane przez producentów AI".
Zapisy prawa i skuteczna egzekucja
"Udostępnienie Chata GPT zmieniło wiele w realnym świecie i sposobie tworzenia, choć wciąż nie znalazło to odzwierciedlenia w przepisach prawa. Duże firmy technologiczne budują swoje modele biznesowe w oparciu o treści, których powstanie wymaga zaangażowania twórców, wydawców czy dziennikarzy. Skoro narzędzia sztucznej inteligencji funkcjonują dzięki tym treściom, uzasadnione jest oczekiwanie na godziwe wynagrodzenie za ich pracę. Chodzi tutaj nie tylko o uchwalenie odpowiedniego prawa, ale również o jego skuteczną egzekucję" - tłumaczył dr Damian Flisak, ekspert prawa autorskiego i prawa nowych technologii.
Wskazano, że rząd nie zapewnia w obecnym projekcie arbitrażu pod nadzorem organu państwowego, który pozwalałby na realne dochodzenie praw do wynagrodzenia w przypadku nieosiągnięcia porozumienia.
"Duże firmy technologiczne nie mają interesu w tym, żeby porozumieć się z twórcami. Dlatego też interwencja organu wydaje się konieczna, żeby realnie móc wynegocjować sprawiedliwe warunki wynagradzania" - zaznaczył Andrzej Andrysiak, prezes Rady Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.
Apel o poparcie postulatów
List organizacji i dziennikarzy dostępny jest na stronie IWP. Napisano, że każda osoba publiczna chętna wyrazić swoje poparcie dla postulatów zawartych w liście proszona jest o zgłaszanie się do Izby Wydawców Prasy za pośrednictwem maila. Organizacja zachęca również do dzielenia się listem i postulatami.
List podpisali między innymi: Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki" Milena Bryła, zastępczyni redaktora naczelnego NaTemat.pl Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Michał Danielewski, zastępca redaktora naczelnego OKO.press Roman Imielski, I zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny "Dziennika Gazety Prawnej" Magdalena Jethon, redaktorka naczelna Radia Nowy Świat Paweł Kapusta, redaktor naczelny Wirtualnej Polski Barbara Kasprzycka, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej" Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna "Pisma" Mikołaj Kunica, redaktor naczelny Business Insider Polska Marcin Kowalczyk, zastępca redaktora naczelnego "Faktu" Marcin Lewicki, prezes Press Club Polska Łukasz Lipiński, redaktor naczelny Polityka.pl Rafał Madajczak, redaktor naczelny Gazeta.pl Michał Mańkowski, redaktor naczelny NaTemat.pl Piotr Mucharski, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Michał Samul, redaktor naczelny TVN24 Tomasz Sekielski, redaktor naczelny "Newsweek Polska" Dominika Sikora, zastępczyni redaktora naczelnego serwisu Dziennik Gazeta Prawna Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET Aleksandra Sobczak, zastępczyni redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN, zastępca redaktora naczelnego TVN24 Jarosław Włodarczyk, sekretarz generalny Rady Polskich Mediów, Press Club Polska Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu, przewodniczący Rady Polskich Mediów Michał Wodziński, redaktor naczelny "Faktu" Grzegorz Zasępa, redaktor naczelny "Super Expressu"
Czytaj też: Biden o Big Tech: jestem zaniepokojony tym, jak niektórzy wykorzystują nasze najbardziej osobiste dane
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock