Prezydencka rada traci członkinię. Kolejni rozważają odejście

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes
Gendźwiłł: pierwsze skutki "lex Tusk" widzimy już teraz i to na różnych płaszczyznach
Gendźwiłł: pierwsze skutki "lex Tusk" widzimy już teraz i to na różnych płaszczyznachTVN24
wideo 2/7
Gendźwiłł: pierwsze skutki "lex Tusk" widzimy już teraz i to na różnych płaszczyznachTVN24

Julita Wasilczuk, profesor Politechniki Gdańskiej, zrezygnowała z członkostwa w powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Radzie do spraw Przedsiębiorczości. - Jest to mój sprzeciw przeciwko obniżaniu standardów demokracji - poinformowała TVN24 Biznes dr hab. Julita Wasilczuk. Rezygnację z członkostwa w Radzie rozważa też jej przewodniczący dr hab. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej, a także Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej. Decyzje mają związek z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy "lex Tusk".

Dr hab. Julita Wasilczuk poinformowała TVN24 Biznes, że we wtorek złożyła rezygnację na ręce przewodniczącego Rady ds. Przedsiębiorczości. - Pomimo iż Rada była całkowicie apolityczna, wobec ostatnich wydarzeń związanych z przywołaną przez Pana ustawą (tzw. lex Tusk - red.), jest to mój sprzeciw przeciwko obniżaniu standardów demokracji - wyjaśniła Wasilczuk.

Z kolei dr hab. Piotr Wachowiak, który jest przewodniczącym Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, zastanawia się nad rezygnacją.

- Rektor Szkoły Głównej Handlowej, przewodniczący Rady do spraw Przedsiębiorczości Piotr Wachowiak jest zdecydowanie przeciwny temu, co zostało podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. W jego ocenie ustawa podważa podstawy praworządności w Polsce, co z kolei jest ciosem w gospodarkę - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes Mariusz Sielski, rzecznik prasowy Szkoły Głównej Handlowej.

- Piotr Wachowiak bierze pod uwagę rezygnację z członkostwa w Radzie, nie chce jednak podejmować decyzji w emocjach. Nie ma go w tych dniach w kraju, bo uczestniczy w konferencji światowego związku szkół biznesowych CEMS w Nowym Jorku - dodał.

We wtorek portal money.pl poinformował o rezygnacji ekonomistki Beaty Stelmach z członkostwa w Radzie do spraw Przedsiębiorczości. Rzecznik prasowy SGH Mariusz Sielski zwrócił uwagę, że rezygnacja Pani Beaty Stelmach, "której autorytet ma swą wagę, przewraca stolik". - Nie wykluczam, że decyzja Pani Beaty Stelmach, której obecność w Radzie była gwarancją pluralizmu, może w jakiś sposób przechylić szalę w którąś stronę - podkreślił rzecznik SGH.

Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej poinformował TVN24 Biznes, że również rozważa rezygnację z członkostwa w prezydenckiej Radzie. - Rozważam taką decyzję i w najbliższych dniach podejmę stosowne kroki - poinformował nas Arendarski.

Kim jest Piotr Wachowiak?

Piotr Wachowiak jest rektorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. "Doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. Specjalizuje się w problematyce przedsiębiorczości, zarządzania ludźmi w organizacji, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zarządzania projektami" - czytamy na stronie prezydenta.

Wachowiak jest też sekretarzem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Ponadto pełni funkcję przewodniczącego Kapituły Polskiej Wystawy Gospodarczej, jest również członkiem Kapituły Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska".

Piotr Wachowiak od 29 lat jest związany z praktyką gospodarczą. Jest autorem i współautorem prac naukowych na temat m.in. polityki personalnej, pomiaru kapitału intelektualnego i zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwach, a także negocjacji i CSR.

Kim jest Julita Wasilczuk?

Dr hab. Julita Wasilczuk jest profesorem Politechniki Gdańskiej, przez dwie kadencje (w latach 2012-2020) była dziekanem Wydziału Zarządzania i Ekonomii w Katedrze Przedsiębiorczości i Prawa Gospodarczego.

Od 2009 roku jest profesorem nadzwyczajnym Politechniki Gdańskiej. W latach 2010-2012 profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Humanistycznej w Gdańsku.

Od 2011 roku jest ekspertem programowym i ekspertem do spraw jakości Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ekspert dydaktyczny i naukowy w projektach krajowych dotyczących m.in. uznawalności kształcenia, wsparcia małych i średnich firm oraz ustawicznego kształcenia zawodowego.

Kto będzie kontynuował prace w Radzie?

Nad tym, co dalej, jeżeli chodzi o obecność w Radzie zastanawia się Anna Rulkiewicz, prezeska zarządu Lux Med. "Absolutnie nie zgadzam się z tą ustawą, uważam ją za złą i nie popieram podpisania jej przez prezydenta. Jest ona szkodliwa dla demokracji. Liczyłam na inną decyzję - przekazała. Jak dodała Rulkiewicz, w trakcie spotkania Rady, w dniu 30 maja, oficjalnie przedstawiła swoją opinię na temat ustawy jej członkom.

Stanisław Jarosz, prezes zarządu PPM Taurus sp. z o.o. przesłał nam oświadczenie o woli kontynuacji pracy w ramach Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP. "Członkostwo w Radzie ds. przedsiębiorczości przy Prezydencie RP nie jest stanowiskiem politycznym. Nie daje mi również prawa do oceny decyzji podejmowanych przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w ramach uprawnień związanych z piastowaniem najważniejszego urzędu w państwie" - podkreślił Jarosz.

"Swoje powołanie i pracę w tym szacownym gremium traktuję jako zaszczyt a zarazem zobowiązanie. W miarę posiadanych kompetencji oraz wieloletniego doświadczenia biznesowego, staram się być wyrazicielem opinii i oczekiwań właścicieli małych i średnich firm - bardzo często przedsiębiorstw rodzinnych głównie z terenów południowej i wschodniej Polski" - dodał prezes PPM Taurus.

"Jeżeli moja wiedza oraz praktyczne doświadczenie biznesowe mogą choć odrobinę przydać się w procesie kształtowania naszej polityki gospodarczej, pozostaję do dyspozycji Pana Przewodniczącego Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP" - zadeklarował Stanisław Jarosz w przesłanym nam oświadczeniu.

Z kolei wiceprezes zarządu Grupy Canpack Małgorzata Podrecka napisała w przesłanym nam oświadczeniu, że "Rada ds. Przedsiębiorczości ma charakter doradczy i zajmuje stanowisko wyłącznie w sprawach gospodarczych". "Uczestniczenie w pracach Rady stanowiło i stanowi dla mnie nieocenioną możliwość prezentowania stanowiska biznesu w ważnych sprawach gospodarczych. Rada w swoich pracach zawsze pozostawała bezstronna oraz neutralna politycznie i uważam, że tak powinno pozostać" - dodała. 

Pracę w prezydenckiej Radzie ma również kontynuować dr Jacek Pawlak, prezydent Toyota Central Europe. "Obecność dr Jacka Pawlaka w Radzie ma wyłącznie doradczy charakter w obszarze gospodarczym" - poinformował w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota & Lexus Central Europe.

Jak przypomniał, Rada Przedsiębiorczości została utworzona przed czterema laty jako forum wymiany doświadczeń między środowiskiem naukowym - ekspertami z dziedziny gospodarki i zarządzania, a praktykami biznesu - prezesami polskich przedsiębiorstw. "Toyota współpracuje na tym polu z Politechnikami: Gdańską, Warszawską, Krakowską, Poznańską, Uniwersytetem Warszawskim, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Szkołą Główną Handlową. Celem tej współpracy jest wymiana informacji, tworzenie programów edukacyjnych i wdrażanie nowoczesnych technologii. I tę misję jesteśmy gotowi kontynuować" - zaznaczył Mularczyk w przesłanej nam odpowiedzi.

Eksperci odchodzą od prezydenta

Wcześniej informowaliśmy, że profesor Krzysztof Pyrć odszedł z prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju. Z kolei prof. Stanisław Mazur zrezygnował z zasiadania w powołanej przez prezydenta Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP