Rekordowa liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS
- Źródło:
- TVN24 Biznes
Na koniec 2020 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było zarejestrowanych 725 tysięcy cudzoziemców. To o 36 tysięcy więcej niż na koniec września - poinformował ZUS.
Cudzoziemców zarejestrowanych na koniec 2020 roku było więcej o około 55 tys. niż w lutym, czyli przed pandemią. To o tyle ciekawe, że przecież ograniczenia wdrażane w związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, w tym dotyczące przekraczania granic, zmusiły obywateli wielu państw do powrotu do swoich krajów. Od marca do czerwca liczba osób ubezpieczonych o obywatelstwie innym niż polskie w ZUS spadła o 10 proc. Gdy polski rząd otworzył granice, ubezpieczonych cudzoziemców znowu zaczęło przybywać.
Przybywa ubezpieczonych cudzoziemców
Jeszcze w październiku ZUS informował o poprzednim rekordzie liczby ubezpieczonych cudzoziemców. - Analizując najnowsze dane, widzimy, że sytuacja się ustabilizowała. We wrześniu przekroczyliśmy poziom z lutego. Odrobiliśmy już straty z nawiązką, a to pozytywna informacja w kontekście systemu ubezpieczeń społecznych oraz rynku pracy - wskazywała wtedy szefowa Zakładu prof. Gertruda Uścińska.
W poniedziałek ZUS podał na Twitterze, że w ostatnim kwartale 725 tys. cudzoziemców było zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na koniec 2020 roku - przybyło ich zatem 36 tys.
Jak przekazano, według najnowszych danych największe grupy ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych cudzoziemców to obywatele:
- Ukrainy - 532,5 tys. osób,
- Białorusi - 50,6 tys. osób,
- Gruzji - 12,9 tys. osób.
"Rekord pracy cudzoziemców w Polsce w bazie ZUS" - napisał na Twitterze Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Powyższe liczby nie mówią jednak wszystkiego, gdyż część cudzoziemców pracuje wyłącznie na podstawie umów o dzieło, które nie są objęte ubezpieczeniami społecznymi ani ubezpieczeniem zdrowotnym.
Autorka/Autor:kris
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Wysocy rangą chińscy i hongkońscy urzędnicy skrytykowali porozumienie dotyczące przejęcia większościowych udziałów w portach nad Kanałem Panamskim przez amerykańską spółkę BlackRock od zarejestrowanej w Hongkongu firmy CK Hutchison - zauważa CNN. To stawia pod znakiem zapytania finalizację transakcji.
Jeśli amerykańskie cła będą utrzymane, powiększone lub zdarzy się coś innego, to firmy europejskie na pewno to odczują. A skoro odczują, to z całą pewnością Polska, która jest w tym wielkim łańcuchu dostaw, na pewno ucierpi - stwierdził Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).
Kredyty hipoteczne często są jedynym sposobem na kupienie własnego mieszkania, ale warto się zastanowić, dlaczego w Polsce kredyty te są niemal najdroższe w Europie. Składa się na to wiele czynników, z marżą banków i działaniem Narodowego Banku Polskiego włącznie. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.
Kredyty niemal najdroższe w Europie. "W tej chwili najlepiej jest prowadzić bank"
- Źródło:
- tvn24.pl
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył karę w wysokości 27 milionów złotych na Pocztę Polską oraz 100 tysięcy złotych na ówczesnego ministra cyfryzacji w związku z organizacją wyborów kopertowych - poinformował we wtorek prezes urzędu Mirosław Wróblewski.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek ma wątpliwości co do projektu rozpatrywania spraw frankowych w sądach. Według RPO istnieją kontrowersje, czy zmiany nie będą się "odbywać kosztem praw i wolności konsumentów, którzy zawarli umowy kredytu".
Prokuratura Regionalna w Łodzi podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa przeciwko byłemu prezesowi Orlenu Jackowi Krawcowi. Umorzenie dotyczy także dziewięciu innych osób, w tym byłego dyrektora wykonawczego do spraw marketingu spółki.
Po uruchomieniu pociągów dużej prędkości czas przejazdu skróci się w sposób bezkonkurencyjny zarówno dla autostrady, jak i dla wewnętrznych połączeń lotniczych - stwierdził Piotr Rachwalski, członek zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chodzi o połączenia między Warszawą, Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem.
Anna Streżyńska obejmie stanowisko dyrektora Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Wcześniej Streżyńska piastowała stanowiska ministra cyfryzacji i prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
"Nowy kawałek Polski", czyli cypel znajdujący się w okolicach Mikoszewa, zyskał kod pocztowy - informuje Poczta Polska. Jak przypomina państwowa spółka, kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji.
Podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, ma zostać obniżony. Szef resortu finansów Andrzej Domański zapowiedział, że w kwietniu przedstawione zostaną propozycje zmian. Ponadto poinformował, że ministerstwo nie pracuje nad wprowadzeniem podatków katastralnego i cyfrowego.
Operatorowi telewizji kablowej Vectra postawione zostały zarzuty za bezprawne podwyższanie opłat abonamentowych, a także jednostronne zmiany umów - przekazał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółce grozi kara do 10 procent obrotu oraz obowiązek zwrotu opłat pobranych niezgodnie z prawem.
Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora
- Źródło:
- PAP, UOKiK
Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.
Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.
Zaległości pracodawców wobec zatrudnionych wzrosły w ubiegłym roku aż o 100 procent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Państwowej Inspekcji Pracy. Niepłacenie pensji pracownikom staje się zmorą polskiego rynku. W 2024 roku inspektorzy PIP interweniowali w tej sprawie na rzecz 74 tysięcy osób, chodziło o wypłatę zaległych ponad 270 milionów złotych.
Nawet siedem milionów rocznie można było zarobić w zeszłym roku w zarządach krajowych banków - przekazał "Dziennik Gazeta Prawna". Łącznie na pensje, premie i korzyści dziewięć banków giełdowych przekazało w tym czasie 215 milionów złotych.
Administracja Donalda Trumpa rozważa wprowadzenie zakazu lub radykalnych ograniczeń w podróżowaniu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli kilkudziesięciu krajów. Według doniesień medialnych, 43 kraje zostaną podzielone na trzy grupy z różnymi poziomami ograniczeń. W jednej z nich znalazła się Rosja.
W tym tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdą się dane makro takie jak inflacja bazowa czy produkcja przemysłowa. We wtorek Ministerstwo Finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji, a tydzień zakończy decyzja Moody's dotycząca ratingu Polski. Rząd zajmie się natomiast projektem nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych.
Polska wieś nie ma już tylko rolniczego oblicza. Rośnie w siłę nowy typ wsi podmiejskiej, która stanowi już jedną trzecią obszarów wiejskich w kraju - podkreśliła dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Monika Stanny.