Roszady w PKP Intercity. Spółka przygotowuje się do prywatyzacji

Z kraju

PKPJacek Leonkiewicz to nowy prezes PKP Intercity

Jacek Leonkiewicz objął w piątek stanowisko nowego prezesa zarządu PKP Intercity. Zmiana odbywa się na prośbę dotychczasowego prezesa Marcina Celejewskiego, który od momentu powołania deklarował, że obejmuje tę funkcję na czas określony. W roku 2017 lub 2018 według wcześniejszych zapowiedzi prezes całej grupy PKP Jakuba Karnowskiego, spółka mogłaby zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych.

O zmianach zdecydowało 16 stycznia walne zgromadzenie akcjonariuszy PKP Intercity S.A.

"Tym momentem jest pozytywne zamknięcie procesu wdrażania nowych pociągów Express Intercity Premium. Marcin Celejewski pozostanie w zarządzie spółki i będzie odpowiadał między innymi za relacje z najważniejszymi kontrahentami, do których należą Alstom, Pesa, Newag oraz Stadler" - czytamy w komunikacie PKP.

Sukces misji?

- Dotychczasowy Prezes PKP Intercity z sukcesem zakończył swoją roczną misję, wykonał najważniejsze zadanie jakim było wprowadzenie na polskie tory pociągów Express InterCity Premium - powiedział prezes całej grupy PKP Jakub Karnowski. - Jednak teraz nasz przewoźnik staje przed kolejnym ważnym wyzwaniem, jakim jest proces prywatyzacyjny. Chcemy, aby spółka została do tego procesu jak najlepiej przygotowana, stąd zmiana na stanowisku prezesa - dodał. Obejmujący nowe stanowisko Jacek Leonkiewicz był w PKP odpowiedzialny za nadzorowanie procesów prywatyzacyjnych w Grupie PKP. Z powodzeniem przeprowadził debiut giełdowy PKP Cargo, a następnie sprzedaż kolejnego pakietu akcji przewoźnika w ramach transakcji ABB. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczął również procesy prywatyzacyjne kolejnych spółek z Grupy PKP - TK Telekom i PKP Energetyka. Jacek Leonkiewicz jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz CEMS Master in International Management. Studiował również w Madrycie na Universidad Carlos III oraz w Kopenhadze na Copenhagen Business School.

Bogata kariera

Karierę zawodową rozpoczął w jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie J.P. Morgan w Londynie, gdzie pracował w zespołach Equity Capital Markets, Debt Capital Markets oraz Equity Private Placements. Był również członkiem zespołu Debt Capital Partners banku Merrill Lynch w Londynie. Następnie związany z PKO TFI, gdzie zajmował się analizą rynku akcji, w szczególności spółek z sektora budowlanego, przemysłowego, deweloperskiego oraz transportowego. Od 2013 r. pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego ds. Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji w PKP. Do zarządu, obok nowego prezesa Jacka Leonkiewicza, Marcina Celejewskiego oraz Piotra Rybotyckiego, od 1 lutego br. dołączy także Magdalena Zajączkowska-Ejsymont.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP