W pierwszym kwartale 2024 roku działalność zamknęło około 19 tysięcy podmiotów, czyli o niecałe pięć procent mniej rok do roku - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Dodał, że decyzję o upadłości podjęło natomiast 100 firm - o 18 procent mniej niż rok wcześniej.
PIE zwrócił uwagę, że odbicie gospodarcze stopniowo przekłada się na decyzje dotyczące prowadzenia działalności. "Liczba nowych przedsiębiorstw rośnie. Z kolei skala upadłości i zamykania działalności jest mniejsza niż w ubiegłym roku. W kolejnych miesiącach spodziewamy się utrzymania tej tendencji" - prognozują eksperci instytutu.
Mniej upadłości w Polsce
Dane z rejestru REGON wskazują, że liczba podmiotów zamykających działalność - w ocenie instytutu - pozostaje umiarkowana. W kwietniu z rejestru wyrejestrowało się 19,4 tys. przedsiębiorstw. "Od początku 2024 r. działalność zamknęło o 4,8 proc. mniej podmiotów niż w analogicznym okresie 2023 r." - dodali eksperci, zaznaczając, że także liczba firm zgłaszających upadłość pozostaje stabilna.
"W I kw. 2024 r. taką decyzję podjęło 100 przedsiębiorstw – to wynik zbliżony do poprzedniego kwartału i o 18 proc. niższy niż rok wcześniej" - wskazał Instytut. Dodano, że wciąż obserwowana jest większa liczba zamykanych działalności budowlanych oraz małych podmiotów usługowych i handlowych. "Ta tendencja może utrzymać się w kolejnych miesiącach" - oceniono.
PIE zwrócił uwagę, że według danych z rejestru REGON, w kwietniu zarejestrowano ok. 34 tys. podmiotów gospodarczych. Eksperci zwrócili uwagę, że od początku roku liczba nowych działalności była o 2,5 proc. większa niż w 2023 r. "Rośnie głównie liczba bardziej rozbudowanych podmiotów, które funkcjonują w formie spółki (średnio od początku roku wzrost o 10,1 proc. r/r). Równocześnie powstaje mniej jednoosobowych działalności gospodarczych (-2,7 proc. r/r)" - zaznaczył PIE.
Eksperci podkreślili, że drugi miesiąc z rzędu spada liczba zawieszonych działalności gospodarczych z 754,9 do 750,9 tys. (tj. o 0,5 proc.). "Spadek ten jest charakterystyczny dla drugiego kwartału – działalność wznawiają firmy wykonujące prace sezonowe. Niemniej skala zmian wyróżnia się pozytywnie na tle ubiegłych lat – jest ok. dwukrotnie wyższa niż średnio w kwietniu w latach 2021-2023" - stwierdzili eksperci.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock