Prezydencka rada traci członkinię. Kolejni rozważają odejście

Aktualizacja:
Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Gendźwiłł: pierwsze skutki "lex Tusk" widzimy już teraz i to na różnych płaszczyznach
Gendźwiłł: pierwsze skutki "lex Tusk" widzimy już teraz i to na różnych płaszczyznachTVN24
wideo 2/7
TVN24Gendźwiłł: pierwsze skutki "lex Tusk" widzimy już teraz i to na różnych płaszczyznach

Julita Wasilczuk, profesor Politechniki Gdańskiej, zrezygnowała z członkostwa w powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Radzie do spraw Przedsiębiorczości. - Jest to mój sprzeciw przeciwko obniżaniu standardów demokracji - poinformowała TVN24 Biznes dr hab. Julita Wasilczuk. Rezygnację z członkostwa w Radzie rozważa też jej przewodniczący dr hab. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej, a także Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej. Decyzje mają związek z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy "lex Tusk".

Dr hab. Julita Wasilczuk poinformowała TVN24 Biznes, że we wtorek złożyła rezygnację na ręce przewodniczącego Rady ds. Przedsiębiorczości. - Pomimo iż Rada była całkowicie apolityczna, wobec ostatnich wydarzeń związanych z przywołaną przez Pana ustawą (tzw. lex Tusk - red.), jest to mój sprzeciw przeciwko obniżaniu standardów demokracji - wyjaśniła Wasilczuk.

Z kolei dr hab. Piotr Wachowiak, który jest przewodniczącym Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, zastanawia się nad rezygnacją.

- Rektor Szkoły Głównej Handlowej, przewodniczący Rady do spraw Przedsiębiorczości Piotr Wachowiak jest zdecydowanie przeciwny temu, co zostało podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. W jego ocenie ustawa podważa podstawy praworządności w Polsce, co z kolei jest ciosem w gospodarkę - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes Mariusz Sielski, rzecznik prasowy Szkoły Głównej Handlowej.

- Piotr Wachowiak bierze pod uwagę rezygnację z członkostwa w Radzie, nie chce jednak podejmować decyzji w emocjach. Nie ma go w tych dniach w kraju, bo uczestniczy w konferencji światowego związku szkół biznesowych CEMS w Nowym Jorku - dodał.

We wtorek portal money.pl poinformował o rezygnacji ekonomistki Beaty Stelmach z członkostwa w Radzie do spraw Przedsiębiorczości. Rzecznik prasowy SGH Mariusz Sielski zwrócił uwagę, że rezygnacja Pani Beaty Stelmach, "której autorytet ma swą wagę, przewraca stolik". - Nie wykluczam, że decyzja Pani Beaty Stelmach, której obecność w Radzie była gwarancją pluralizmu, może w jakiś sposób przechylić szalę w którąś stronę - podkreślił rzecznik SGH.

Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej poinformował TVN24 Biznes, że również rozważa rezygnację z członkostwa w prezydenckiej Radzie. - Rozważam taką decyzję i w najbliższych dniach podejmę stosowne kroki - poinformował nas Arendarski.

Kim jest Piotr Wachowiak?

Piotr Wachowiak jest rektorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. "Doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. Specjalizuje się w problematyce przedsiębiorczości, zarządzania ludźmi w organizacji, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zarządzania projektami" - czytamy na stronie prezydenta.

Wachowiak jest też sekretarzem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Ponadto pełni funkcję przewodniczącego Kapituły Polskiej Wystawy Gospodarczej, jest również członkiem Kapituły Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska".

Piotr Wachowiak od 29 lat jest związany z praktyką gospodarczą. Jest autorem i współautorem prac naukowych na temat m.in. polityki personalnej, pomiaru kapitału intelektualnego i zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwach, a także negocjacji i CSR.

Kim jest Julita Wasilczuk?

Dr hab. Julita Wasilczuk jest profesorem Politechniki Gdańskiej, przez dwie kadencje (w latach 2012-2020) była dziekanem Wydziału Zarządzania i Ekonomii w Katedrze Przedsiębiorczości i Prawa Gospodarczego.

Od 2009 roku jest profesorem nadzwyczajnym Politechniki Gdańskiej. W latach 2010-2012 profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Humanistycznej w Gdańsku.

Od 2011 roku jest ekspertem programowym i ekspertem do spraw jakości Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ekspert dydaktyczny i naukowy w projektach krajowych dotyczących m.in. uznawalności kształcenia, wsparcia małych i średnich firm oraz ustawicznego kształcenia zawodowego.

Kto będzie kontynuował prace w Radzie?

Nad tym, co dalej, jeżeli chodzi o obecność w Radzie zastanawia się Anna Rulkiewicz, prezeska zarządu Lux Med. "Absolutnie nie zgadzam się z tą ustawą, uważam ją za złą i nie popieram podpisania jej przez prezydenta. Jest ona szkodliwa dla demokracji. Liczyłam na inną decyzję - przekazała. Jak dodała Rulkiewicz, w trakcie spotkania Rady, w dniu 30 maja, oficjalnie przedstawiła swoją opinię na temat ustawy jej członkom.

Stanisław Jarosz, prezes zarządu PPM Taurus sp. z o.o. przesłał nam oświadczenie o woli kontynuacji pracy w ramach Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP. "Członkostwo w Radzie ds. przedsiębiorczości przy Prezydencie RP nie jest stanowiskiem politycznym. Nie daje mi również prawa do oceny decyzji podejmowanych przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w ramach uprawnień związanych z piastowaniem najważniejszego urzędu w państwie" - podkreślił Jarosz.

"Swoje powołanie i pracę w tym szacownym gremium traktuję jako zaszczyt a zarazem zobowiązanie. W miarę posiadanych kompetencji oraz wieloletniego doświadczenia biznesowego, staram się być wyrazicielem opinii i oczekiwań właścicieli małych i średnich firm - bardzo często przedsiębiorstw rodzinnych głównie z terenów południowej i wschodniej Polski" - dodał prezes PPM Taurus.

"Jeżeli moja wiedza oraz praktyczne doświadczenie biznesowe mogą choć odrobinę przydać się w procesie kształtowania naszej polityki gospodarczej, pozostaję do dyspozycji Pana Przewodniczącego Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP" - zadeklarował Stanisław Jarosz w przesłanym nam oświadczeniu.

Z kolei wiceprezes zarządu Grupy Canpack Małgorzata Podrecka napisała w przesłanym nam oświadczeniu, że "Rada ds. Przedsiębiorczości ma charakter doradczy i zajmuje stanowisko wyłącznie w sprawach gospodarczych". "Uczestniczenie w pracach Rady stanowiło i stanowi dla mnie nieocenioną możliwość prezentowania stanowiska biznesu w ważnych sprawach gospodarczych. Rada w swoich pracach zawsze pozostawała bezstronna oraz neutralna politycznie i uważam, że tak powinno pozostać" - dodała. 

Pracę w prezydenckiej Radzie ma również kontynuować dr Jacek Pawlak, prezydent Toyota Central Europe. "Obecność dr Jacka Pawlaka w Radzie ma wyłącznie doradczy charakter w obszarze gospodarczym" - poinformował w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota & Lexus Central Europe.

Jak przypomniał, Rada Przedsiębiorczości została utworzona przed czterema laty jako forum wymiany doświadczeń między środowiskiem naukowym - ekspertami z dziedziny gospodarki i zarządzania, a praktykami biznesu - prezesami polskich przedsiębiorstw. "Toyota współpracuje na tym polu z Politechnikami: Gdańską, Warszawską, Krakowską, Poznańską, Uniwersytetem Warszawskim, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Szkołą Główną Handlową. Celem tej współpracy jest wymiana informacji, tworzenie programów edukacyjnych i wdrażanie nowoczesnych technologii. I tę misję jesteśmy gotowi kontynuować" - zaznaczył Mularczyk w przesłanej nam odpowiedzi.

Eksperci odchodzą od prezydenta

Wcześniej informowaliśmy, że profesor Krzysztof Pyrć odszedł z prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju. Z kolei prof. Stanisław Mazur zrezygnował z zasiadania w powołanej przez prezydenta Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji.

Zaślepka materiału TVN24GO
Prof. Marcin Wiącek w "Rozmowie Piaseckiego"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości